Civilek: Nyugdíjba az ellenzéki politikusokkal!

2015. március 06. 10:17

A visszatérés tervezgetése helyett jó néhány ellenzéki politikusnak inkább a nyugdíjbavonuláson kellene gondolkodnia – ezt Vágó Gábor mondta a Republikon Intézet civil aktivistáknak szervezett kerekasztal-beszélgetésén, de akár az egész eszmecsere tételmondata is lehetne. Papp Réka Kinga szerint még a pártvagyon is jobban hasznosulna a civilek kezében. Kiderült azonban az is: nem mindegyik tüntetésszervező ennyire elutasító a jelenlegi pártokkal, Gulyás Balázs meg is hívta őket a március 15-ei demonstrációjukra.

2015. március 06. 10:17
Kiss Brigitta

Az ellenzéki politikusok után baloldali civil aktivistákat is egy asztalhoz ültetett a Republikon Intézet csütörtökön. A leginkább szembetűnő különbség az volt a két kerekasztal-beszélgetés között, hogy míg a politikusok egészen békülékeny, már-már kedves hangnemet ütöttek meg a civilek irányába, utóbbiak egyértelműen ellenségesen álltak a pártokhoz és a politikusokhoz. Ennek fényében nem meglepő, hogy noha a Republikon Intézet konferenciájának a civilek és a politikusok viszonyának körüljárása volt a fő témája, a két platform szereplőit mégsem egy asztalhoz ültették, hanem külön-külön szólaltatták meg, mondván „még túl nagy a távolság” közöttük. A ex-krétakörös Gulyás Márton ezt sérelmezte is: szerinte az, hogy a civilek és a politikusok nem ülnek le egy asztalhoz, csak tovább erősíti a „gettópolitizálást”.

A rövid bemutatkozó kör után – melyre leginkább azért volt szükség, mivel szemben a politikusokkal, akiknek párthovatartozása egyértelmű, a civileket, aktivistákat nehezebb „hová tenni” – Papp Réka Kinga ragadta magához a mikrofont, és azt kérte a szervezőktől, hogy „legyen már több nő” az asztalnál legközelebb, megjegyezve, hogy a politikusi beszélgetésre is hívhattak volna nőket, hiszen minden pártban akadnak kompetens nők. A nők helyzete a beszélgetés egy későbbi fázisában is előkerült, akkor a magát szabadúszó újságíróként definiáló PRK egy rövid összefoglalót is tartott a nőmozgalom jelentőségéről.

Papp Réka Kinga szerint egyébként a civilek nagyrészt „elcukisodtak”, a hatalom megszelídítette őket. Az ex-LMP-s, jelenleg a Népharag csoportban tevékenykedő Vágó Gábor szintén úgy látta, hogy az „állami csöcs” kiheréli a civil kurázsit. Hozzátette ugyanakkor, hogy a kormány gáncsoskodásai, szelektív pénzosztásai épp ellenkező hatást váltanak ki, mint amire a kabinet számíthatott, hiszen ezek mind hozzájárulnak a civil szféra fejlődéséhez azzal, hogy állami pénzek híján a civilek valóban függetlenként tudnak tevékenykedni.

Azért szükség van pártokra

A beszélgetés témája elsősorban a pártok és civilek együttműködésének kérdése volt: ez váltotta ki a legnagyobb érzelmeket is a hallgatóság részéről, de ezen túl felszínre hozta azt is, hogy azért ebben az ügyben vannak nézetkülönbségek az asztalnál ülők között. Az internetadós tüntetéseket szervező, korábban MSZP-s kötődésű Gulyás Balázs szerint például a veszprémi időközi választás éppen azt mutatja, hogy működőképes lehet, ha összefognak a civilek és a pártok. Olyannyira, hogy március 15-re egy olyan tüntetés szerveznek, amelyen a korábbi demonstrációkkal ellentétben nem tiltják meg a pártok jelenlétét.

Ez egyébként a többieknek nem nagyon tetszett: a ex-krétakörös Gulyás Márton szerint a rendezvényből egy kvázi „ellenzéki come back” lesz, aminek ő nem örül. Szerinte az interneteadós tüntetés is attól lett sikeres, hogy távol tartották magukat tőle a pártok. Gulyás Balázs viszont úgy látja: a civil kontroll nagyon fontos, de végső soron úgyis a pártokon múlnak a dolgok, az pedig az emberek becsapása lenne, ha azt mondanák, hogy pusztán tüntetésekkel majd mindent meg lehet oldani. Megjegyezte azt is: láttunk már olyan demonstrációt, amin nem voltak pártok, „igaz tüntetők se nagyon”.

Menjenek már nyugdíjba!

Az asztalnál ülő civileknek egyébként a látszat ellenére saját bevallásuk szerint nem általában a pártokkal van bajuk, csak a jelenlegi pártokat tartják alkalmatlannak. Elismerték ugyanakkor, hogy még a jelenlegi politikai elit tagjai közül is akadnak, akikkel jó kapcsolatot ápolnak, illetve ügyek mentén együttműködnek, ami egy működő dolog lehet. Vágó Gábor elmondása szerint például volt pártjával, az LMP-vel, valamint Jávor Benedekkel és Juhász Péterrel is dolgozott már együtt bizonyos kérdésekben. Papp Réka Kinga viszont úgy vélte: a pártok csupán eszközök, olyanok mint a „habverő”, ideális esetben el is jelentéktelenednek, hiszen csak végrehajtók, szemben a mostani állapottal, amikor a mandátum a kvázi mindenhez való jogot jelenti a számukra.

