Közleményben erősítette meg keddi kritikáit a magyar kormánnyal szemben John McCain amerikai republikános szenátor. A volt elnökjelölt szerint veszélyes az olyan demokrácia, melyben a hatalmi ágak szétválasztása nem teljesül, valamint a gazdasági, polgári és vallási szabadságjogok védelme nem kielégítő.
Szenátusi felszólalása után ismételten aggodalmának adott hangot a demokrácia és a jogállamiság magyarországi helyzetével kapcsolatban szerda este (helyi idő szerint) kiadott közleményében John McCain amerikai republikánus szenátor, volt elnökjelölt. „A demokrácia a jogállamiság tisztelete, a hatalmi ágak szétválasztása, valamint a gazdasági, polgári és vallási szabadságjogok védelme nélkül nemcsak nem kielégítő, hanem veszélyes is. Ez magával hozza szabadság erózióját, a hatalommal való visszaélést, az etnikai megosztottságot és a gazdasági korlátozásokat – ezeknek mind tanúi vagyunk Magyarországon, amióta Orbán miniszterelnök hatalomra került” – írta a republikánus szenátor nyilatkozatában.
„Lépéseit Orbán miniszterelnök egy új, az »illiberális demokrácián« alapuló állammodellre való felhívásban indokolta meg, de elképzelése kihívást jelent az Európai Unió és a NATO alapvető értékeivel szemben. Ezek a szövetségek nemcsak a demokrácia, hanem a jogállamiság, az egyéni szabadság és az alapvető szabadságjogok védelmén is alapulnak. Minden tagországnak elkötelezettnek kell maradnia ezen értékek iránt” – írta John McCain.
A szenátor állásfoglalása szerint Orbán Viktor miniszterelnök 2010-ben hatalomra jutása óta „antidemokratikus alkotmányos változásokat” léptettek életbe, „korlátozták” a magyar bíróságok függetlenségét, civil szervezeteken „ütöttek rajta”, a civil társadalmat „üldözték”, a sajtószabadságot „megnyirbálták”, és sok más is történt. „Ezek a lépések veszélyeztetik az intézményi függetlenség, valamint a fékeket és egyensúlyok elveit, amelyek a demokratikus kormányzás ismertetőjelei, és engem mély nyugtalansággal töltöttek el a demokratikus normák magyarországi eróziója miatt” –fogalmazott a szenátor. A közlemény utalt a Velencei Bizottságnak, az EBESZ-nek, a Bizottság az Újságírók Védelméért (CPJ) nevű szervezetnek és az Európai Központi Banknak a magyar kormány intézkedéseivel kapcsolatos bírálataira is.
McCain emellett rámutatott, hogy ez elmúlt hónapban hat magyarnak tiltották meg az Egyesült Államokba való belépést, és hogy André Goodfriend amerikai ügyvivő ezt a tilalmat figyelmeztetésnek nevezte annak érdekében, hogy vonják vissza azokat a politikai lépéseket, amelyek gyengítik a demokratikus értékeket. Idézte a diplomatát, aki „negatív kiábrándító trendekről” beszélt Magyarországon, valamint „a jogállamiság gyengüléséről, a civil társadalom elleni támadásokról és az átláthatóság hiányáról”.