A kétfarkúak a nyáron sokat tüntettek, demonstráltak, piknikeltek, buliztak, de az időközi választásokon nagyon hervatagon szerepeltek, ha egyáltalán elindultak.
Értékrendjüktől, irányultságuktól, szimpátiájuktól függetlenül abban általában egyetértenek az elemzők, hogy az ellenzéki pártok eddig végigszerencsétlenkedték a belpolitikai szempontból is rendkívül forró nyarat. A Momentum legutóbbi, közröhejbe fulladt Kossuth téri demonstrációja – Kerpel-Fronius Gábor főpolgármester-helyettestől tudjuk hogy az „izé” volt és nem tüntetés – jól mutatja, hogy fogalmuk sincs a balliberális pártoknak, mit kezdjenek ebben a gazdasági helyzetben, a megélhetési válság kirobbanása előtt, holott lenne muníció elég, de egyszerűen nincs bennük elég kreativitás, ötlet, fantázia, hogy éljenek a lehetőséggel.
Egyedül a Kutyapárt (MKKP) vett erőt magán, s próbált úgy viselkedni, mint egy potens ellenzéki erő. Több akciót szerveztek Budapesten és vidéken is, ám nehezen tudták eldönteni, hogy tüntetést, nagygyűlést, esti pikniket, bulit tartanak a langymeleg estéken, és egy idő után a tömeggel sem kezdtek semmit, így ezek a kezdeményezések is elhaltak. Minderről egy hosszabb Facebook-posztban számoltak be, amely így kezdődik: „Három budapesti hídfoglalás mellett Szegeden, Debrecenben és Ajkán is voltak megmozdulásaink az elmúlt hetekben, ezeket foglaljuk össze az alábbi a posztban. Az egész úgy kezdődött, hogy július 13-án, a tiltakozások második napján a Városligetben tartottunk passzivista találkozót, majd elhatároztuk, hogy megnézzük, mi a helyzet a belvárosban. Ennek a vége az lett, hogy társelnökeinket, Suzit és Gergőt bilincsben vitték el a rendőrök. Előbbi egy szakadt cipővel megúszta, utóbbinak viszont egy 75 ezer forintos bírság mellett (amit azért kapott, mert lelépett az úttestre) elterelésre is járnia kell, hogy »visszavezessék a társadalomba«.
Miniszterelnök Úr pedig személyesen szólt be neki Tusványoson.”
A viszonylagos aktivitásuk miatt egyre több ellenzéki szavazó – gyakran végső elkeseredésében – a kutyákban látja az utolsó reménységet. Ezt támasztja alá az is, hogy a Nézőpont Intézet júliusi felmérése szerint – a kérdés úgy szólt, hogy kire szavazna egy most vasárnapi országgyűlési választáson – a toronymagasan (54 százalékkal) vezető Fidesz-KDNP után az MKKP 5 százalékkal holtversenyben a 2-5. helyen áll a DK-val, a Momentummal és a Mi Hazánkkal; a Jobbik 4, az MSZP, LMP, a Párbeszéd pedig csupán 1-1 százalékot kapott.
Ezek tükrében érdemes megvizsgálni, milyen jövőt szán magának a Kutyapárt, ők válthatják-e meg a világot – vagy legalábbis Magyarországot – az ellenzéki térfélen. Erről szerettük volna megkérdezni Kovács Gergely pártelnököt, de a sokadik ígérete, konkrét megbeszélt időpont ellenére most sem állt kötélnek, hogy nyilatkozzon, csakúgy, mint az április 3-a után, amikor a parlamenti választás értékelésére kértük fel többször. Így górcső alá vettük az utóbbi hetek több időközi önkormányzati választásának az eredményét, ebből próbáltuk leszűrni, hogy mennyire lehetnek optimisták a Kutyapárt-hívők. Akit nagyon érdekel, annak – mielőtt még elemeznénk az adatokat – elmondjuk, nem nagyon. Vagy inkább nagyon nem.
