Az Európai Unió ezt megemlegeti: új szintre lép Magyarország és Ausztria szövetsége
Eközben Magyar Péter veszélyes kampányt indított.
Az új amerikai oltóanyag a tesztek szerint erős védelmet nyújt a betegség ellen.
Az Európa Bizottság szerdán jóváhagyta az amerikai Novavax gyógyszercéggel kötött előzetes megállapodást 200 millió adag, koronavírus elleni vakcina vásárlásáról.
ha azt az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) forgalmazásra ajánlja, és annak alapján a bizottság engedélyezi a használatát. Lehetőség lesz arra, hogy az oltóanyagokat alacsonyabb és közepes jövedelmű államoknak adományozzák, vagy más, vakcinahiánnyal küszködő európai országokba irányítsák át.
A megállapodás lehetővé tenné, hogy az EU szeptembertől megkaphassa az első Novavax-dózisokat. Sztella Kiriákidész egészségügyért felelős biztos szerint az új megállapodás olyan fehérjealapú vakcinával bővíti az uniós oltóanyag-portfóliót, amely ígéretesnek bizonyult a klinikai kísérletek során.
„Mivel új koronavírus-változatok terjednek Európában és világszerte, további biztosítékot jelent a mostani szerződés egy olyan vállalattal, amely már sikeresen tesztelte vakcináját ezen mutánsok ellen” – nyilatkozott Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke (aki a napokban kijelentette, hogy „nagy a csend az oroszt Sputnik V vakcina körül”).
A Novavax klinikai vizsgálatai – amelyekben 29 960-an vettek részt az Egyesült Államokban és Mexikóban – kimutatták, hogy az oltóanyag összességében 90,4 százalékos hatékonyságú, a mérsékelt és súlyos megbetegedésekkel szemben pedig 100 százalékos védelmet nyújt. Az amerikai vakcina 91 százalékos hatékonyságúnak bizonyult a magas kockázati csoportba tartozók körében is, vagyis azok között, akik 65 évesnél idősebbek vagy annál fiatalabbak, de bizonyos alapbetegségekben szenvednek.
Az amszterdami székhelyű uniós gyógyszerügynökség eddig a Pfizer/BioNTech Comirnaty, az AstraZeneca Vaxzevira, a Moderna Spikevax, valamint a Johnson & Johnson vállalatok koronavírus elleni vakcináját ajánlotta használatra. Emellett vizsgálja a Szputnyik V-t, a Sanofi vállat Vidprevtyn nevű oltóanyagát, a CureVac CVnCoV nevű vakcináját, a Sinovac, valamint a Novavax gyógyszergyárak vakcináját.
(MTI)
Nyitókép: YouTube