Világméretű összeomlás: akadoznak a Meta alkalmazásai
Sok felhasználót érint a probléma: nem működik a Facebook, az Instagram és a Threads sem.
Az alapítvány büntető törvénykönyvre vonatkozó szakmai javaslatát már tárgyalja a Parlament.
„Nem kaptunk tájékoztatást azzal kapcsolatban, hogy miért tiltott le bennünket csütörtökön a Facebook, megítélésünk szerint egyetlen tartalmunk sem sértette meg a szabályait, irányelveit” – mondta el a Mandiner kérdésére a Transzparens Újságírásért Alapítvány menedzsere. Ugyanakkor Nagy Károly szerint nem lehet véletlen, hogy a legnagyobb közösségi médium azt követően folyamodott ehhez a drasztikus lépéshez, hogy benyújtották a büntető törvénykönyv (btk.) módosítására vonatkozó javaslatot a pártfrakcióknak és az igazságügyi minisztériumnak.
Az Országgyűlés pedig megkezdte a javaslat tárgyalását, ennek a média is nagy teret szentel, feltehetően ez nem tetszhetett többeknek és emiatt „jelentgethették” őket – véli az alapítvány –, hiszen ezt követően vált elérhetetlenné az oldaluk. Nagy Károly azt tartja abszurdnak és elfogadhatatlannak, hogy a döntésről nem kaptak előzetesen értesítést, és miután letiltották őket, hiába próbáltak információt szerezni az okokról, falakba ütköztek.
„A Facebook egyáltalán nem működik átláthatóan, a döntési mechanizmusa titkos, az algoritmusa pedig nem az igazságot keresi. Így minden felhasználó ki van téve annak, hogy időlegesen vagy akár véglegesen is megszüntetik az oldalukat anélkül, hogy ezt
meg tudná előzni vagy védekezni tudna ellene”
– fogalmazott. Majd arra is kitért, hogy emiatt a jövőben is veszélyben vannak, annak ellenére is, hogy a nemzetközi hátterű, egyre nagyobb elismertségnek örvendő Transzparens sohasem posztolt olyan tartalmakat, amelyek bárkire nézve is sértőek lehetnek, és nem is fognak, hiszen ők tisztességes, korrekt módon tényszerű médiaelemzéssel foglalkoznak. „Ez a tiltás tehát nem más, mint egy – egyébként szakmai körökben konszenzusnak örvendő és a szólásszabadság érvényesülését elősegítő – javaslatra érkező politikai válasz” – jelentette ki Nagy Károly.
Jó hír azonban, hogy pénteken hajnaltól ismét helyreállt a rend, elérhető a Transzparens Fb-profilja, de az Alapítványnál azóta sem tudják, ez a fellebbezésüknek köszönhető vagy annak, hogy a tiltásról szóló botrányost hírt felkapta a média, több portál is beszámolt róla.
A menedzser a btk-módosításról kijelentette, örül, hogy az újságíró szakma – politikai hovatartozástól függetlenül – egyetértett azzal a szakmai javaslatukkal, hogy sokkal szűkebb körben lehessen csak büntetőeljárást kezdeményezni az újságírók ellen rágalmazás és becsületsértés miatt. Ugyanakkor szomorúan konstatálta, hogy az ellenzéki pártok nem értenek vele egyet, holott
Az a gondjuk vele – vetettük fel –, hogy míg a médiában lehet majd tévedni, hazudni, lejáratni valakit, ez szűkebb körben, például egy társaságban, kocsmában továbbra is büntetendő lesz. Erre Nagy Károly azt mondta, a jelenlegi szabályozás a szólás- és véleménynyilvánítás szabadságát korlátozza, ráadásul a megrágalmazott, becsületében megbántott fél nem kap kártérítést, a hosszú hónapokon, éveken át történő büntetőeljárással pedig meghurcolnak újságírókat, a végén pedig legfeljebb megrovást vagy minimális pénzbüntetést szab ki a bíróság.
„El kellene kerülni, hogy délelőtt a sorozatgyilkos ügyét tárgyalják, délután pedig azét a médiamunkásét, aki véletlenül tévedett egy apró kérdésben vagy akaratán kívül megbántott valakit, aki ezt zokon vette” – közölte az Alapítvány menedzsere. „Az ilyen jellegű vitákat nem a büntetőbíróságnak kell kezelnie” – tette hozzá.
S még egy fontos szempont – érvel Nagy Károly –, hogy a büntető törvénykönyv módosítása után is lehet majd
kezdeményezni, amelynek következtében a sértett fél érvényesítheti az akaratát. Hiszen közölni kell a lapoknak az igazságot, és súlyos százezreket, milliókat kell fizetniük, ha megrágalmaztak valakit vagy beletapostak a becsületükbe.
Nyitókép: Földházi Árpád