Nem vagyok biztos abban, hogy Szlovákia jelenleg többet költene. Mindenesetre a közelmúltban voltak ilyen évek. Bár tudom, hogy egy, a saját nemzetéért elkötelezett társadalmi réteg előszeretettel hasonlítja össze a mi haderőfejlesztési programunkat a szomszédos országok fegyverkezési programjaival és kiadásaival, azonban mindenkit nyugalomra intenék. A mi célunk az ország és a magyar közösség védelmének biztosítása minden körülmények között. Ennek megvannak a politikai, gazdasági és katonai aspektusai, amelynek próbálunk megfelelni.
A hazai védelmiipari-fejlesztések hogyan kötődnek a regionális kapcsolatépítéshez? Milyen szerepet lát ebben a kérdésben a V4 országoknál, és milyet Németországnál?
Komoly szerepet, és ez az egyik misszióm is. Évek óta próbálom meggyőzni a V4 fegyverzeti igazgatókat, hogy készítsünk egy összehangolt hadiipari fejlesztési koncepciót. Eddig ezzel az elképzelésemmel kudarcot vallottam. Fel kellett ismernem, hogy a nálunk fejlettebb cseh, szlovák és lengyel hadiipari szereplők számára inkább úgy tűnt a kezdeményezésem, hogy alaptalanul kérek egy szeletet a tortából. El kell tudni fogadni, hogy az üzleti élet racionalitásai felülírják a politikai programokat. Ezért két évvel ezelőtt stratégiát váltottunk. Megmutattuk, hogy saját jogon tudunk olyan beruházásokat elindítani, amely rögtön kívánatossá tesz minket. Gyárfejlesztéseink is ezt támasztják alá, amelyekkel
a hadiipari high-tech élére dobjuk Magyarországot a régióban.
Ilyen a kiskunfélegyházi kézifegyvergyárunk, a Gyulán épülő Airbus üzemünk és a hozzá kapcsolódó egyéb békés megyei repülőgépipari beruházásaink, a zalaegerszegi páncélozott gyalogsági harcjármű gyárunk, a megvásárolt osztrák aknavető- és gránátgyár, a Dynamit Nobel Defense, valamint a Unique Alpine Magyarországra költözése is. Tervezünk még ezzel kapcsolatban a közeljövőben további számos és értékes bejelentést.
És Németország esetében?
A közép-európai régió ma is ezer szállal kötődik a német iparhoz. Ez egy természetes, organikus együttműködés, amely több évszázados múltra tekint vissza, és felöleli az ipar szinte teljes vertikumát. A 20. század vége felé a német ipar is, mint mindenki más, az ázsiai piacok megnyitásának bűvöletében elkezdte keresni az ottani erőforrásait. Meghatározó német cégvezetőkkel beszélgetve az a kép rajzolódott ki bennem, hogy ez az ázsiai áttelepülési folyamat ambivalens eredményeket hozott. Vannak egyértelműen komoly sikertörténeteik, de beszámolnak a hatékonyság és a minőség oldalán elszenvedett nagy veszteségekről is. Ez a felismerésük, valamint a közép-európai régió irányába történő visszafordulásuk egyértelműen a 21. század első éveire tehető. Abban az időszakban, az ellenzéki kormányzás alatt a német ipari betelepülésekért folytatott regionális versenyt egyértelműen elvesztettük Csehországgal és Lengyelországgal szemben. Lemaradva figyeltük azt az erős kohéziót, ami pillanatok alatt épült fel újra a cseh és a német gazdaság, valamint a lengyel gazdaság között.