Már 65 millióan leszavaztak Amerikában
A voksolni szándékozók nagyjából fele már leadta a szavazatát Amerikában: a szavazás hagyományos napjára túl lesznek mindenen?
Manapság is bukkannak fel vállalhatatlan, szalonképtelen nyilatkozatok. A baloldali pártvezetők nem, vagy alig határolódnak el az ilyen és ehhez hasonló megnyilvánulásoktól.
Két évvel a Korszakváltás Garanciái című pamflet elfogadását követően még mindig kerülnek elő olyan nyilatkozatok, el nem tüntetett Facebook-bejegyzések, képek, mémek, kommentek, amelyek nemhogy a baloldal korszakváltását, a Jobbik néppárti irányváltását sem igazolják vissza. De az ellenzékváltást hirdető baloldali kormányfőaspiráns nyilatkozatai is azt mutatják: szó sincs diskurzusváltásról.
Miközben Jakab Péter pártelnök azt bizonygatja, hogy „a Jobbik valójában soha nem volt szélsőjobboldali párt, de megtűrt vállalhatatlan, szélsőjobboldali személyeket”, hogy „akik korábban a Jobbikban zsidóztak”, soha nem voltak a szíve csücskei; az általa szintén támogatott Márki-Zay Péter miniszterelnök-jelölt arról értekezik bejelentkezéseiben, hogy a „Fideszben egyébként van néhány zsidó, bár elég kevés”, s hogy a zsidók nyilvántartása egyáltalán nem érdekes jelenség. Mialatt a Jobbik országgyűlési képviselőjelöltje, Brenner Koloman a „magyar társadalom immunreakciójának” titulálja párttársa, a jelenleg az Európai Parlamentben (EP) praktizáló Gyöngyösi Márton „zsidólistázós” beszédét, képviselőtársa, az április 3-i voksoláson ugyancsak induló Kálló Gergely tiszteletét fejezi ki a neonáci Betyárseregnek; addig a DK, Jobbik, LMP, MSZP, Momentum és Párbeszéd által lefektetett alapelvek leszögezik:
A közös listát állító pártok határozottan elutasítják olyan képviselőjelöltek támogatását, akik emberi méltóságot sértő kijelentéseik (…) vagy egyéb törvénysértő tevékenységük miatt nem méltók a korszakváltást akaró választópolgárok bizalmára.”
Úgy tűnik, 2022-ben sem csupán az egyeztetések hiánya, a szövetségesek összeszokatlansága okozza a baloldal rendezetlenségét, diszharmóniáját. A kezelhetetlen szakpolitikai disszonancia (egyháztámogatás, drogpolitika, nemzetpolitika) mellett az összefogás ideológiai polarizációja is tarthatatlannak, szalonképtelennek bizonyul, amikor még mindig ilyen megnyilvánulások kerülnek elő, amelyeket összegyűjtöttünk Önöknek:
Baloldali pártvezetők nem, vagy alig határolódnak el az ilyen és ehhez hasonló megnyilvánulásoktól. De ahogy arra Veszprémy László Bernát is felhívta a figyelmet: az ellenzék kormányfőjelöltje, Márki-Zay Péter gyakorta fotózkodott, dolgozott antiszemita politikusokkal az elmúlt időszakban.
Mindezek fényében különös egy korábbi (az előválasztás első fordulója ideje alatt keltezett), portálunknak küldött nyilatkozat a Mindenki Magyarországa Mozgalom (MMM) részéről:
Az MMM tagjai és vezetői elítélik a gyűlöletkeltés minden formáját. Kiállunk minden ember egyenlő jogai és méltósága mellett, származásra, nemre, vallásra, vagy szexuális orientációra való tekintet nélkül. Hisszük, hogy csak egy megtisztult ellenzéknek van esélye legyőzni a Fideszt 2022-ben.”
Márki-Zay már említett, nagy botrányt kavaró megnyilvánulása kapcsán nyílt levelet közölt Szabó György, a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány (Mazsök) vezetője, aki arra kérte a miniszterelnök-jelöltet, hogy a „zsidóságot ne használja alantas politikai céljai elérése érdekében”. Hasonlóképp nyilatkozott a Magyarhoni Zsidó Imaegylet (Zsima) vezetője, Róna Tamás főrabbi, aki veszélyesnek tartja azokat a nyilatkozatokat, melyek szerint az „ördöggel is” összefognának az ellenzéki pártok, céljaik érdekében olyanokkal is hajlandók együttműködni, akik szélsőségesen fenyegetnek, gyűlöletet szítanak. Legutóbb pedig Weisz Péter, a Barankovics Alapítvány Izraelita Műhelyének elnöke a Mandinernek azt mondta, a huszadik század romboló ideológiái sejlenek fel a keverék koalíció politikusainak nyilatkozataiból.
Nyitókép: Facebook