Pulai Andráshoz hasonlóan vannak olyan balos kutatók, akik abból élnek, hogy reményt árulnak az ellenzéki tábornak
Závecz annyira hiteltelen, hogy már az ellenzéki körökben is sokan csak nevetnek a számain.
Lehet, hogy befelé a súlyosbodó helyzetre figyelmeztettek, de kifelé az ellenzék erősödő esélyeit kommunikálták azoknak a kutatócégeknek a vezetői, akik most vitába kerültek Márki-Zay Péter kampánystábjával.
Ahogy mi is beszámoltunk róla, négy közvélemény-kutató cég vezetője is nekiesett Márki-Zay Péterék kampánystábjának, miután utóbbiak azzal vádolták meg őket, hogy használhatatlan kutatási adatokat adtak nekik, amelyekből nem látszott előre, milyen súlyos pofonba szaladhat bele az ellenzék április 3-án.
Történt mindez azután, hogy a volt kampánystáb három tagja nemrég bejelentette, hogy új közvélemény-kutató projektbe kezd. Leporolva a választás előtti kutatások aktáit pedig rájöttek: a kutatócégek is a felelősek a vereségért.
Ezt már nem hagyták szó nélkül az érintettek, így Róna Dániel, a 21 Kutatóközpont igazgatója, aki szerint ez nem igaz, a felmérések kimutatták a súlyosbodó helyzetet, de a kampánycsapat mégis az utolsó pillanatig elhitte, hogy az ellenzék nyerhet. Szerinte ezek után nem hiteles a részükről, hogy ők oktatják most a szakmát, és áttolják a felelősséget az összes hazai kutatóra.
A cikkben a Mediánt vezető Hann Endre arról panaszkodott, hogy a baloldalról és annak médiájától is kaptak hideget-meleget, amikor az ellenzék számára valamilyen negatív felmérési eredményt közöltek.
A korábbi nyilatkozatokból ugyanakkor az látszik, hogy
A Medián vezetője március végén is még azt ecsetelte, hogy egyértelműen kétesélyes a választás, Úgy fogalmazott: „most szorosabbnak tűnik a verseny, mint négy éve, amikor a kétharmad volt a kérdés”.
A cég március 30-án közölt kutatásában viszont jelentős Fidesz győzelmet jósolt, amiért Hann jópár kritikát kapott. Egy nappal a választás előtt aztán magyarázkodott is emiatt az ATV-ben, mondván, hogy a felmérés egy héttel korábban készült és „nyilván ennek is megvan a hibája”. A műsorban Závecz Tiborral arról beszélnek, hogy még bármi megtörténhet a választáson. Azaz itt sem került szóba semmilyen szinten, amit ezek szerint már mindenki tudott az ellenzék támogatottságának zuhanásáról.
Hann ezzel együtt érdekes módon még a választás napján, a Telex élő választási műsorában is arról beszélt, hogy szorosabb lehet az eredmény, mint amit utoljára mértek.
– prognosztizálta.
A Medián a fővárosi adatokat tekintve is odatette magát, március 31-én a kifejezetten a fővárosra koncentráló mérésük is sima ellenzéki győzelmet jósolt, de azt is érdemes felidézni, amikor a cég vezetője 2021 decemberében azt mondta: „egyre jobban kimutatható, hogy a fiatalok azok, akiket a Fidesz nem tud megszólítani”. „Ha csak a fiatalok szavaznának, akkor fölényesen nyerne az ellenzék” – szögezte le akkor.
A mostani cikkben a szintén önkritikát gyakorló Ember Zoltán, az Iránytű Intézet vezetője azt mondta: „Három-négy nappal a választások előtt ott voltak előttem a -14 meg -18 pont közötti, ellenzéki lemaradást mutató, friss országos adatok. Mégis azt mondtam, hogy 6-8 százalék közötti ellenzéki mínuszra számítok, ami még nem kétharmados Fidesz-győzelem”.
Csakhogy Ember március 31-én a Magyar Hang podcast műsorában
aki egyébként a legjobban benézte a választási esélyeket.
Érdemes felidézni Ember szavait (a felvételen 4:43-tól), így azt, hogy „két, nagyjából hasonló méretű tömb küzd egymással, így ki-ki meccs várható”. Úgy folytatatta, hogy „a választást megelőző két hétben nagyon zárul az olló, az ellenzék zárkózik fel. Nem a Fidesz veszít a támogatottságából, hanem a fideszesek aktivitása csökken és az ellenzékieké pedig nő, sosem volt ilyen magas.”
„Ha ez a dinamika még néhány napig fennmarad, egészen vasárnapig, akkor tényleg úgy futunk neki, hogy nem tudjuk” [ki fog nyerni – a szerk.]
Ember egyébként azt is valószínűsítette, hogy a Mi Hazánk nem jut be majd a parlamentbe.
Nyitókép: Hann Endre, az ATV Egyenes Beszéd című műsorában 2022. április 2-án (Forrás:atv.hu)