Dollármilliókat kaszált Orbán szövetségese a tőzsdén, még a választásokra is hatással lehet
Komoly sikert könyvelhetett el a napokban Donald Trump. Mit árul el ez az elnökválasztási esélyeiről? Mutatjuk!
Kilencven éve született a magyar származású üzletember.
Soros György, születési nevén Schwartz György 1930. augusztus 12-én született Budapesten. Édesapja Schwartz Tivadar ügyvéd, író, eszperantista volt, aki az első világháború idején orosz fogságba esett és ott tanult meg eszperantóul, majd 1936-ban változtatta nevét Sorosra.
A világháborút és zsidóüldözéseket túlélő Soros György 1947-ben kivándorolt az Egyesült Királyságba, ahol 1956-ig élt. 1952-ben diplomázott a London School of Economicson. 1956-ban költözött az Amerikai Egyesült Államokba. A pénzügyi életben kezdett karriert, majd 1969-ben megalapította a Quantum Befektetési Alap nevű hedge fundot. Tevékenysége során számos konfliktusos helyzetbe került: egyik legismertebb akciókajént 1992. szeptember 16-án a brit jegybank által kibocsátott angol font árfolyama ellen spekulált, s a befektetői nyomás miatt a font kikerült az akkori európai átváltási mechanizmusból.
Nemzetközi befolyással bíró pénzemberként 1983-ban alapította meg a Soros Alapítványt, hogy ezzel a nyitott társadalomról szóló filozófiai és társadalompolitikai elveit a gyakorlatban is támogassa. Szerte a világban, s különösen Kelet-Európában számos mozgalmat, egyesületet és kezdeményezést támogatott a nyolcvanas évek óta. Soros 1991-ben alapította meg a Közép-Európai Egyetemet (CEU), amely Prága után Budapesten rendezkedett be tartósan, s amely az elmúlt időszakban a magyarországi politikai viták nyomán elkezdte működését áthelyezni Bécsbe.
2010 óta Soros és a magyar kormány között számos fronton nyílt vita: az Orbán-kormány a magyar és a nemzetközi politikába hálózatain keresztül folyamatosan beavatkozó pénzemberként tartja számon Sorost, aki viszont a demokrácia leépítésével vádolja a magyar kormányt. A konfliktus meghatározta az elmúlt évtized magyar közéletét.
Soros Györgynek jelenleg 8,3 milliárd dolláros (2440 milliárd forintos) vagyona van, miután 32 milliárd dollárt adományozott alapítványa javára. Ezzel idén a világ 162. leggazdagabb emberének számít.
Soros filozófiájáról, politikai és társadalmi felfogásáról – saját könyveit feldolgozva – a Mandiner 2017-ben közölt cikksorozatot.