Kiderült, Donald Tusk Mandiner-olvasó, kommentálta is a lapunkban megjelent egyik cikket
Lengyelország miniszterelnöke csütörtökön interjút adott az Európai Tanács brüsszeli csúcstalálkozója közben.
„A Mazsihisznek nem feladata pártok tisztújításaival foglalkozni, de Gyöngyösi Márton és társai zsidóellenes kijelentéseit továbbra is elfogadhatatlannak tartjuk” – reagált írásos megkeresésünkre a szervezet.
„A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) a parlamenti választásokat megelőzően már többször deklarálta, hogy a Jobbikkal semmiféle kapcsolatot sem kíván ápolni” – válaszolta a Mandiner kérdésére a szervezet. Azt követően kerestük meg a szövetséget, hogy Gyöngyösi Mártont a Jobbik elnökének választották, miután Jakab Péter – nem sokkal újraválasztása után – kénytelen volt lemondani a posztról. A Mazsihisz válaszában rögzítette: „Álláspontunkat ma is tartjuk. A Mazsihisznek nem feladata pártok tisztújításaival foglalkozni, de
Gyöngyösi Márton és társai zsidóellenes kijelentéseit továbbra is elfogadhatatlannak tartjuk”.
Mint ismert, Gyöngyösi Márton 2012-ben, még országgyűlési képviselőként azt mondta a Parlamentben: „Itt lenne az ideje annak, hogy felmérjük azt, hogy az itt élő, és különösen a magyar országgyűlésben és a magyar kormányban hány olyan zsidó származású ember van, aki bizonyos nemzetbiztonsági kockázatot jelent Magyarország számára. Úgy gondolom, hogy adósai egy ilyen felméréssel Magyarországnak.” A politikus szavaitól a pártja akkor nem határolódott el.
Nem sokkal később, az Origo arról számolt be, hogy 2013-ban egy békéscsabai fórumon a gázkamrákra utalva a humorérzékkel rendelkezők figyelmébe ajánlotta, hogy a kormányzat a gáztározókról szóló törvényben biztosított kompenzáció-növelést a holokauszt túlélőinek.
Mint azt a Mandiner is megírta, a Jobbik az elnökválasztás után a Facebook-oldalán élő videóban számolt be annak eredményéről, miszerint Gyöngyösi Márton a szavazatok 68 százalékával lett a Jobbik új elnöke. Ebben a cikkünkben rajzoltuk meg a politikus portréját. Gyöngyösi megválasztásával kapcsolatban egyébként kifejezte aggályait Köves Slomó, az EMIH vezető rabbija, Szalai Kálmán, a Tett és Védelem Alapítvány titkára és Róna Tamás főrabbi is.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd