Franciaország elszálló államháztartási hiánya: a szenátus felveti Macron elnök felelősségét
Az Eurostat szerint Franciaország az egyik legrosszabbul teljesítő ország az Európai Unióban.
400 ezer menekültet venne át Törökországtól és osztana szét egymás között kilenc uniós tagország, ha cserébe a török vezetés leállítja az unió felé történő illegális bevándorlást. A legtöbb embert Németország és Franciaország fogadná be.
Angela Merkel német kancellár kezdeményezésére külön tanácskozást tartanak vasárnap Brüsszelben az EU-Törökország csúcstalálkozó előtt mindazon országok képviselői, amelyek hajlandóak egy menekültkontingens átvételére Törökországtól. Az elképzelések szerint mintegy 400 ezer menekült befogadásáról lehet szó, írta az MTI által szemlézett Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung című vasárnapi német lap.
Kilenc ország fog tárgyalni
A FAZ vasárnapi kiadása szerint a találkozót a német kancellár és Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke szervezte meg. A 14 órakor kezdődő megbeszélésen Németország mellett Ausztria, a Benelux-államok, Svédország, Finnország és Görögország képviselői vesznek részt. Franciaország is csatlakozott a kezdeményezéshez, de Francois Hollande francia elnök csak 16 órára, az EU-Törökország kezdetére ér Brüsszelbe.
A terv szerint ezek az uniós tagországok befogadnak egy előre meghatározott létszámú menekültcsoportot Törökországtól, ha az ankarai vezetés leállítja a menekülteknek az Európai Unióba irányuló tömeges, illegális bevándorlását.
A vasárnap délutáni találkozón ennek a csoportnak - menekültkontingensnek - a nagyságáról és elosztásáról lesz szó. Az eddigi megbeszéléseken egy 400 ezer fős nagyságrendű kontingensről volt szó. Ez nagyjából az egyharmada a balkáni migrációs útvonalon az idén az Európai Unióba érkező menedékkérők számának. A kontingens legnagyobb részét Németország fogadná be, de vannak arra utaló jelek, hogy Franciaország is számottevő részt vállalhat. Erről Merkel Párizsban már egyeztetett.
Konkrét számok egyelőre nem lesznek
Feltehetően abban állapodtak meg, hogy Franciaország részt vesz a migrációs válság kontingensen alapuló kezelésében, Németország pedig az eddiginél nagyobb erővel vesz részt az Iszlám Állam terrorszervezet elleni küzdelemben, írja a lap.
Konkrét számokat valószínűleg egyelőre nem neveznek meg nyilvánosan, tekintettel egyebek között a közelgő franciaországi regionális választásokra. Inkább az várható, hogy felkérik Junckert, hogy dolgozzon ki egy javaslatot a kontingens elosztására a következő, december közepén tartandó uniós csúcsra. Ezután pedig az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága kezdhet tárgyalást Törökországgal a kontingens összeállításáról.
Hírünkben eredetileg tíz, a csúcson részt vevő uniós országról írtunk. Csak kilencről van szó. A hibáért elnézést kérünk – a szerk.