Magyarország diplomáciai mozgástere már Trump beiktatása előtt tágult
Egy 10 milliós ország vezetője közvetítő szerepet játszik Amerika és Oroszország között, békemissziója hozzájárul az ukrajnai helyzet rendezéséhez: ez kulcsállami szerep.
Egyelőre csak Thaiföld és Malajzia budapesti nagykövetségével vette fel a kapcsolatot Altusz Kristóf, akinek miniszterelnöki megbízottként az a feladata, hogy a lex CEU kapcsán tárgyaljon a Magyarországon működő külföldi egyetemekről. Az amerikai hatóságokat és a CEU-t továbbra sem kereste meg Altusz, akiről a CEU rektorhelyettese korábban azt mondta a Mandinernek: kamumegbízottnak tűnik.
A lapunknak adott egy héttel ezelőtti interjúban Enyedi Zsolt, a CEU rektorhelyettese azt mondta: kamumegbízottnak tűnik Altusz Kristóf, akit Orbán Viktor azzal bízott meg, hogy tárgyaljon a külföldi egyetemek további magyarországi működéséről a lex CEU néven elhíresült felsőoktatási törvénymódosítás után. Enyedi az interjúban kifejtette: nem érti, miért a külgazdasági és külügyminisztérium államtitkára kell, hogy foglalkozzon egy felsőoktatási kérdéssel, és Altusz sem őket, sem az amerikai hatóságokat nem kereste meg.
„Attól tartok, velünk ő nem is fog akarni tárgyalni. Sőt, úgy tűnik, hogy igazából az amerikaiakkal sem.”
– fogalmazott a rektorhelyettes.
Enyedi gyanúja beigazolódni látszik, ugyanis az Index megkérdezte a külügyet, hogy kikkel tárgyalt eddig Altusz Kristóf a lex CEU kapcsán. Azt a választ kapták, hogy a kinevezése óta eltelt közel két hétben Altusz mindössze Thaiföld és Malajzia budapesti nagykövetségeivel vette fel a kapcsolatot. Ezen országokból származó egyetemek ugyanis egy-egy képzést működtetnek magyarországi egyetemeken. A törvénymódosítás által leginkább érintett CEU-val, illetve az USA-val viszont egyelőre nem akaródzik tárgyalnia a miniszterelnöki megbízottnak.