Tucatnyi A-10-es amerikai csatarepülőgép és több száz főből álló kiszolgáló személyzet érkezik rövid időn belül Magyarországra. A gépek az év végéig maradnak a pápai valamit a kecskeméti légibázison – értesült a Magyar Nemzet. A lap információi szerint az 1999-es jugoszláviai bombázás óta ez az amerikai légierő legjelentősebb és leghosszabb jelenléte az országban.
Az átcsoportosításra az ukrán válsággal összefüggő Oroszország elleni NATO-intézkedés keretében, az Atlanti elszántság (OAR) fedőnevű hadműveleten belül kerül sor. Az akcióról a kormány saját hatáskörben dönthetett. A csapatmozgásokról eredetileg nem volt szó az azt engedélyező kormányrendeletben, október 8-án azonban bekerült egy sor: „amerikai OAR gyakorlat”, az utolsó negyedévre ezer fővel.