Aszódi szerint közel a megegyezés az Euroatommal

2015. március 17. 21:18

A paksi bővítésért felelős kormánybiztos elmondta: nagyon közel vannak az álláspontok az üzemanyag-ellátás kérdésében, és kedvező megoldás fog születni az ügyben.

2015. március 17. 21:18

A leendő paksi reaktorok üzemanyag-ellátásáról már az előkészítés szakaszában egyeztetés zajlott az európai ellátási ügynökséggel, az Euratommal, ezek az egyeztetések még tartanak, de közel a megállapodás – mondta el Aszódi Attila kormánybiztos az MTI kérdésére kedden Kalocsán, ahol sajtótájékoztatón és lakossági fórumon vett részt.

A paksi atomerőművi kapacitás fenntartásáért felelős kormánybiztos azt mondta, hogy a három megvalósítási szerződés közül egyikre, az üzemanyag-ellátásra vonatkozóra kell rákerülnie a két fél mellett egy harmadik aláírásnak is: az Euratom jóváhagyásának.     A szerződést a készítés szakaszában egyeztettük, az észrevételek figyelembe vételével készült el a dokumentum, ugyanakkor az egyeztetések még nem zárultak le – vázolta Aszódi Attila.    

Magyarország és az európai közösség számára kedvező megállapodás fog kikristályosodni, nagyon közel vannak az álláspontok, az ellátás-biztonsági, műszaki, gazdasági szempontokat figyelembe vevő, kedvező megállapodás fog születni” – szögezte le.     Részleteket az egyeztetés jelenlegi szakaszában nem árult el, megjegyezve: egyetlen atomerőmű üzemanyag-ellátására vonatkozó megállapodás sem nyilvános.    

Az üzemanyag-beszerzéssel kapcsolatban az a gyakorlat, hogy az új atomerőművek esetében az első időszakban az eredeti gyártótól származó fűtőanyagot használnak garanciális indokok és azon egyszerű okból, hogy ő ismeri legjobban a reaktor paramétereit – mutatott rá.    

Részletesen szólt a szakember az üzemanyag gyártásáról. Kifejtette: a bányászat során nyert ércből kivonják az uránt, ezt átkonvertálják urán-oxiddá, majd gáz halmazállapotú anyaggá alakítják, hogy el lehessen végezni a dúsítást annak érdekében, hogy elérjék az energetikai reaktorok számára szükséges arányt. Ezek után visszaalakítják por formájú urán-dioxiddá, ezt pasztillává préselik, ezeket pedig fémcsövekbe zárják. A csövekből állítják össze az üzemanyag-kazettákat, amelyek 300-500 kilogramm súlyú, bonyolult szerkezetek. 

Míg az uránpasztillák több gyárban megegyeznek, addig az üzemanyag-kazetták alkalmazkodnak a reaktor speciális fizikai, mérnöki körülményeihez, azaz a különböző reaktorokban más-más alakú és méretű kazettákat alkalmaznak – mondta el Aszódi Attila. A gyakorlat az, hogy a reaktor gyártója fejleszti ki az üzemanyag kazettát is – jelezte a kormánybiztos.

Az MTI kérdésére arról is tájékoztatott, hogy jelenleg egyedül a Roszatom üzemanyaggyára, a TVEL készít olyan üzemanyag-kazettákat, amelyek az új paksi reaktorokban alkalmazhatóak.

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 44 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bunko_jobbos
2015. március 18. 07:46
Nem hülyeség egyébként az EUratom vagy mi kötekedése. k ugyanis JOGI kérdést feszegetnek, azaz ne kösse ki a szerződés a kizárólagosságot. Ma nem lehet venni más kazettát, de ha egyszer gyártana valaki, akkor meg majd nem lehet, mert a szerződés tiltja. Szerintem ez nekünk jó végső soron, hiszen olyat is olvastam, hogy elméletileg 100 év is lehet az élettartama az erőműnek (folyamatos kiértékelés alapján persze), de 30 év minimum. Mondjuk 1970-ben aláírtunk volna egy szerződést, hogy számítógépet csak az IBM-től lehet venni, hisz úgyis csak ők gyártanak. :-) Jobb lesz ez így. Persze a FT cska szarkavarást akart előidézni a konkurens amerikai gyártók érdekében (gondolom). Úgyhogy bekaphatják.
békalepcse
2015. március 17. 22:17
Aki egy picinykét is ismeri a technológiát, annak egy szemernyi kétsége sincs, az eredeti gyártó fűtőelemei a legmegbízhatóbbak. Ugyan is mindegyik rendszer egyedi, nem volt fejlesztésében egyeztetés. Ezért nem is azonosak a működésének a paraméterei. Alapelv ugyan azonos, de a finom paraméterek akár gyökeresen eltérhetnek. Az atomerőművek önmagukban veszélyesek, nem kéne még ezt további bizonytalansági tényezőkkel növelni. Aszódi meg bekaphatja. A Fukushimai balesetnél nálam leszerepelt. Kollégámmal pontról pontra tudtuk mi következik. Aszódi meg beszélt össze vissza. Visszanézhető, ha valakit érdekel.
sine ira et studio
2015. március 17. 21:59
Ezt miért nem lehetett elsőre így csinálni? Ki ezért a felelős, és milyen fényt vet ez a szakmai felkészültségére?
Vadjoe
2015. március 17. 21:59
Ez hazugság, nincs is olyan, hogy Euratom! Európában sehol nincs atom, csak nálunk!!! Mindenhol napelemek vannak, meg szélerőművek!44!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!