Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggel a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorának vendége volt. A kormányfő a beszélgetés elején elmondta, hogy az EU-nak most kell elkészítenie a hétéves büdzsét, és segíteni akar a bajbajutott országokon. „Mindezek mellett még egy jogállamiságnak nevezett csomagot is hozzá akarnak fűzni” – tette hozzá. Mint fogalmazott: „mi azt javasoltuk, hogy a költségvetési részt el kell fogadni, míg a jogállamisági rendeletről később kell megállapodni.
A lengyelekkel arról állapodtunk meg, hogy közös megoldást fogunk elfogadni.
Egy külön kiegészítést nem” – szögezte le a miniszterelnök. A kormányfő hozzátette: a lengyel-magyar közös nyilatkozatot mindkét kormányfő aláírta.
Kiderült egy friss bevándorlási terv
„Mindenki mindenféle szamárságot beszél, így Weber úr is” – mondta Orbán Viktor. „Miközben zajlik a járvány, addig betolnak elénk egy gazdaságvédelmi akciótervet és betolnak egy jogállamisági rendeletet, és az utóbbi révén bármire rá lehetne kényszeríteni a tagállamokat. Miközben zajlik a járvány, addig kiderült egy friss bevándorlási terv, aminek révén
34 millió migránst akarnak behozni az unió területére.
Azt akarják elérni, hogy a magyar és lengyel migrációellenes ellenállást egy többségi szavazással leverjék” – mondta a kormányfő. „Én csak a jogi garanciákban hiszek” – tette hozzá.
A kormányfő arról is beszélt, hogy semmilyen bizonyítékot nem látott arról, hogy Szájer József, vagy Deutsch Tamás esetében politikai nyomásgyakorlásról lenne szó, és az összefüggésben lenne a költségvetési vitával. Az unió alapszerződésében nincs olyan jogi megoldás, ami alkalmas lehet a jelenlegi probléma egyéb megoldására. A költségvetési tárgyalások kapcsán a miniszterelnök felvetette azt is: „miért volna az baj, ha nem sikerülne januárig megállapodni az uniós büdzséről?”
„Mi szívességet teszünk”
Orbán Viktor elmondta, hogy ő személy szerint nem akar közös hitelt felvenni az uniós tagországokkal, mivel, „ha valaki nem tud fizetni, akkor nekünk kell fizetni helyettük. Mi szívességet teszünk, hogy részt veszünk ebben a közös programban” – tette hozzá. Mint fogalmazott: „ezt úgy beállítani, hogy probléma lenne, ha Magyarország kimarad ebből, az butaság.
A helyreállítási alapot, és a költségvetést le kell választani a jogállamisági részről,
és az utóbbiról később kell megegyezni” – szögezte le Orbán Viktor.