Szijjártó Péter szerint Magyarország a nemzetközi űripar fontos szereplőjévé válhat

2020. július 21. 14:43

Együttműködési megállapodást kötöttünk a francia űrügynökséggel.

2020. július 21. 14:43

Az űripar az egyik leginkább perspektivikus iparággá vált az elmúlt években, és Magyarország sok olyan tapasztalatot szerzett, amelyek révén a nemzetközi űripar fontos szereplőjévé válhat – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden az MTI-nek. A tárcavezető a francia űrügynökségnél tett látogatásáról beszámolva közölte: jelenleg is több magyar vállalat vesz részt nagy nemzetközi fejlesztési, technológiai projektekben.

Úgy vélte, Franciaország élen jár ebben az ágazatban, a NASA után a legnagyobb űrügynöksége ennek az országnak van. Ráadásul az európai űripar 40 százalékát Franciaország adja – tette hozzá. Kiemelte: most egy olyan együttműködési megállapodást kötöttek a francia űrügynökséggel, amelynek eredményeként műhold-technológiai, űrtudományos és űrkutatási projekteket fognak közösen végrehajtani. Fiatal magyar szakemberek kapnak majd arra lehetőséget, hogy az itt zajló szakmai programokban részt vegyenek és így tovább bővíthessék a tudásukat – magyarázta. Szijjártó Péter hangsúlyozta: óriási magyar szakmai siker, hogy a világ legnagyobb műholdflottájának építésekor francia nagyvállalatok két magyar cégnek is megadták a beszállítás, a bekapcsolódás lehetőségét, így a műholdak egy fontos berendezését, illetve szigetelését is magyar vállalatok szállíthatják le. Ez nagy elismerés, és világosan mutatja, hogy nem véletlenül tették az űripart az egyik kiemelt iparággá Magyarország jövőbeni gazdasági versenyképessége érdekében – fogalmazott.

Arról is beszélt, hogy 2025-ig világos stratégiával rendelkeznek: szeretnék, ha akkor újra magyar kutató űrhajós mehetne dolgozni a Nemzetközi Űrállomásra. Ezzel kapcsolatban együttműködnek a világ egyik vezető űripari hatalmával, Oroszországgal, ugyanakkor az európai uniós országokat tömörítő űripari szövetség számára is felajánlották a leendő magyar űrhajós kutatási kapacitásait –emlékeztetett.

(MTI)
 

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Hájas Gerzson a buzik megríkatója
2020. július 21. 15:06
A jövő mindenképpen ez, az űriparra kéne a legjobban ráfeküdni, megalapozni neki mivel 10-20 éven belül akkorát fog robbani mint a számítógépes ipar a 70-80as években vagy az ablaküvegesek a francia forradalom idején
Akitlosz
2020. július 21. 15:05
A pénz beszél a külügyminiszter meg csak ... Mivel Magyarország nem fog nagy összeget az űrkutatásra költeni így fontos szereplővé sem fog válni, bármit is szajkózik a kormánypropaganda. A napokban volt hír, hir az Egyesült Arab Emírségek űrszondát küldött a Marshoz. Az sem nagyobb ország. Magyarország mikor fog? Úgyhogy ez a fontos szereplőség már megint nem fog másról szólni, mint az olcsó magyar munkaerő kihasználásáról.
balbako_
2020. július 21. 14:57
És ez igazán csúcstechnika.
Csomorkany
2020. július 21. 14:48
Valakinek megvan Dévényi Tibortól a Dabasi Úrreptető működési szabályzata? Valamelyik Galaktikában jelent meg, remek duma.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!