Utolérjük-e valaha Ausztriát?
Elméletileg lehet, ha marad az elmúlt 10+ év felzárkózási üteme.
Kijelentették: az önkéntes befizetés a jelenlegi gazdasági helyzetben olyan felelőtlen magatartás lenne részükről, melyet nem tudnak felvállalni.
Korábban már megírtuk, hogy a Gazdasági Versenyhivatal elrendelte a Nitrogénművek csoport 11 milliárdos bírságának végrehajtását, miután a Kúria jogerősen elutasította a cégcsoport halasztás-kérelmét.
Mint ismert, a nemzeti versenyhatóság tavaly októberben szabott ki rekordösszegű, 11,05 milliárd forintos bírságot a Nitrogénművek csoportra, amiért más piaci szereplőkkel együtt éveken keresztül jogsértően törekedett a verseny korlátozására a hazai műtrágyapiacon.
a Nitrogénművek csoport azonban bíróságon támadta meg a döntést, és kérte a versenyhivatali határozat végrehajtásának felfüggesztését – írták.
Kiderült, hogy egy belföldi bankszámlán elkülönítette a Nitrogénművek Zrt. azt a 11 milliárdos bírságot, amelyet a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) szabott ki. Mindemellett jelezték, hogy egy újabb, azonnali jogvédelem iránti kérelmet terjesztenek elő, miután a legutóbbit elutasították – jegyzi az Index.
A Nitrogénművek Zrt. az MTI-hez is eljuttatott közleményben reagált a Kúria döntésére. Azt írták:
Hozzátették: a Kúria ugyan elutasította az azonnali jogvédelem iránti, más kapcsolódó vállalkozással közösen benyújtott kérelmüket, de érdemben nem döntött az előterjesztett kérelem tartalmáról. Emlékeztettek arra is, hogy az elutasított, novemberben beadott azonnali kérelmük óta olyan jelentős tények és körülmények (orosz–ukrán háború, növekvő energiaárak, ellátási lánci kockázatok) merültek fel, amelyek előre nem voltak kiszámíthatók.
Kijelentették: az önkéntes befizetés a jelenlegi gazdasági helyzetben olyan felelőtlen magatartás lenne részükről, melyet nem tudnak felvállalni. A vállalat gazdasági teljesítőképességét összetetten kell vizsgálni, és egy erősen szezonális iparágban, a jelenlegi bizonytalan energiapiaci környezetben nem lehet egyszerű pénzügyi beszámolók alapján felmérni a bírság befizetésének hátrányait.
„Álláspontunk szerint egy esetlegesen jogsértő GVH-határozat miatt, aminek jogerős döntése akár két-három évig is elhúzódhat, nem lenne szabad korlátozni a Nitrogénművek Zrt. működését, aminek nemzetgazdaságilag jelentősen nagyobb hátránya lenne, mint a bírság beszedésének” – fogalmazott Bige Zoltán, a társaság stratégiai igazgatója.
Kép: Nitrogénművek Zrt. YouTube-csatorna