A Tisza Párt EP-képviselője ismét Magyarországot támadta Brüsszelben (VIDEÓ)
Deutsch Tamás kemény választ adott Lakos Eszternek az Európai Parlamentben.
Semjén Zsolt KDNP-elnök és Erdő Péter bíboros is kifejezte egyet nem értését a készülő egyháztörvénnyel. A területért felelős államtitkár, a KDNP-s Soltész Miklós a Kossuth Rádióban elmondta: nem kerülhet olyan új egyházi törvény a parlament elé, amelyet a kereszténydemokrata politikusok és az egyházak megkérdezése nélkül dolgoznak ki.
Soltész Miklós, egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár szerint nem kerülhet olyan új egyházi törvény a parlament elé, amelyet a kereszténydemokrata politikusok és az egyházak megkérdezése nélkül dolgoznak ki. Soltész Miklós erről a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában beszélt csütörtökön. A KDNP-s politikus, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára ezért nem gondolja, hogy előáll egy olyan helyzet, amikor a parlamenti szavazás során a kereszténydemokraták nemmel szavaznak az új egyházi törvényre.
Soltész Miklós úgy fogalmazott, a négy történelmi és sok másik egyház vezetői is azt kérik, hogy ne új törvény szülessen, hanem csak a meglévő törvényt módosítsák a strasbourgi bíróság kifogásait figyelembe véve. Hozzátette, hogy a jelenlegi törvény 35 „bevett egyháznak” és több mint 120 „vallási tevékenységet végző szervezetnek” ad működési lehetőséget. A 120 vallási szervezetből 15 fordult jogorvoslatért a strasbourgi bírósághoz – idézte fel. Az államtitkár hangsúlyozta azt is, hogy a strasbourgi bíróság nem az Országgyűlés által már korábban módosított egyházi törvényről döntött.
Soltész Miklós arról is beszélt, hogy az európai egyházi törvények általában szigorúbbak, mint a magyar. Éppen ezért nem véletlen, hogy azok az egyházak, amelyek évtizedek, évszázadok óta jól működnek Magyarországon, nem akarnak új törvényt, hanem a jelenlegi módosítását szeretnék – mondta. A jövő évi költségvetéssel kapcsolatban az államtitkár úgy fogalmazott: „megnyugodhatnak az egyházi vezetők és azok is, akik ilyen területeken dolgoznak, mert meglesz a támogatás, meglesz a költségvetési módosítás alapján az az összeg, amelyből nyugodtan tudnak gazdálkodni”. Kiemelte, hogy ez az egész társadalom szempontjából fontos, hiszen az egyházak által végzett karitatív, szociális, oktatási munka túlmutat az egyházak hitéleti tevékenységén. Soltész Miklós megjegyezte: 2010-től az előző Orbán-kormány „majdnem megduplázta az egyházi támogatásokat”.
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) december 4-ei sajtótájékoztatóján fejezte ki a történelmi egyházak aggodalmát egy teljesen új egyházi törvény elkészítésével kapcsolatban. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, a KDNP elnöke szerdán az Indexnek azt nyilatkozta, hogy pártja nem fog megszavazni egy olyan új egyházi törvényt, amely a német egyházi szabályozási modellre épül. Erdő Péter december 4-én beszélt arról is, hogy a jövő évi költségvetés egyházakat érintő részéből hiányoznak bizonyos összegek. Bölcskei Gusztáv, a Magyarországi Református Egyház (MRE) lelkészi elnöke pedig az MRE december 3-ai zsinati ülésén azt mondta, hogy egyházuk szabadon felhasználható támogatása 2015-ben 425 millió forinttal kevesebb lesz, mint 2014-ben.