Szent-Iványi: Kommunista örökség hat a magyar külpolitikában

2016. december 02. 17:57

A kommunizmus „mérgező” örökségéről tartott konferenciát a budapesti Danube Institute hazai és külföldi, valamint kormánypárti és ellenzéki vendégekkel. Szent-Iványi István, aki egyszerre liberális politikus és korábbi, Orbán-kormány alatti nagykövet, a külügyek világáról tartott előadást.

2016. december 02. 17:57
Rajcsányi Gellért
Rajcsányi Gellért

„A kommunizmusban a legrosszabb dolog az azt követő időszak” – kezdte beszédét Szent-Iványi István Adam Michnik ismert, kesernyés bölcsességével. Szent-Iványi annyiban pontosított: a kommunizmusban a kommunizmus a legrosszabb – de utána is nehéz idők jönnek. 

A külpolitikus különbséget tesz aközött, hogy a kommunizmusra jellemző jelenségek továbbéléséről, vagy épp azok újjáéledéséről van-e szó. Szerinte is „mérgezett” a kommunizmus öröksége, és a mérgezés most is itt van a magyar közéletben. 

„Az ideológia rég halott, már a Kádár-korszak végén is az volt. De a mentalitás, a rutin, a technika tovább él” – fogalmazott Szent-Iványi István.

Felszínes rendszerváltás

A rendszerváltás a külpolitika terén a liberális politikus szerint csak a felszínen történt meg gyorsan és teljes körűen. Igen, Magyarország a a szabad világ része lett, szinte minden fejleményben az első volt a régióból. De a mélyben nem történtek meg ezek a valódi változások.

Felelevenítette az 1994-es választás utáni MSZP-SZDSZ tárgyalásokat, amiben a szabad demokraták színeiben ő is részt vett. Kovács Lászlóval és embereivel egyeztettek a külpolitikai irányról. Az MSZP-sek nem sürgették a NATO-csatlakozást, sőt: azt hajtogatták, hogy csak akkor csatlakozzunk majd a nyugati katonai tömbhöz, ha minden régiós ország is csatlakozni tud – ez Szent-Iványi szerint nonszensz követelés volt. A liberális politikus úgy látja: a szocialisták valamiért halogatták volna a NATO-hoz való csatlakozás folyamatát.

A magyar külpolitikában Szent-Iványi István szerint újra megjelent az Oroszország, a Kína, a keleti világ iránti szimpátia. Ez is a kommunizmus öröksége: a magyar külügyek alakítói közül sokan abban a régi, kelet felé nyitott világban érezték és érzik még mindig jól magukat, és a kapcsolataik máig megvannak.

Keleti döcögés

Szent-Iványi István szerint a 2010-ben hatalomra kerülő Orbán-kormány keleti nyitás-stratégiája is többek között erre épül. A nyitás nyilván a magyar külön út szándékán alapszik, amihez szerinte ideológiát is gyártanak a Nyugat hanyatlásáról, az illiberalizmusból, az unortodox megoldásokból. Úgy látja, a keleti nyitás képviselői szerint még mindig hídország vagyunk Kelet és Nyugat között, közvetítünk a két világ között. A liberális politikus kifejtette: a mai magyar külpolitika realistának, érdekalapúnak tartja magát, amely hangsúlyosan nem kíván értékalapú, idealista lenni. „De nehéz meghúzni a határvonalat a pragmatizmus és az elvtelenség között” – fogalmazott Szent-Iványi István.

A korábban az Orbán-kormány szlovéniai nagyköveteként működő, most ellenzéki politikus kifejtette: a magyar külkereskedelmi politika az állami aktivitásra és támogatásokra épül; nem a szabad piac, hanem a tervgazdaság logikája érvényesül. A keleti nyitás doktrínája ugyanakkor szerinte nem sikeres: 2010-ben a magyar külkereskedelem 75 százaléka folyt az EU országaival, ez az arány öt év alatt nem hogy csökkent, hanem nőtt, 78 százalékra. 

Beszédében végül arról ejtett szót: a magyar külügyi szolgálat át van politizálva. Nem civilek dolgoznak, hanem pártemberek, aktivisták, akik esetében nem a szakértelem, hanem a lojalitás a fontos. 

Összesen 43 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Zsusztina
2016. december 03. 09:31
Hatni hat a komcsi örökség, méghozzá mindenkire, aki volt komcsi országban él. Ezzel semmi újat nem mondott a pasas. Az viszont vagy butaság, vagy hazugság, hogy csak a Fidesz-KDNP-re hat. Sztem pont az SZDSZ meg az MSZP/DK azok a politikai erők, akik nem is próbáltak ellene küzdeni, hanem élvezték az előnyeit, amíg lehetett.
gabor7th
2016. december 03. 08:58
Inkább csak ezek az emberek maradtak a múltban.
tango47
2016. december 02. 22:32
Ebből is látszik, hogy hiba, ha Orbánék gesztust gyakorolnak ellenségeik(!) felé. Hiba volt nagykövetté kinevezni, ahogy hiba volt Eörsit is (igaz, saját kérésére!) bármiben is támogatniuk.
noMores
2016. december 02. 21:55
Petike, bazmeg, egy seggfej focista a külügyesünk, mit vártunk???? "akik esetében nem a szakértelem, hanem a lojalitás a fontos. " MINDEHOL!!! Ez a kibaszott erőltetett különút, hogy majd mi megmutatjuk, hogy különbek vagyunk! És mi a vége? Hogy vállalhatatlan diktátorokkal barátkozunk, mert mi aztán nagyon unorthodox módon nyitunk keletre. Veszünk Kínának egy vasutat, bazmeg, 500milliárdért. 2400 év alatt térül meg nekünk. Ez igen! Erőlködünk, de csak kiderül, hogy kommunista barbárok vagyunk, hiába akarja eladni magát Orbán nagy vizionáriusnak: ő is ugyanolyan korrupt, hatalommániás kádárista parasztgyerek, mint az elődei. Államférfi? MUHAHHAH!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!