Az ellenzéki politikusok után baloldali civil aktivistákat is egy asztalhoz ültetett a Republikon Intézet csütörtökön. A leginkább szembetűnő különbség az volt a két kerekasztal-beszélgetés között, hogy míg a politikusok egészen békülékeny, már-már kedves hangnemet ütöttek meg a civilek irányába, utóbbiak egyértelműen ellenségesen álltak a pártokhoz és a politikusokhoz. Ennek fényében nem meglepő, hogy noha a Republikon Intézet konferenciájának a civilek és a politikusok viszonyának körüljárása volt a fő témája, a két platform szereplőit mégsem egy asztalhoz ültették, hanem külön-külön szólaltatták meg, mondván „még túl nagy a távolság” közöttük. A ex-krétakörös Gulyás Márton ezt sérelmezte is: szerinte az, hogy a civilek és a politikusok nem ülnek le egy asztalhoz, csak tovább erősíti a „gettópolitizálást”.
A rövid bemutatkozó kör után – melyre leginkább azért volt szükség, mivel szemben a politikusokkal, akiknek párthovatartozása egyértelmű, a civileket, aktivistákat nehezebb „hová tenni” – Papp Réka Kinga ragadta magához a mikrofont, és azt kérte a szervezőktől, hogy „legyen már több nő” az asztalnál legközelebb, megjegyezve, hogy a politikusi beszélgetésre is hívhattak volna nőket, hiszen minden pártban akadnak kompetens nők. A nők helyzete a beszélgetés egy későbbi fázisában is előkerült, akkor a magát szabadúszó újságíróként definiáló PRK egy rövid összefoglalót is tartott a nőmozgalom jelentőségéről.
Papp Réka Kinga szerint egyébként a civilek nagyrészt „elcukisodtak”, a hatalom megszelídítette őket. Az ex-LMP-s, jelenleg a Népharag csoportban tevékenykedő Vágó Gábor szintén úgy látta, hogy az „állami csöcs” kiheréli a civil kurázsit. Hozzátette ugyanakkor, hogy a kormány gáncsoskodásai, szelektív pénzosztásai épp ellenkező hatást váltanak ki, mint amire a kabinet számíthatott, hiszen ezek mind hozzájárulnak a civil szféra fejlődéséhez azzal, hogy állami pénzek híján a civilek valóban függetlenként tudnak tevékenykedni.
Azért szükség van pártokra
A beszélgetés témája elsősorban a pártok és civilek együttműködésének kérdése volt: ez váltotta ki a legnagyobb érzelmeket is a hallgatóság részéről, de ezen túl felszínre hozta azt is, hogy azért ebben az ügyben vannak nézetkülönbségek az asztalnál ülők között. Az internetadós tüntetéseket szervező, korábban MSZP-s kötődésű Gulyás Balázs szerint például a veszprémi időközi választás éppen azt mutatja, hogy működőképes lehet, ha összefognak a civilek és a pártok. Olyannyira, hogy március 15-re egy olyan tüntetés szerveznek, amelyen a korábbi demonstrációkkal ellentétben nem tiltják meg a pártok jelenlétét.