Talán azért nem panaszkodott Melania, mert a férje nem kergette késsel
És nem hallgatta le a konyhában.
Ugyan személyes e-mailek ingáztak a BFVK és Berki Zsolt között, de a fővárosi vagyonkezelő szerint nincs ezzel gond, a Városháza-ügyben emlegetett vállalkozóval, annak cégeivel pedig nincsenek és nem is voltak szerződéses viszonyban.
A Barts. J. Balázs-vezette Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ (BFVK) arról tájékoztatta lapunkat:
Az intézmény részéről hozzátették, „általánosságban is elmondható, hogy a BFVK az ingatlanértékesítéssel összefüggő közszolgáltatási tevékenységet maga végzi, közvetítőket nem alkalmaz”.
A Mandiner azt követően fordult a fővárosi vagyonkezelőhöz, hogy birtokunkba került egy e-mail,
A telek tulajdonosa [Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt.] a megbízást végül visszavonta, így a pályáztatási eljárást a BFVK megszüntette.
Budai Gyula kormánypárti országgyűlési képviselő nemrég arról beszélt, több olyan bizalmas hangvételű levelezés került a birtokába, amelyek a BFVK ügyintézője és Berki Zsolt között zajlottak. A Városháza-ügyben kiszivárgott felvételek (ezeken többek között olyan fővárosi ingatlan, telkek eladása kerül szóba, ahol visszaélések sorozata merül fel) alapján a politikus büntetőfeljelentést tett.
és olvashat. Hogy mely más ingóságok kerültek még célkeresztbe, arról pedig tájékozódhat részletesebben.Visszatérve a IV. kerületben található, Árpád út 114-120. szám alatt található területre, amikor Berki Zsolt a BFVK-ból kézhez kapta a terület leírását, a férfinak nem volt sem jogszerűen működő, sem ingatlanközvetítéssel foglalkozó vállalkozása. De az ingatlanvállalkozás-felügyeleti hatóság nyilvántartása alapján Berki Zsoltnak ingatlanközvetítői képesítése és engedélye sincsen. Ennek ellenére nap mint nap kerülnek elő olyan dokumentációk, hangfelvételek, amelyek arra utalnak, hogy a vállalkozó kulcsszerepet játszott a fővárosi ingatlanbizniszben.
A BFVK-nál érdeklődtünk annak kapcsán is, hogy a fentiek fényében ellenőrizték-e Berki Zsolt cégeit, képesítését, mire a fővárosi cég az alábbiakat közölte:
Mindezekből fakadóan – véli a BFVK – nem rájuk tartozó kérdés az, hogy egy érdeklődő vagy potenciális vevő maga jár el, hogy igénybe vesz-e bármilyen ügynököt, közvetítőt vagy tanácsadót. A cég felelőssége csupán annyi, „hogy a közreműködésével hasznosításra kerülő ingatlanokra vonatkozó információk nyilvánosak legyenek, az érdeklődőknek az általuk kért felvilágosítást megadja, illetve a pályázatokon ne támasszon olyan feltételt, amely jogszerűtlenül vagy indokolatlanul szűkíti a potenciális pályázók körét”. Jelezték továbbá, hogy a sajtóban és politikusi nyilatkozatokban velük kapcsolatban elhangzottak nem állják meg a helyüket: a kiírások immár nyilvánosak.
A BFVK portálunknak küldött nyilatkozata érdekes, különösképpen annak fényében, hogy egy, a cég vezetője által írt jelentésben a következők szerepelnek: Berki Zsolt 2017-ben „jelentkezett befektetői kapcsolattartóként a BFKV-nál, a Ráday utcában található két telek iránt érdeklődve. Az értékesítésre – nyilvános pályázat és anonim licit alapján – sor került, amely 3 milliárd forint bevételt eredményezett a Fővárosi Önkormányzat számára.
Megjegyzendő: Berki Zsoltnak volt korábban egy mostanra kényszertörölt, Ráday Center Kft. elnevezésű cége.
A Berki Zsolt vezette Northern Rock Kft. a Beák és Társa Ingatlanközvetítő Kft.-vel kötött megbízási szerződést a Városháza eladására. Barts J. Balázs eladási terveket emlegetett az egyik felvételen, megnevezve a Városháza értékesíteni kívánt részének hektárban megadott területét. A vezérigazgató mások mellett Gansperger Gyula és Berki Zsolt társaságában befektetőkkel egyeztetett, az erről készült felvételt Anonymus juttatta el több szerkesztőséghez.
„Berki Zsolt több, Magyarországon ismert üzleti kör felé is lépéseket tett a Városháza-projekttel és számos más budapesti ingatlannal összefüggésben” – ezt a Magyar Nemzet írta, kiemelve, hogy akár olasz befektetői köröknek is felajánlhatták a Városházát.
Egy ugyancsak nyilvánosságra került hanganyagon Gansperger a Városháza tervezett eladásával összefüggésben ismertette azt a „jutalékos rendszert”, amelyen keresztül már több fővárosi ingatlant is értékesítettek fű alatt. Egy másik felvételen Bajnai Gordon volt kormányfő azt ecsetelte, hogy a városvezetésnek is tetsző tervek szerint egy kisebb irodaszárnyba költöztetnék az önkormányzatot. Ő is beszélt a „jutalékos rendszerről”.
Egy másik kiszivárgott hanganyagon már az hallható: Berki Zsolt a kulcsszereplője az úgynevezett „jutalékos rendszernek”. Berki Zsoltról, a testreszabott pályázatokról és tízszázalékos jutalékról Gansperger és a bizalmasa, Bodnár Dezső beszélt.
Karácsony Gergely főpolgármester szerint mindezek ellenére nincs miről beszélni, a Városháza-ügy egy kamubotrány.
Mindenesetre a Fővárosi Közgyűlés november végén döntött arról, vizsgálóbizottságot állít fel a sajtóban megjelent híresztelések miatt. A testületnek december 15-ig kell végeznie. A vizsgáló bizottság csütörtökön (december 2.) ült össze először.
A sajtó érdeklődésére a rendőrség az alábbi tájékoztatást adta: „Az ügycsoportot érintően a rendőrségre több feljelentés is érkezett, amelyek alapján befolyással üzérkedés, csalás, vesztegetés, vesztegetés elfogadása, hivatali visszaélés és hűtlen kezelés elkövetésének gyanúja miatt eljárásokat folytatunk ismeretlen tettes ellen. A nyomozások érdekeire tekintettel ezekről nem adunk bővebb tájékoztatást.”
Arról, hogy miként kezeli az ellenzék a Városháza-ügyet, IDE kattintva olvashat többet.
Nyitókép: Ficsor Márton // Mandiner