A jogállamiság végső morzsáit is felszámolva támadják azt az embert, aki mindig is belülről bomlasztotta a rendszert
Őszintén remélem, mielőbb a nagy ellenzéki portáloknak adott interjúk során tárja fel, miként működik a maffiaállam.
Előbb a kata-törvény, majd az energiaválság miatti intézkedések voltak azok, amelyek kiborították a honi ellenzéket. A hét elején párszáz katás vállalkozóként dolgozó futár és civil tüntetett azért, hogy a kormány ne szigorítsa a kisvállalkozások adókörülményeit. A demonstrációkra hamar rárepültek az ellenzéki pártok, még úgy is, hogy direkt kérték őket, ne ott népszerűsítsék magukat. A kérdés az, jó-e ez a taktika, és tudnak-e ezzel szavazókat szerezni?
Hétfőn délelőtt nyújtotta be a kormány az Országgyűlésnek az új kata-törvényt. A Pénzügyminisztérium azzal indokolta a változtatást, hogy a beérkező adatok és a kamarai visszajelzések alapján voltak olyan munkáltatók, akik ebbe az adózásba kényszerítették a munkavállalókat, amivel a büdzsét, a katát fizető „kényszervállalkozókat” és a tisztességes adózókat is megkárosították.
A törvényjavaslat benyújtása után több tüntetés is volt a fővárosban, ezek a hét elején többször is megbénították a Margit híd és az Erzsébet híd forgalmát, szerdán már a Kossuth tér - Oktogon - Hősök tere útvonalon mozgott a tömeg, majd egy kis csoport a Budai Várba is felment. Csütörtökön a Magyar Kétfarkú Kutyapárt volt az, amelyik sörpadokkal és egy kis színpaddal próbálta elfoglalni az Erzsébet hidat. Itt megjelent Márki-Zay Péter is, aki először szólalt fel a kata-ügyben, majd szokásához híven egy erős mondattal szállt bele a magyarok egy nem kis csoportjába, amikor kijelentette, hogy
„mindenki, aki a Fideszre szavazott, az idióta!”
A hét elején kezdődött, jórészt csalódott civilek spontán szerveződése nyomán indult tüntetésekre hamar rárepültek a politikusok. Ez a tiltakozók közül sokaknak nem is tetszett. Az ellenzéki pártok egymásra licitálva próbáltak kiállni a vállalkozók mellett, még úgy is, hogy ők a kata 2012-es bevezetésekor egyikük sem támogatta azt a parlamentben. A tüntetők is eléggé meglepődtek, amikor ez kiderült.
Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója a Mandinernek elmondta, hogy a kormány szerint lesznek alternatív vállalkozási megoldások és nem lesz olyan érintett, aki munka nélkül marad. A szakértő kiemelte, hogy a társadalmi tiltakozási potenciál korlátozott, a mostani téma nem pártpreferenciát változtató kérdés.
– jelentette ki.
A Nézőpont Intézet vezetője lapunknak úgy fogalmazott, hogy azért a Momentum a mostani demonstrációsorozat legaktívabb pártja, ugyanis a kata bevezetésekor a mozgalom még nem létezett, így ők a leghitelesebbek. A többi ellenzéki párt, mint ismeretes, a bevezetésről szóló tervezetet nem támogatta az Országgyűlésben, a szakértő szerint ez számukra erős legitimitás-deficit.
Mráz Ágoston Sámuel szerint pár ezer ember mozgósításánál nem lehet sikertörténetről beszélni, a fővárosban ráadásul az április 3-i választás után elmaradt a korábbi voksolások után jellemzően kialakult nagy tüntetéssorozat.
– értékelt a Nézőpont vezetője, aki szerint nem a kiábrándult fideszeseket látni az utcán.
A tüntetéseken rendre megjelentek az ellenzéki képviselők Varju Lászlótól Arató Gergelyen át Tordai Bencéig, demonstrálva, hogy kiállnak katások mellett. A szerdai tüntetésen a Jobbikból lassan teljesen kiebrudalt Jakab Péter is megjelent, ám ez több tüntetőnek nem tetszett.
– mondta a Mandiner kérdésére Kiszelly Zoltán, a Századvég Politikai Elemzések Központjának igazgatója.
A politológus úgy véli, mivel nem az ellenzéki pártok indították és irányítják a megmozdulásokat, ezért csak ráúszni tudnak az elégedetlenségi hullámra, de ettől erősödni nem tudnak. Kiszelly Zoltán elmondta, van a mostani eseményeknek egy társadalmi-politikai- és egy gazdasági vetülete is, azonban nem az ellenzék szintjén jön a téma.
– közölte a politikai elemző, aki szerint az Országgyűlésben nyári szünet jön, így a tüntetések intenzitását legfeljebb a köztársasági elnök döntése befolyásolhatja, amennyiben Novák Katalin az Alkotmánybíróságnak küldi a törvényt.
Megkérdezett politikai elemzőink mind egyetértettek abban, hogy nyár közepén nagyon ritkán vannak ekkora megmozdulások. Így van ezzel Závecz Tibor is.
Ez alól véleménye szerint a Momentum a kivétel, mely idén került története során először a parlamentbe és állítása szerint felszálló ágban vannak, hiszen csak most ízlelik meg a nagypolitikát.
Arra a kérdésre, hogy miért is a Momentum jelenleg a legharciasabb párt, amely tüntetéseket szervez és a leglátványosabban van jelen a megmozdulásokon, a szakértő úgy válaszolt, hogy rájuk amúgy is jellemző volt, hogy kimennek az utcára. Van múltjuk és rutinjuk az utcán, emlékezzünk csak vissza, több nagy tüntetésen is kint voltak. Talál a Momentum választóival leginkább kompatibilis az ilyen jellegű utcai politizálás” – fogalmazott.
Fekete-Győr András, a Momentum egykori elnöke, és nemrég leváltott frakcióvezetője például egy évekkel ezelőtti tüntetésen füstgránáttal dobta meg a rendőröket, ami miatt fel is jelentették, meg is vádolták, ügye jelenleg bírósági szakaszban van és amennyiben elítélik, búcsúzhat parlamenti helyétől.
Závecz Tibor szerint a kata-törvény és a rezsicsökkentés ügyében született intézkedéseknek igazán, politológiai értelemben akkor lesz hatása, amikor életbe lépnek, melyre legkorábban másfél hónap múlva kerül sor, addig nem lehet arra érdemben válaszolni, mennyire változtatja meg a két kormányzati döntés a közhangulatot.
„Egyelőre csak kommunikációs csatározás zajlik, az ellenzéknél egyértelműen a politikai haszonszerzés a lényeg”
– fogalmazott a Závecz Research igazgatója úgy véli a fő kérdés pillanatnyilag az, hogy a baloldali pártok fenn tudják-e tartani a dühös hangulatot addig, ameddig az első törvények életbe lépnek és megérkezik az első számla az emberekhez vagy az első kata-s vállalkozó átkerül másik adózási formába.
Kiemelt kép: Jámbor András Facebook-oldala