Hollandiában már temetik Zelenszkijéket: a védelmi miniszter meglepően nyilatkozott
Ruben Brekelmans holland védelmi miniszter szerint jelenleg egyértelműen Oroszország van fölényben a harctéren.
A cserháti Bedepuszta kihaló településből vált egy hollandok által szervezett fesztivál központjává. Mi folyik Nógrádban?
Bedepuszta sokkal nyugodtabb hely, mint Hollandia – állapítja meg hosszas riportjában a holland Volkskrant, a magyarországi, növekvő holland diaszpóráról, illetve az általuk szervezett fesztiválról, a Great Yonderről írva. Ugyan a progresszív lap a Cserhátot többször összekeverte a Kárpátok fenyveseivel, mégis megállapítja, hogy amikor éppen nem a fesztiválozóktól hangos a település, akkor
Mint a cikk felemlegeti, egy helyi holland fogadást kötött látogató ismerősével, hogy figyeljen és hívja fel, ha kocsit lát érkezni az úton. Ismerőse másfél óra után megunta a várakozást.
A lap már korábban meghívót kapott a fesztiválra, de
Ugyan a Szigetről visszatérő, kifacsart bulizók képe gyakori lehet Hollandiában, az apró kis magyar falu irányába távozók jelensége talán már kevésbé.
A szóban forgó Elroy Thümmler amszterdami lakos volt, aki 1980-ban látogatta meg Magyarországot, és beleszeretett hazánkba. (Persze tegyük hozzá: először Budapestet „koszosnak és barátságtalannak” érezte, Kecskeméten járva szerette meg először az országot.)
Thümmler a cikk alapján nem éppen az egyébként valóban súlyos társadalmi feszültségeket megélő Hollandiából a felvirágzó Kelet-Európába menekvő hollandnak tűnik: állítása szerint Magyarországon éppen a szabad gondolat szeretete ragadta meg.
Amikor legelőször egy apró kis házat vett Magyarországon – ekkor még továbbra is Kecskemét környékén –, főleg „őrült bulikat” rendezett és gulyáslevest főzött. Thümmler 2003-ban járt először Bedepusztán, ami szerinte egy „szellemfalu” volt, ahol csak néhány „roma-cigány” élt.
Mint elmondta a lapnak, szerinte valamifajta jel lehet, hogy háza a Szabadság utcában áll, noha azzal is tisztában volt, hogy a legtöbb magyar településen van ilyen utca.
A holland vállalkozó először a Sziget fesztiválra szóló jegyeket adott el hollandoknak – állítása szerint igen nagy számban –, majd úgy döntött, hogy megvásárolja Bedepuszta üres házait. Állítása szerint a magyarok „furcsának, ám gyönyörűnek” találják Bedepuszta „gyöngéd holland gyarmatosítását”.
Thümmler szerint a falvak kiürülése gond Magyarországon, mint más európai országokban is. Feleségével, Lindával fenntartható házat építettek maguknak, és munkát adnak a környékbelieknek is. Állításuk szerint
A Great Yonder fesztivál ötlete úgy indult, hogy a Szigeten fellépő zenészeket idehívta Thümmler, hogy kikapcsolódjanak a fesztivált követően, és rajongóik velük jöhettek. Azóta érdekes „detox-afterpartynak” nevezett rendezvénnyé nőtte ki magát a Great Yonder, melynek angol és holland nyelvű honlapja, vegyes nemzetközi fellépőkkel és művészekkel itt olvasható. A szervezők úgy érzik, hogy egy spontán, új közösséget építettek, ahol igazán megtalálhatjuk magukat az emberek, és ahol mindig új és új dolgokat lehet felfedezni.