A magyar kormány gyorsan lezárná a norvégokkal való vitát

2014. augusztus 30. 09:49

Levélben válaszolt a norvég aggályokra a Miniszterelnökség. Perényi Zsigmond és Csepreghy Nándor kikérik maguknak, hogy Magyarország alapvető demokratikus értékek iránti elkötelezettségét bárki kétségbe vonja. A Miniszterelnökség a vita gyors és eredményes lezárásában érdekelt, teszik hozzá.

2014. augusztus 30. 09:49

A magyar kormány a norvég kormánnyal fennálló vitájának gyors és eredményes lezárásában érdekelt, és visszautasítja, hogy Magyarország alapvető demokratikus értékek iránti elkötelezettségét bárki kétségbe vonja. Mindezt az a levél tartalmazza, amelyet a Miniszterelnökség pénteken küldött el az EU, a NATO, valamint az EBESZ tagországai Budapesten akkreditált nagyköveteinek, válaszul Vidal Helgesen megnyilatkozásaira.

A norvég miniszter a Financial Times európai kiadásában csütörtökön megjelent levelében egyebek mellett azt írta, kiábrándította és meglepte, hogy az Európai Unió nem válaszolt a magyarországi politikai fejleményekre. A norvég NRK közszolgálati rádiónak adott interjúban a miniszter emellett azt mondta: „Nagyon nyugtalanít bennünket, amit több éve látun, a demokrácia és az ország törvényeinek aláásását. Most felszólítjuk az EU-t, hogy ne hallgasson tovább a demokratikus értékek kiüresítéséről egy tagállamban. A héten az összes tagországhoz fordultunk, és szankciók megfontolására biztattuk az Európai Uniót. Norvégia már tovább ment, és leállította az Európai Gazdasági Térség anyagi támogatásának kifizetését (Magyarországnak), mert nem akarjuk finanszírozni a Magyarországon látható fejleményeket” — jelentette ki Vidal Helgesen.

A Miniszterelnökség a nagyköveteknek küldött levelében részletesen ismerteti a két kormány között fennálló nézetkülönbségeket a Norvég Civil Támogatási Alapok felfüggesztésének ügyében. A levél szerint két kérdésben van vita: a magyar irányítás alatt álló programterületek 2014 januárjában megváltozott magyar intézményrendszere miatt Norvégia tett az egyezmény végrehajtását felfüggesztéséhez vezető lépéseket, illetve egy ettől alapjaiban eltérő ok miatt a civil szervezetek támogatása kapcsán a magyar kormány nyitott vitát a norvég féllel. A két kérdés a következő:

  1. Az első kérdésről a levélben az áll, hogy bár alaptalannak tartották az aggodalmakat, tiszteletben tartották a norvég kérést és a magyar programirányító koordinációs szervezet feladatait a fejlesztéspolitikában általánosan is koordinációt ellátó Miniszterelnökség egy háttérintézményéhez telepítették. Kifogásolják ugyanakkor, hogy a norvégok még csak tárgyalásra sem mutattak nyitottságot a kérdésről.
  2. A másik vitás témát részletesen kifejti a levél, hangsúlyozva, hogy meglátásunk szerint a norvég kormányzat egyoldalúan általánosító, a magyar kormányzat megítélését alaptalanul sértő ürügyet teremtett egy olyan kérdésből 2014-ben, amelyről 2012 óta a norvégok hozzáállása miatt sikertelenül próbáltak egyeztetni.

Kifejtik, hogy a civil támogatási alap magyarországi működtetését egy olyan magánalapítvány vezette konzorcium végzi, amelyet a norvég fél 2012-ben egy pályázat eredményeképp választott ki. A magyar kormányzat már e kijelölés óta folyamatosan jelezte, szakmai és politikai szinten egyaránt, hogy a kiválasztási eljárást és különösen annak eredményét erősen aggályosnak tartja, hangsúlyozzák, hozzátéve, hogy aggályaikat csak megerősítette, hogy politikailag motivált, az elfogulatlanságnak még a látszatára sem adó támogatási gyakorlatot tapasztaltak, és közben a norvég fél részéről az együttműködési szándék teljes hiányát tapasztalták.

Kiemelik, hogy Magyarországot a Norvégia által biztosított források egy kormányközi, uniós tagságából eredő megállapodás alapján illetik meg, a két ország közötti szerződés alapján a magyar kormány köteles kezdeményezően fellépni a szabályozási elvek érvényesülése érdekében. Hozzáteszik: „Felelős végrehajtó hatalomként nem mehetünk el szó nélkül a mellett, ha közpénzek felhasználásával kapcsolatosan kivizsgálatlanul maradnak anomáliák. Hangsúlyozzuk, a visszaélésszerű pénzosztási gyakorlatról évek óta kapunk visszajelzéseket a társadalom és a média részéről is.”

Érthetetlennek és az együttműködési elv figyelmen kívül hagyásának tartja a Miniszterelnökség, hogy valamennyi kérés ellenére a norvég fél nem tett semmilyen lépést a jelzett problémák felderítésére. A kabinet ezután kérte fel a kormányzat ellenőrző szervét egy átfogó átvilágítás lefolytatására, emelték ki.

