Magyarországon a jobboldali konzervatív kormány átírja a tanterveket, miközben törli a népszerűtlen témákat, ennek következtében Kertész Imre, Magyarország egyetlen irodalmi Nobel-díjasa nem szerepel többé a tantervben. Helyette olyan antiszemiták kerülnek a kánonba, mint Wass Albert és a nemzetiszocialista Nyirő József – ilyen felütéssel számolt be a Die Zeit a tavalyi magyar oktatási reformokról.
A reformokra elsősorban azért van szükség, mert a tanárok alulfizetettek, a tantervek elavultak és főként lexikális tudásra építenek. A kormány azonban a befolyása kiterjesztésére használja a reformokat: az iskolák autonómiáját drasztikusan korlátozzák, a tankönyvek szabad piacát megszüntetik, és a kormány osztja ki a tankönyveket. „Ez egy kultúrharc”, amelynek fő részét az identitásról szóló tantárgyak képezik: a történelem, az irodalom és a szexuális nevelés.
A történelem „helyes” értelmezése Magyarországon „ideológiai csatatér”, mert gyakran használják az aktuális politikai döntések indoklásaként – olvasható a cikkben. Orbán Viktor miniszterelnök beszédeiben többször is azt a képet rajzolja meg, hogy Magyarország egy elnyomott nemzet: először a törökök, majd a Habsburgok, a németek és végül az oroszok által megszállt ország – írja a lap.
Saját szerzőnk, Veszprémy László Bernát cikkét – amelyben szó esik többek között Wassról és Nyirőről is – itt olvashatja.
Nyitókép: MTVA/Bizományosi, Jászai Csaba