Veszélyben a 13. havi nyugdíj! Rémes, Magyar Péter tényleg mindent elvenne az idős emberektől?
Petschnig Mária Zita Medgyessy Péter, Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon korábbi tanácsadója volt.
Tegye nyilvánvalóvá az ellenzék, hogy erre készül – javasolta a legitimáció érdekében Szentpéteri Nagy Richárd.
Már egy jóideje foglalkoztatja az ellenzéket az, hogy hogyan tudnák megkerülni az Alaptörvényt, ha 2022-ben az alkotmányozáshoz szükséges kétharmados többség híján csak egyszerű többséget szereznek. Gyurcsány Ferenc, Fleck Zoltán és Magyar György terveiről itt írtunk, Vörös Imre volt alkotmánybíró megoldási javaslatáról – miszerint az Országgyűlésnek kell átvenni az Alkotmánybíróság jogköreit – itt számoltunk be.
Ma újabb két jogász elmélkedett a témáról az ATV-ben – az Egyenes Beszéd vendégei Szentpéteri-Nagy Richárd és Bárándy Péter, a Medgyessy-kormány igazságügyi minisztere voltak.
„A közönség egy része nem viszonyul hozzá szeretettel”
Bárándy szerint az Alaptörvény szövege önmagában olyan, hogy a hatalom kizárólagos birtoklására irányul, ez pedig alkalmatlanná teszi arra, hogy helyettesítse az Alkotmányt – szerinte. „Ilyenkor lehet az a megoldás, hogy a parlament átveszi az Alkotmánybíróság szerepét, és megsemmisíti az Alaptörvényt, bizonyos részeit pedig határidőig hatályban hagyja” – fejtette ki a jogász.
Szentpéteri Nagy Richárd szerint az eddig sem volt vitatva, hogy az Alaptörvény alkotmányosan jött-e létre, a legitimitását vitatták bizonyos szereplők.
Szerinte az idő sem legitimálta hazánk legfőbb törvényét, mert „a közönség egy része nem viszonyul hozzá szeretettel”. ( Egy alkotmány legitimitását egyébként nem ez határozza meg, hanem hogy az állampolgárok és a politikai pártok használják-e a benne lefektetett intézményeket.)
„Rosszul megírt, túlírt, blaszfémiát tartalmazó szöveg” – summázta a véleményét az alkotmányjogász
a tíz évvel ezelőttelfogadott Alaptörvényről.
Elkerülhetetlen feszültség
Ezután Rónai Egon megkérdezte, hogy át lehet-e írni egyszerű többséggel az Alaptörvényt vagy annak passzusait.
„Van ennek az egésznek egy veszélye. Ez egy olyan alkotmányos-jogállami reform, amely kilép a formális jogászi tevékenységből. Itt azt mondjuk, hogy az alkotmányosság, az amit betartunk, nem pedig a leírt szöveg. Hanem az alkotmányosság szelleme” – mondta Bárándy Péter, aki szerint sok problémával, feszültséggel nézünk majd szembe, ami elkerülhetetlen.
Szentpéteri Nagy Richárd azt javasolta, hogy éppen a 2022-ben esetleges alkotmányozás legitimációs problémájának elkerülése érdekében az ellenzéknek nyilvánvaló kellene tennie, hogy mire készül.
„Az alapdolgokat célszerű volna elmondani, hogy a közönség lássa, mire ad felhatalmazást” – szögezte le.