„Magyarország annyira lesz érintett a koronavírusban, mint a korábbi koronavírusban, azaz semennyire” – nyilatkozta lapunknak még február elején Szlávik János, a betegek ellátására kijelölt Dél-pesti Centrumkórház Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet főorvosa. Szlávik akkor azt mondta, hogy a 2003–2004-ben nyolcezer megbetegedést és hétszázötven halottat követelő SARS-vírust néhány országba ugyanúgy bejuttatták, ahogyan most is, de másodlagos járvány nem alakult ki. Mint fogalmazott, kicsit túl van ez az egész dimenzionálva, hiszen semmilyen másik országban nincsen járvány, kizárólag Kína középső részén.
Bár még hazánkban sem ütötte fel a fejét a vírus, de alig telt el pár hét Szlávik nyilatkozata után, és Menczer Tamás külügyi államtitkár bejelentette: koronavírusos a Diamond Princess hajón dolgozó egyik magyar. Az érintettet a hajón elkülönítették, várhatóan 2-3 nap múlva átszállítják vagy egy kórházba, vagy egy megfigyelőközpontba. Az államtitkár elmondása szerint nem lázas, nem köhög, tünetmentes, jól van.
A korábbi MERS-Co központja Szaúd-Arábia volt, amivel sokkal elszigeteltebb kapcsolatban vagyunk, mint a mostani koronavírus gócpontját jelentő Kínával – mondja a Mandinernek Prinz Gyula, a Semmelweis Egyetem infektológusa. Mindezek mellett a szakértő rámutat: a most tomboló koronavírus kiterjedtebb, már most több országot érintő járványt jelent, mint a korábbi. Ebből következik, hogy számítani lehetett rá, hogy előbb-utóbb magyar érintettje is lesz a fertőzésnek.
„Bár napról-napra emelkedik a vírussal küzdő, Magyarországhoz közeli észak-olaszországi megbetegedések száma is, egyelőre nincs ok pánikra”
– nyugtat Prinz, aki szerint káros, hogy a sajtóban mindenkit megölő, halálos vírusként mutatják be a kétszázalékos a halálozási arányú betegséget. Azt pedig, hogy a most pozitív tesztes érintett beteg lesz-e, és ha igen, milyen súlyos lesz a kórkép lefolyása, nem tudhatjuk. Az infektológus hangsúlyozta: eddig a klinikai vizsgálatok alapján az idősebb és a kísérőbetegséggel rendelkező betegeknél alakult ki súlyos – adott esetben akár halálhoz is vezető – megbetegedés.
Elgondolkodtató ugyanakkor, hogy gyerek betegről egyelőre nem tudunk, illetve a várandós nők magzata sem lett eddig érintett.
Mint mondja, járványtanilag még sok tapasztalatot kell szerezni, hiszen hiába próbálnak hasonló koronavírusok viselkedéséből az új vírus tulajdonságaira következtetni, egyáltalán nincs száz százalékos egyezés sem a SARS, sem a közel-keleti koronavírus között. Jelenleg annyit tudunk, hogy egy pozitív beteg közeli kontaktusban két és fél embernek képes átadni a fertőzést, de, hogy ebből hányan lesznek betegek, az egyelőre nem világos.