Az nem meglepő, hogy vidéken, főleg a falvakban gyakorlatilag sehol nem indultak kutyapárti jelöltek, ami önmagában még nem jelent problémát, hiszen ezeken a helyeken az is ritka, ha a parlamenti erők ringbe szállnak, ez a terep ugyanis főleg a függetleneké. A nem egészen négyezer lélekszámú Ásotthalomban azonban beleálltak a kutyák, részt vettek a polgármester-választáson, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke bejutott a parlamentbe, így tovább már nem állhat szeretett nagyközsége élén. A kutyapárti Magyar Gábor azonban csúfosan leszerepelt a néhány nappal ezelőtti voksoláson, 1,49 százalékkal (mindössze 16 darab szavazattal) csak a negyedik lett, a két független mellett – az egyiket, a győztes Papp Renátát a Mi Hazánk támogatta – még a Gattyán-féle Megoldás Mozgalom jelöltje, Szatler Tatjána (5,57 százalék) is simán megelőzte.
Ám volt több megyeszékhelyen, nagyobb városban is választás, és itt sem erőltették meg magukat a már sokak szerint egyre kevésbé vicces fiúk és lányok. Nem szálltak versenybe többek között Nyíregyházán – itt két egyéni választókerületben is volt szavazás –, Kiskőrösön, Nagykőrösön, Gyöngyösön, Békéscsabán, Kőszegen, Orosházán, Egerben, Salgótarjánban, Dunaújvárosban, Keszthelyen, Esztergomban, de a fővárosi agglomerációban, Budaörsön és Szigetszentmiklóson sem.
Ahol viszont ringbe léptek, ott sem durrantottak pezsgőt örömükben a voksok összeszámlálása után. Szegeden – amely igazi értelmiségi és diákvárosnak számít, tehát a Kutyapárt egyik bázisa kell, hogy legyen – is mindössze a harmadik helyet csípték el, de nagyon megverték őket. Nagy Ferenc mindössze 2,01 százalékot kapott, míg az ellenzék közös jelöltje, Komjáti Zoltán Gábor 37,99-et, a kormánypárti Ruzsa Roland 58,94-et. Kecskeméten is bronzérmesek lettek csupán, Kordik Szabolcs 4,92 százalékot szerzett, míg Jánosi István (Fidesz-KDNP) 64,59, a Szövetség a Hírös Városért Egyesület nevében rajthoz álló Kalló Julianna 27,32-t. De a művészeti életéről híres Szentendrén sem osztottak túl sok lapot a kutyáknak, ott is a harmadik helyet érték el, de legalább meghaladták a parlamenti küszöböt, Bürger Zoltán 6,08 százalékot ért el, győzött a fideszes Szabados András 65,1, második lett Puskás Réka (Társaság az Élhető Szentendréért Egyesület) 28,82 százalékkal.
Persze az MKKP igazi terepe Budapest, de itt sem sokkal rózsásabb a helyzetük. Az V., a VIII., a XVI.,XXII. kerületben – ki tudja, miért – nem is álltak rajthoz. A IV. kerületben – ahol a közös ellenzéki Vasvári László győzött 47,73 százalékkal – az MKKP-s Magyar Péter csupán a negyedik lett (4,07), őt a fideszes Drabant Fruzsina (40,76) mellett a mi hazánkos Mester János is (6,2) megelőzte.
Erzsébetvárosban azonban kifejezetten jól szerepeltek. Terdik Roland ugyan csak a harmadikként futott be, de a 13,25 százalék figyelemre méltó eredmény, a közös ellenzéki Jenei Kevin Martin alig több mint kétszer annyi szavazatot kapott csupán (28,28 százalék), győzött a kormánypárti Ripka András (45,63). Egyébként éppen az a választás bizonyítja, hogy a polgárok értékelik, ha Kutyák nem csak poénkodnak. Terdik ugyanis nagyon keményen kampányolt, aktuális helyi ügyeket karolt fel – például határozottan fellépett a megalomán Liget City projekt ellen –, és
A következő hetekben lesz még több fővárosi választás, a III. kerületben például elindulnak, az I.-ben nem. A XI. kerületben két körzetben is lesz voksolás, ott még gyűjtik az aláírásokat, több párt azonban már bejelentette a jelöltjeit. A XIV. kerületben sem zárult le a jelölés folyamata, de valószínűleg itt sem állnak csatasorba, s nagy kérdés, hogyan járnak el a II. kerületben, illetve a IV. kerület másik körzetében.
(Fotó: Kovács Gergely, a Kutyapárt elnöke az egyik tüntetésen nyilatkozik/YouTube)