Az igazi probléma a társadalmilag veszélyes Magyar Péter
És ha az ember ezt a véleményt, merészeli képviselni, máris leorbánistázzák.
„Akárhogyan is, nem jó kísérletezni az egyszerű többséggel történő alkotmányozással” – szögezte le az ELTE jogi karának egyetemi tanára.
Karácsony András, az ELTE jogi karának egyetemi tanára arra hívta fel finoman a figyelmet a Hungarian Conservative részére írt angol nyelvű tanulmányában, hogy a kétharmados Alaptörvényt szimpla többséggel módosítani súlyos döntés lenne, analógiaként a náci Németországot emlegeti.
Mint kiemelte, a törvény alkalmazása mindig előzetes jogértelmezést feltételez. A XIX. századbeli jogtudósra, Friedrich Carl von Savignyra hivatkozva arra emlékeztet, hogy új törvényt szimpla jogi értelmezés útján nem lehet létrehozni, csak egy meglévőt újradefiniálva. Ehhez képest jó tudni, hogy a német nemzetiszocialisták a weimari alkotmányt valójában soha nem helyezték hatályon kívül, egyszerűen a meglévőt értelmezték újra. Nem törvényhozás, hanem értelmezés útján.
Mint írja: ha a jelenlegi Alaptörvényt törvénytelennek tekintjük, akkor bizony az ezt törvénytelennek minősítő határozat is az. Sőt, az ennek alapján felálló, egyszerű többségen alapuló Országgyűlés is jogtalan.
– írja Karácsony András, hozzátéve: „akárhogyan is, nem jó kísérletezni az egyszerű többséggel történő alkotmányozással”.
Korábban a feles alkotmányozást kritizálta többek között Magyar György ügyvéd, a Medgyessy-kormány igazságügyi minisztere, Bárándy Péter, valamint Schiffer András volt országgyűlési képviselő is.
Nyitókép: Facebook