Még Orbán Viktor is beszélt az ügyről: megvan, mikor állhat a bíróság elé a hírhedt karateedző
Hatalmas közfelháborodást váltott ki a kisgyermeket felrúgó férfi ügye. Akár ilyen büntetésre is számíthat.
„Budapest a hidak, a szentek és a történelem fővárosa” – fogalmazott a szentatya.
Hamarosan a Karmelita kolostorba érkezik a szentatya – írta péntek reggel Facebook-oldalán Orbán Viktor. Kövesse élőben 12:30-tól Ferenc pápa beszédét a Mandineren!
„Isten hozta hozzánk!” – köszöntötte a köztársasági elnök Ferenc pápát az egyházfő beszéde előtt.
– fogalmazott Novák Katalin. Hozzátette: hisszük, hogy a szentatya érkezése nem véletlen Magyarországra. Őszentsége budapesti látogatása éppen az alkalmas pillanatban történik, az igazságos béke meghirdetésére – tette hozzá.
„Önben a béke emberét látjuk, hogy beszélni tud mindenkivel, akik nélkül nem lehet béke. Azt kérjük Öntől, hogy járjon el az igazságos béke érdekében” – mondta a köztársasági elnök.
Az egyházfő megköszönte Novák Katalin kedves szavait. Budapest nemcsak méltóságteljes és erős főváros, hanem évszázadok fordulópontjainak a tanúja – mondta. József Attilát idézte a pápa: itt a Dunának mely múlt, jelen és jövendő, egymást ölelik a hullámai.
„Budapest a hidak, a szentek és a történelem fővárosa” – fogalmazott Ferenc pápa.
Az egyházfő kifejtette: egyre inkább „a háború szólistái” kerülnek előtérbe. Hozzátette: a béke ügye egyre nehezebb helyzetben van.
Nemzetközi szinten az indulatok szítása jellemző, háborús inflantilizmus jellemző” – tette hozzá. Az egyházfő szerint újra fel kell fedezni az európai lelket. Mint mondta: a békés kapcsolatok fenntartását csak úgy lehet megőrizni, hogy azzal egyenértékű kreatív erőt állítunk szemben.
Hol vannak a békét szolgáló kreatív erők? – kérdezte Ferenc pápa az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban. Hozzátette: el kellene gondolkodni az egység fontosságán, ami nem egyformaságot jelent. „Úgy kell európai egység, hogy senkinek ne csorbuljon az egyedisége” – fogalmazott. Ferenc pápa olyan Európát lát, ami nem válik gáznemű dologgá, és absztrakt szupranaconális képződménnyé, de egyes részek sem tartják fogva az egészet.
– hangoztatta az egyházfő, aki az Alaptörvényt és a magyar családpolitikát is dicsérte. Előbbiből idézett is: „valljuk az elesettek és szegények megsegítésének a kötelességét”.
Hazánkkal kapcsolatban a szentatya úgy fogalmazott: Magyarország hídépítő lehet, mert különféle felekezetek élnek együtt békében. Ferenc pápa külön szólt az anyaországon kívül élő magyarokról is.
– mondta beszéde végén magyarul Ferenc pápa.
***
Nyitókép: Vatican Media / CPP / HANS LUCAS / Hans Lucas via AFP