Döntött a kormány a Liget-projekt első szakaszáról – közölte a Miniszterelnökség vezetője csütörtökön sajtótájékoztatón, ahol arról számolt be, hogy kertészeti-tájépítészeti ötletpályázatot írnak ki a Városliget közparkfunkciójának helyreállítása érdekében, továbbá számos épületet felújítanak, és újak is épülnek.
Lázár János az épületrekonstrukciók között említette a Szépművészeti Múzeum megújítását, és jelezte, készek a Műcsarnokot is felújítani, ha szükséges. Megújul továbbá a Vajdahunyad vára, az állatkert – amely mellett egy úgynevezett biodóm épül –, és a kormány kész együttműködni a fővárossal a Széchenyi-fürdő felújításában is – sorolta. Megépül a Magyar Zene Háza és a Magyar Nemzeti Galéria új épülete is – erősítette meg a miniszter, aki tudatta: a közlekedési múzeum eredeti épületének helyreállítására ugyancsak biztosítják a szükséges forrásokat. Tájékoztatott emellett egy új cirkuszközpont megépítéséről az Ajtósi Dürer soron, az MSZMP régi épületeinek helyén.
Lázár Budapesttel kapcsolatban azt is megismételte, hogy a kormány 52,3 milliárd forintnyi adósságtól szabadítja meg a BKV-t. Ezen kívül 2016-ban 39,5 milliárd forint, 2017-ben 36,5 milliárd, 2018-ban pedig 33,5 milliárd forintot biztosít a BKV működésére. „A félreértések elkerülése végett és Tarlós főpolgármester úr vérnyomásának érdekében mondom, hogy a kormány ezt a döntését a gazdasági miniszter előterjesztésére, Tarlós István és Varga Mihály tárgyalásai alapján hozta meg” – közölte. A kormány azt reméli, hogy a pénz lefedi a BKV működését, de szívesen segít, ha a főváros nem boldogul a kerületi, illetve az agglomerációs egyeztetésekkel – tette hozzá.
A családok támogatásával kapcsolatban Lázár János azt is mondta, hogy ha jelentős az érdeklődés az új otthonteremtési program, a családi otthonteremtési kedvezmény (csok) iránt, a kormány elszánt a rendelkezésre álló keret felemelésére. A Miniszterelnökség vezetője példátlannak tartotta a hazai joggyakorlatban a héten elfogadott családi csődvédelmet, ami 100 ezer bajba jutott családnak jelenthet kiutat az adósságcsapdából. Ezek a családok nem tudtak élni a korábbi adósmentő intézkedésekkel, ugyanakkor az otthonuk elvesztése fenyegeti őket – hívta fel a figyelmet. Kifejtette, hogy a magáncsődbe belépők a következő 5 évben vagyonfelügyelő bevonásával, szigorú szabályok mellett törleszthetnek. A tárcavezető fontosnak nevezte, hogy a felelősséget egyetlen devizaadóstól sem vállalja át az állam, de mindenkinek segít, aki bajba jutott.
A miniszter arról is beszámolt, hogy a kormány kifejezetten üdvözli – és a társadalom szempontjából hasznosnak ítéli – a Kúria tényleges életfogytiglanról szóló jogegységi döntését. A bírói testület az összes hazai és nemzetközi szabályt elemezte és arra jutott, hogy semmi nem tiltja és nem akadályozhatja Magyarországon a büntetés kiszabását és alkalmazását – idézte fel Lázár János.