"A modern sport megszületésének legfontosabb mozzanata az újkori olimpiai mozgalom útnak indulása volt. Nem kellett sokáig várni arra, hogy az újonnan életre hívott sportesemény lefolyásába a globális politika is beleszóljon. Az 1908-as londoni olimpiát Észak-Írország a területi függetlenségük követelése mellett bojkottálta, az ír-angol ellentét már akkor sem volt új keletű jelenség. A hatodik nyári olimpia az első világháború miatt elmaradt, az 1920-os antwerpeni ötkarikás játékokra pedig a győztes antant hatalmak nem hívták meg a vesztes országok versenyzőit. Ez utóbbi mozzanat jól illik a győztes országok azon magatartásába, amely a megalázó és a második világháborút végső soron kikényszerítő Párizs környéki békék megalkotásához is vezetett.
Az olimpiák kezdeti évtizedei így igen viharosnak mondhatóak, de az első igazán nagy jelentőségű esemény a hitleri Németország által megrendezett 1936-os berlini olimpiához köthető, amikor is a fekete bőrű amerikai Jesse Owens az árja fehér faj felsőbbrendűségét hirdető Führer előtt megnyerte a 100 méteres síkfutást, majd további három aranyérmet. Ez az eredmény hosszú életű sporttörténeti rekordnak számított, de emellett a futó sokak szerint szimbolikus győzelmet is aratott a náci olimpiai propaganda, de valamelyest az egész fajelmélet felett.
A történetet árnyalja, hogy míg Owens a Harmadik Birodalom luxushoteljeiben a fehér sportolókkal együtt szállt meg,
hazájában bőrszíne miatt még a tiszteletére rendezett fogadásnak otthont adó hotelben is csak a teherlifttel közlekedhetett. Az olimpiai legenda egyébként az ötvenes évek közepéig semmilyen állami elismerésben nem részesült és a megélhetéséért cirkuszi fellépésekre kényszerült. A jamaicai Usain Bolt Pekingben „csak” kétszer végzett a dobogó tetején, de róla már kevésbé tudjuk elképzelni, hogy ezt követően nélkülöznie kellett volna.
A fekete sportolók sikeressége a profi sport fellegvárának számító Egyesült Államokban ezt követően vitathatatlanná vált, így nem véletlen, hogy a sikereik számos esetben az emberjogi mozgalmak szimbolikus sikereivé is váltak. Jó példa erre az, hogy 1947-ben az amerikai profi ligában (Major League Baseball) első feketeként pályára lépő Jackie Robinson személyében rögtön egyéb jövőbeli legendás Hall of Fame baseball játékost tisztelhetett a publikum. Híressé vált történelmi mozzanat volt a 68-as olimpia 200 méteres síkfutás színes bőrű dobogósainak kitiltást érő tiltakozása is. Tommie Smith és John Carlos a dobogón állva, ökölbe szorított kesztyűs kézzel tiltakoztak a rasszizmus ellen, Martin Luther King amerikai polgárjogi aktivista meggyilkolása után.