Szijjártónak elege lett az álhírterjesztőkből: „Magyarországra veszélyt hozni büntetlenül nem lehet!”
„Könnyen lehet, hogy egy meghangszerelt titkosszolgálati akció keretében állt elő ez a helyzet” – jelentette ki a külügyminiszter.
Az Index úgy tudja: Amerika már két évvel ezelőtt technikai és képzési segítséget ajánlott a NAV-nak az áfacsalások elleni hatékonyabb fellépés érdekében, azonban az adóhatóság nem kért ebből. Még a holland nagykövetség is próbált fellépni az ügyben, mivel az egyik érintett cég igazgatója holland állampolgár volt.
A Bunge-n kívül több amerikai céget is rosszul érintettek a Magyarországon működő áfacsaló hálózatok, ilyenek például a Archer Daniels Midland Company, vagy a Cargill. Az Index szerint azonban korrupciós ajánlattal csak a Bunge-nál próbálkoztak. Mindenesetre az érintett amerikai cégek 2011 körül meg is keresték a NAV-ot összegyűjtött bizonyítékokkal, ahol megköszönték a segítséget, de nem történt semmi – írja a portál.
Párhuzamosan ezek a cégek folyamatosan lobbiztak az élelmiszerekre vonatkozó áfacsökkentés érdekében, de hiába. Abban bíztak, hogy Csányi Sándor – akinek érdekeltségébe tartozik a Bonafarm, amely cég szintén hasonló problémákkal küzdött – majd „egy focimeccsen lerendezi az ügyet Orbánnal”, ám ez nem sikerült.
Az Index azt írja: az amerikai cégek panasza után az Egyesült Államok együttműködési megállapodást ajánlott a NAV-nak az áfacsalás elleni küzdelemben. Az amerikaiak informatikai fejlesztésekkel és képzésekkel segítettek volna, de az adóhatóság nem volt nyitott ezen felajánlásokra.
Mindez még a fordított áfa 2012-es bevezetése előtt történt – jegyzi meg a cikk. A fordított áfa lényege, hogy az adókötelesen értékesített termék után nem az eladó, hanem a vevő fizeti meg az áfát. Ez a módszer inkább csak a gabonánál hozott eredményt.
A portál úgy tudja, hogy az amerikaiakon kívül a holland nagykövetség is megpróbált fellépni az ügyben, mivel az érintett cégek egyikének az igazgatója holland állampolgár volt. Mindenesetre ez sem járt sikerrel és az érintett cégvezető később ott is hagyta a vállalatot.
A NAV az áfacsalási ügyeket ugyan rábízta egy, a területi igazgatóságoktól elkülönülő egységre, de utóbb kiderült, hogy ezzel csak áltatták az amerikaiakat, mert valójában nem lett eredményesebb a csalók elleni fellépés – írja az Index.