Gulyás Márton szerint a NER legyőzése azon múlik, hogy akik már leszerepeltek, felfogják-e, hogy ennek ők az akadályai, hozzátéve, hogy addig az összefogósdinak sincs értelme. „Hány választást kell még elveszíteni ehhez?” – tette fel a kérdést. Ezt hasonlóan látja egyébként Vágó is, aki ugyan azt nem mondja, hogy fel kellene gyújtani és sóval behinteni a jelenlegi pártok helyét, de úgy látja: „volna egy-két ember, akinek nem a visszatérésen, hanem inkább a nyugdíjba vonuláson kellene gondolkodnia”. Ez a megjegyzés nyilván a délelőtti kerekasztal több résztvevőjének nem nyerte volna el a tetszését, de közülük ezt senki sem hallhatta, mivel egyikük sem maradt ott a civilek beszélgetésére; igaz utóbbiak közül is csak ketten voltak ott a politikusok vitáján. Vágó szerint egyébként a jelenlegi pártok többségének működési struktúrájával is vannak problémák, szerinte ezek „szekták”, amit egymással folytatnak az pedig csak „cicaharc”.

Lang András, a MostMi csoport képviselője szerint ugyan a NER egy szörnyeteg, de annak létrejöttéhez nagyban hozzájárult az MSZP és az SZDSZ korábbi ténykedése. „Ha vissza lesz választva az MSZP, akkor én nem tudom mi lesz” – mondta. Ő egyébként nem csak a kormányt váltaná le, hanem a képviseleti demokráciát is, ami szerinte megbukott. Ehelyett a közvetlen demokrácia mellett foglalt állást. Gulyás Balázs szerint ezt a felvetést óvatosan kell kezelni egy olyan országban, ahol majdnem Colbert-híd lett a Megyeri-híd egy internetes szavazásnak köszönhetően; szerinte a Békemenet is bármikor „áttrollkodhatná” az ilyen voksolásokat. A képviseleti demokrácia leáldozása egyébként Gulyás Márton szerint sem jött még el. Lang amúgy beszólt az LMP-nek is, amikor azt mondta: fel kellene állnia valakinek a részükről és ki kellene mondani, hogy nem sikerült bebizonyítani, hogy lehet más.

A résztvevők egyetértettek abban, hogy bizalmi válság van az országban, ami hatalmas probléma. A közösségépítést viszont megtartanák maguknak. A közönség soraiból felszólaló, pártokhoz kötődő személyek méltatlankodása után Vágó Gábor annyit mondott: nyugodtan próbálkozhatnak ezzel a pártok is, de a saját LMP-s tapasztaltai azt mutatják, hogy egy pártrendezvényre alig mennek el az emberek, míg amikor egy civil szervezet hívta meg őt beszélgetni, akkor jóval több volt az érdeklődő. Vágó szerint a baloldali pártoknak nem valószínű, hogy sikerül, ami a Jobbiknak vagy a Fidesznek igen: saját szubkulturális közeget teremteni. Ezzel Gulyás Márton azon felvetésére reagált, miszerint szükség volna egy „kulturális projektre” a baloldalon is, olyanra, mint amilyenek anno a polgári körök voltak, hogy legyen saját médiájuk, hogy jelen legyenek, beépüljenek az emberek közé. A közösségszervezés kapcsán a legerősebb állítást Papp Réka Kinga fogalmazta meg: szerinte a baloldali pártok azzal tennék a legjobbat, ha a még megmaradt pártvagyonukat odaadnák közösségfejlesztőknek és civileknek, akik majd aztán jól megszerveznék a közösségeket.

*

A politikusok kerekasztal-beszélgetéséről szóló tudósításunkat itt olvashatják.

Összesen 129 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
illesl
2015. március 07. 09:10
A lemp mezőgazdasági szakértője - Szabó Rebekka - már lapátolt szénát. Mivel jobb Szabó Rebekka,vagy Móra Veronika, mint dr. Gyöngytyúk Lendvai Ildi néni, vagy Lamperth Móni néni. (Most puszták az országvezető képességet hasonlítom össze)?
kitiltott
2015. március 06. 23:10
Ezeknek a fiatal sido agyamenteknem elgurult a gyógyszerűk...
Ouroboros
2015. március 06. 20:49
Ez lófasz, gyerekek. Ahhoz, hogy nyugdíjba küldhessétek őket, keményen kell küzdeni. Pártvagyont gyűjteni, hálózatot építeni, programot írni, elképzelést kialakítani, jelen lenni, üzenetet átadni, és bizony ezerszer megmerítkezni a szarban. Távol álljon tőlem, hogy bármi jót mondjak vagy gondoljak a fideszről, de azt az egyet nem lehet tőlük elvitatni, hogy megdolgoztak a hatalomért — a hatalom birtokában már nem dolgoznak ugyan, de a hatalomért magáért igenis képesek dolgozni, lásd a Kubatov-kommandót. A civilöntudattól meg a világmegváltó hangulattól nem áldozik le a napja Illibériának.
Szúnyog
2015. március 06. 20:41
Nem kell csodálkozni Paprika Kingán, 4K-s volt (ez nem valami fényvédő faktort jelent), magyarán kripto-szdsz-es, annak minden velejárójával, tehát a feminista, a szivárványos, a hajléktalan, a cigány rokonszenv adott, fontos a bangladesi éhező, de le van szarva a kárpátaljai, érzékeny a gazdasági menekültek irányába is, ha azok nem magyarok, szavazhat a londoni mosogató, de ne szavazzon a kolozsvári tanár stb......
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!