Hiába figyelmeztet Moszkva, tovább támogatják nyugatról Ukrajnát
A brit miniszterelnök és a NATO főtitkára megbeszélték Ukrajna megerősítését tél előtt.
Szoros a szövetségi viszony Magyarország és az Egyesült Államok Németh Zsolt, a parlament külügyi bizottságának fideszes elnöke szerint. Szerinte fontos stabilizáló tényező az új nagykövet, Colleen Bell érkezése, aki járja az országot és különböző társadalmi csoportok képviselőivel találkozik.
Szoros szövetségesi viszonyként jellemezte az Egyesült Államok és Magyarország kapcsolatát Németh Zsolt, a parlament külügyi bizottságának fideszes elnöke egy keddi budapesti egyetemi fórumon.
A kormánypárti politikus és Gedeon Béla, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) munkatársa, korábbi washingtoni kulturális attasé a Budapesti Corvinus Egyetemen Magyarország és az Egyesült Államok politikai és kulturális kapcsolatáról tartott előadást.
Németh Zsolt a Corvinus Külügyi és Kulturális Egyesület hallgatói programjának záró rendezvényén leszögezte, hogy Magyarország és az Egyesült Államok között az elmúlt 25 évben szoros szövetségesi viszony állt fenn.
Szoros a kapcsolat
Németh kifejtette, a szocialista kormányok idején zökkenőmentesebbnek tűnt a kapcsolat, ennek oka szerinte az lehetett, hogy a szocialista döntéshozók szerint az amerikai elvárásoknak teljes mértékben meg kellett felelni. Az elmúlt öt-hat évről azt mondta, talán lehetne intenzívebb, elmélyültebb, magasabb szintű az együttműködés, de a gazdasági kapcsolatok töretlenül fejlődnek, az Egyesült Államok az Európán kívüli országok sorában a legjelentősebb gazdasági partnere Magyarországnak, és a biztonságpolitikában is szoros a kapcsolat. A Pentagonnal folyamatos az együttműködés, a külügyminisztériummal hullámzó, de fontos stabilizáló tényező volt az új nagykövet, Colleen Bell érkezése, aki diplomáciai csatornákon keresztül fejezi ki, ha nem ért egyet valamivel; ezzel együtt kilépett a szalonok közegéből, járja az országot és különböző társadalmi csoportok képviselőivel találkozik – közölte.
Az amerikai elnökválasztással kapcsolatban fontos kérdésnek nevezte Németh Zsolt, hogy Barack Obama belpolitikára koncentráló kormányzása után lesz-e újra kezdeményező amerikai külpolitika, amely esetleg segít felszámolni az Európát övező instabilitást, úgy mint az ukrajnai konfliktust vagy az Iszlám Állam terjeszkedését.
Nehéz feladat a kulturális diplomácia
Gedeon Béla előadásában arra mutatott rá, hogy milyen nehéz feladat – az Egyesült Államok mérete és Magyarország korlátozott anyagi lehetőségei miatt – kulturális diplomáciát folytatni az Egyesült Államokban, bemutatva a magyar történelmet, kultúrát. Ennek ellenére van értelme próbálkozni – fűzte hozzá.
Példaként az utóbbi évekből három fontos rendezvényt említett: 2009-ben közel egy éven át tartott az Extremely Hungary magyar kulturális évad mintegy 135 – klasszikus és modern zenei, képzőművészeti - programmal, amelyek többsége New Yorkban volt, de néhány eseményt Washingtonban rendeztek. 2012-ben a washingtoni Kennedy Centerben volt egy közép-európai fókuszú zenei fesztivál, 2013-ban pedig a magyar kultúrát és konyhát bemutató tíznapos Hungarian Heritage elnevezésű eseményt rendeztek, aminek körülbelül 1,2 millió látogatója volt.