Misetics Bálint formai és tartalmi kifogásokat is megfogalmazott a vitairattal kapcsolatosan. Egyebek mellett kevesellte benne a számokat és a hivatkozásokat, szerinte ez így nem egy szakpolitikai tanulmány. Az sem tetszett neki, hogy nem őszinte a kiadvány, nem mondja ki, hogy a gazdagabb rétegek igenis rosszabbul járnának ezzel a koncepcióval. Misetics szerint érdemes lenne azt is végiggondolni, hogy a javaslat nem hat-e a nők munkavállalása ellen. Egy ponton megjegyezést tett arra is, hogy a kiadvány „heteronormatívra” sikeredett. És valóban: ha csak a vitairatban szereplő fotók és ábrák alapján tájékozódnánk, akkor úgy tűnne, hogy a PM teljes mértékig magáévá tette a FIDESZ-KDNP családfelfogását.
Pogátsa Zoltán arról beszélt: a szociálpolitikai rendszert úgy kell megalkotni, hogy legyen egy alsó része, ami biztonságot ad – ez lehet az alapjövedelem. A felső résznek viszont motiválnia kell: szerinte ez úgy érhető el, ha a minimálbér kellő távolságra van az alapjövedelemtől. Hozzátette: ma Magyarországon ez nincs így. A közgazdász szerint a PM alapjövedelemről szóló koncepciója „nagyon konzervatív és félénk” anyag, mivel Surányival ellentétben ő úgy véli, hogy a bevételi oldalon még jócskán lehet plusz forrásokat találni, például az offshore vagyonokból.
A korábban már saját alapjövedelem koncepcióval előálló LÉT Munkacsoport vezetője, Bánfalvi István leszögezte: az alapjövedelem más pártoknál is megjelent már korábban, például szerepelt az SZDSZ alapító kék könyvében, benne volt az LMP programjában is, célul tűzte ki a Magyarországi Cigány Párt, de még az MSZP-s Deák Kör is felszólalt már mellette. Bánfalvi szerint az alapjövedelem akkor lehet sikeres, ha a lehető legtöbb társadalmi csoport kiáll mellette a keresztény-humanistától kezdve a moderált liberálisokon át a régi és az új baloldalig.
Hogy fel lehet-e számolni teljesen a szegénységet, arra különbözőképp reagáltak a beszélgetők. Ferge Zsuzsanna szerint nem, de törekedni kell rá. Szerinte ez generációs ügy, és mindenképpen szükséges hozzá, hogy a szociális jogokat alkotmányos védelemmel erősítsék meg. Misetics szerint fel lehet, de át kell alakítani hozzá az újraelosztást. Pogátsa Zoltán szerint az legyen a cél, hogy senki nem éljen a létminimum alatt. Erre jó lehet az alapjövedelem, de szükség van a bérek, azon belül is a minimálbér emelésére; illetve arra is, hogy megerősítsék a szakszervezeteket. Bánfalvi szerint az alapjövedelem négy dolgot okozna: megszüntetné az anyagi nincstelenséget; megfelezné a szegények számát; alulról felfelé csukná a jövedelmi ollót és mindenki hozzáférhetne általa az ingyenes egészségügyi ellátáshoz. Szerinte felelős gazdaságpolitika és kompromisszumok mellett megvalósítható a feltétel nélküli alapjövedelem, így a kérdés csak az: „Mire várunk?”
*
Fotó: Megújuló Magyarországért Alapítvány