Megkérdeztük olvasóinkat Biden végzetes döntéséről: egyértelmű választ kaptunk!
Az amerikaik után a britek és a franciák is megengedték az ukránoknak, hogy Oroszországot támadjak nagy hatékonyságú fegyverekkel.
Böröndi Gábor altábornagy tapasztalata nemzetközi hadműveletekre, békefenntartó, stabilizációs műveletekre is kiterjed, továbbá védelmi, illetve műveleti tervezésben is komoly háttérre tekint vissza.
Amint arról a Mandiner.hu beszámolt múlt héten, Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter javaslatára Novák Katalin köztársasági elnök felmentette beosztásából Ruszin-Szendi Romulusz altábornagyot, a Honvéd Vezérkar főnökét.
A Honvédelmi Minisztérium kapcsolódó közleményében azt írta: Ruszin-Szendi Romulusz komoly érdemeket szerzett a katonai kiképzés felgyorsításában, korszerűsítésében, valamint jelentős lépéseket tett a Magyar Honvédség harcképességének növelése érdekében. Az altábornagy a haza szolgálatát más területen fogja folytatni – tette hozzá a tárca.
akit két éve épp a most leváltott vezérkari főnök búcsúztatott el, s kívánt sok sikert új munkájához: a Magyar Honvédség NATO és EU Katonai Képviselő Hivatal vezetéséhez.
Miért épp most kellett változtatni a honvédség vezetésén? – tehetnénk fel a kérdést. Válasz azonban nemigen van – az Ukrajnában, vagyis a szomszédban folyó véres összecsapások miatt ez talán érthető –, csupán találgatások láttak napvilágot. Például a honvédségen belüli átszervezések – amelyről a szaktárca úgy kommunikál: fiatalítás, szervezetikultúra-változtatás, modern, ütőképes haderő kialakítása zajlik –; és egy kifejezetten kényes terület: az Ukrajnának történő harcieszköz-szállítások.
Aznap jelent meg a Honvéd Vezérkar főnökének felmentéséről szóló határozat, amikor az Átlátszó.hu arról számolt be, hogy gyalogsági páncélozott járművek „haladhattak át Magyarországon”, illetve a győri repülőtérről szálltak fel Kijevnek szánt katonai helikopterek.
De ezek – mint jeleztük fentebb – csak találgatások, mert mint Demkó Attila, az MCC Geopolitikai Műhelyének vezetője is annak adott hangot közösségi oldalán: hogy nem tudni, mi áll a váltás hátterében, pusztán a vezetők vannak az összes információ birtokában. Ám
aki Böröndi altábornagy kinevezése után még mindig azt mondja, hogy itt valami NATO-ellenes folyamat lenne, az nem ebben a világban él”.
Az 1971-ben, Kaposvárott született, lövész végzettségű Böröndi Gábornál NATO-kompatibilisebb katonai vezetőt nem nagyon találni Magyarországon.
Az altábornagy olyan katona, akit a tengerentúlon is jól ismernek – ő volt az első, Afganisztánban szolgálatot teljesítő magyar katona; 2017-ben végzett a washingtoni National War Colleges-ben –, azonban az Európai Unió védelempolitikáját is közelről látta, hiszen az EU Katonai Bizottságában (EUKB) és a NATO Katonai Bizottságában is ő képviselte Magyarországot az elmúlt években.
Csiki Varga Tamás, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa például azt mondta róla az InfoRádió egyik műsorában: tapasztalata hadműveletekre, békefenntartó és stabilizációs műveletekre is kiterjed, továbbá védelmi és műveleti tervezésben is komoly háttérre tekint vissza. Mindemellett szerepe volt abban, hogy a honvédség védelmi képességét, valamint a védelmi tervezési forgatókönyveit, folyamatait felülvizsgálják, azt is XXI. századivá tegyék – reagálva a 2014 óta drasztikusan romló biztonsági helyzetre.
Amint arról a Mandiner.hu ugyancsak beszámolt, Szalay-Bobrovniczky Kristóf az Országgyűlés Honvédelmi és rendészeti bizottságának keddi ülése után arról beszélt: a kormány és jómaga is elhúzódó háborúra számít. A kabinet a béke, tűzszünet oldalán áll, ám katonai értelemben fel kell készülni arra, hogy ez a konfliktus elhúzódik, jelen lesz Európa keleti határán. A tárcavezető kiemelte: erre a honvédségnek fel kell készülnie, ezért javasolta a „megfelelő ember a megfelelő helyen, a megfelelő időben” elvét követve, hogy Böröndi Gábor altábornagy vezesse a harcászati szintről a hadműveleti szintre a honvédséget.
Böröndi ezt követően megköszönte a megelőlegezett bizalmat, és jelezte: kinevezésében „feladatot és felelősséget” lát. Most, mikor a határaink mellett háború dúl, ez a hivatás új értelmet nyer: meg kell tölteni tartalommal, mentálisan meg kell újítani a honvédséget és egy ütőképes, elkötelezett haderőt kell létrehozni, ami NATO-kötelékben is képes tevékenykedni és működni. Megjegyezte: nagy a feladat, „de jó a csapat”, a tisztek jól képzettek.
Az altábornagy elmondta azt is: meg kell újítani az altisztképzést, a katonáknak élményszerű kiképzést kell adni. Kiemelte, hogy meg kell találni a hangot a fiatalokkal, közelebb kell őket hozni a hadsereghez és aztán meg kell őket tartani. Mire ez a közösség ütőképes csapat lesz, lesznek változások. „Én
azt szeretném, ha elsősorban fejben lennének változások: higgyük el, hogy tudjuk, ha tudjuk, akkor akarjuk, ha akarjuk, akkor tegyük meg”
– tette hozzá.
Nyitókép: Facebook