Egy lépéssel közelebb kerültek a kutatók a torinói lepel rejtélyének megfejtéséhez
Újabb vizsgálatokkal sikerült meghatározni az ereklye korát.
Direkt36 néven indít tényfeltáró oldalt az Origo-tól tavaly távozott Sáling Gergő korábbi főszerkesztő, helyettese, Pethő András, valamint az egykori alapító, Weyer Balázs. Azt ígérik, hogy az új projektben kevés anyaggal jelentkeznek, de azok mind alaposan alátámasztott, mély cikkek lesznek.
Oknyomozó, tényfeltáró műhelyt indít az Origo tavaly kirúgott főszerkesztője, Sáling Gergő, valamint a portáltól szintén távozott helyettese, Pethő András és az egykori Origo-alapító Weyer Balázs.
A Direkt36 néven induló nonprofit projekt kifejezetten kevés anyaggal jelentkezik majd, de ezek mély, jól alátámasztott cikkek lesznek – írja a 444. Fél évig tartottak az előkészületek, mostanra sikerült összeszedni alapítványi támogatásokból elég pénzt az induláshoz, de heteken belül adománygyűjtő kampányt is indítanak, amin keresztül bárki beszállhat a finanszírozásba.
„Nem azt szeretnénk, hogy a mindenki fejében meglévő pletykákhoz és elméletekhez adjunk újabb támpontokat. Hanem tényleg a történetek mélyére ásnánk, analitikus módszerekkel, és nem a kérdések számát szaporítanánk, hanem megpróbálunk majd minél egyértelműbb válaszokat adni. Azt szeretnénk, hogy annak a kevés anyagnak, ami megjelenik nálunk, legyen egyértelmű hatása, következménye” – mondta Sáling a 444-nek. Az alapítók hozzátették: az Átlátszóhoz képest abban lesz más a Direkt36, hogy nem lesznek aktivisták, hanem náluk csak újságírás lesz.
Pethő András kiemelte: nem lesz szükségük arra sem, hogy kapcsolódjanak a napi hírciklusokhoz. „Ha van egy konkrét sztori, akár egy miniszter utazásáról, egy közbeszerzésről vagy egy állami költésről, és ha ennek feltárásához egy hónap kell, akkor egy hónap lesz rá” – fogalmazott Pethő András.
Sáling szerződésének titoktartási záradékára hivatkozva továbbra sem árult el részleteket az Origo-tól való távozása kapcsán, a főszerkesztőváltás állítólagos politikai okaival kapcsolatban azonban annyit megjegyzett: „Ez az egyik ilyen nagyon látványos és káros magyar társadalmi mítoszok egyike, hogy erről ilyen szemérmesen beszélünk. Szerkesztőségeken, szerkesztőségek vezetőin mindig is volt nyomás, nem csak politikai, de üzleti is. A politikának egy jelentős része a hatalom érvényesítéséről szól, legtöbbször törvényes, néha legitim, de nem etikus, néha pedig kifejezetten törvénytelen eszközökkel. Ezzel a szerkesztőségek vezetőségének tudnia kell együtt élnie.” Mint mondta, nem az a kérdés, hogy van-e nyomás, hanem, hogy egy szerkesztőség el tudja-e ezt hárítani.
Kép forrása: Nyugat.hu