A levélben érthetetlennek nevezik, hogy a vizsgálatot Norvégia olyan vehemenciával ellenzi, hogy az egy, a szakmai vitától és a konkrét forrásoktól messze elrugaszkodó, Magyarország demokratikus alapértékeit vitató, durván általánosító és már hangvételéből is érzékelhetően vagdalkozó vádaskodáshoz vezet. A nagyköveteknek írt levélben a Miniszterelnökség visszautasítja, hogy „Magyarország alapvető demokratikus értékek iránti elkötelezettségét bárki kétségbe vonja, különösen olyan alapon, hogy hazánk egy nemzetközi szerződés megsértését egy évek óta önhibáján kívüli eredménytelenül húzódó szakmai és politikai vita után egy bárki számára átlátható, transzparens, a legszigorúbb jogi garanciák mentén zajló vizsgálattal kívánja igazolni, vagy cáfolni”.

„Megerősíthetjük, a magyar félnek biztosan a norvég kormánnyal fennálló vitájának gyors és eredményes lezárása áll érdekében. Arról is biztosíthatjuk, hogy ahogyan eddig, ezt követően is minden lépést ennek érdekében fogunk megtenni” — zárul a levél, amelyet Perényi Zsigmond, az EGT és Norvég Finanszírozási Mechanizmusok tekintetében nemzeti kapcsolattartóként eljáró nemzetközi helyettes államtitkár és Csepreghy Nándor, a fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkár írt alá.

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 45 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
liberálzöld.
2014. augusztus 31. 08:21
Ha a lézerdzsoni nem tud lopni belőle, akkor nem kell. Ha a Fidesz nem tudja a propagandájához felhasználni, akkor inkább nem kell. Majd max. emelünk az áfán, vagy lesz egy újabb adó.
Negue
2014. augusztus 30. 21:56
De! :)
kitiltott
2014. augusztus 30. 21:11
Mindeközben a cirkusz közben amikor az elnyomott "magyarsajtószabadságról" szól a Norvég szivárványos (homokos) miniszteri fáma.. megjelenik egy ilyen cikk Ma 2014.08.29.-én a Népszavában...egy vérbeli Cionista tollából: a szerző sokalja a Palesztin gyermekáldozatokról szóló felvételeket mert hogy most akkor mi loesz a Holokauszt szentségével.. és nem átallja ezt leírni... figyelj "piros bögrés janicsár" Te is eldobod az agyad: "Míg a vallások jelentősége visszaszorul a mai Nyugat-Európában, a Holokauszt lassan abszolút viszonyítási ponttá válik. Ez talán az egyetlen múltbeli esemény, amelynek emlékezete a nyugati világban a szentség bizonyos jegyeit viseli magán. Jó példája ennek a holokauszt-tagadás, amely számos európai országban büntetendő: a modern kor egyik szentségét, a sajtószabadságot csak egy még nagyobb szentség, a Holokauszt európai közfelfogásban betöltött szerepe írhatja felül." kicsivel később így foglalja össze: Politikai holokauszttagadás A Holokauszt tagadói e roppant morális tehertől akarnak szabadulni. Az utóbbi húsz-harminc évben rögzült kulturális hagyományok azonban ezt nemigen teszik lehetővé. A Holokauszt beleégett a nyugati világ tudatába, kialakultak a megemlékezés súlyos intézményei, s e "morális prés" hatalmas erővel tart fogva mindenkit, aki a témáról szólni akar. A direkt Holokauszt-tagadók Európában nem számíthatnak megértésre. Van azonban egy kerülő út, amelyen a nyugati ember e morális terhet - többnyire nem tudatosan - ledobhatja magáról. "Az izraeliek azt csinálják a palesztinokkal, amit a nácik tettek a zsidókkal" szlogen ezt a célt szolgálja. Mi is az üzenet? A zsidók éppen olyan hitványak, mint amilyenek a felmenőink vagy mi voltunk velük szemben. Nincs tehát semmi számon kérni valójuk, semmivel nem vagyunk adósaik. Ezt próbálja magának szuggerálni a nyugati kultúra, az éppen aktuális közel-keleti háború során az elvetemült gyilkos zsidók vég nélküli tálalásával a képernyőkön, újságok címlapjain, tüntetéseken, politikusi nyilatkozatokban. Lényegében ez nem más ez, mint politikailag korrekt holokauszt-tagadás...." Tehát minden újságíró aki Palesztináról tudósít tulajdonképpen holokausztot tagad.. Ezek után miért is gondolom azt hogy a sajtószabadság, a demokrácia, és a többi fék...és ellensúly ...csak akkor jó ha nekik is jó? Lehet hogy tényleg 'zraeli sido' Pénz van a Norvég alapban is? Itt az egész cikk... az hogy felháborító a gondolatvilága amit sugall a kedves olvasónak.. Az enyhe kifejezés..felháborító bosszantó érthetetlen? Mi a Faxt akarnak még? http://nepszava.hu/cikk/103156..
kitiltott
2014. augusztus 30. 18:32
a 2008-as pályázatokhoz képest most őket támogatták: TUCATNYI ÉRINTETT Kiderült, a környezetvédelmi szektort érintően három pályázati kör értékelésénél öt fő alkotta a döntőbizottságot. Köztük volt Móra Veronika, Kalas György és Zalatnay László. Kalas az Ökotárs Tanácsadó testületének volt az elnöke 1991-2004 között, míg Zalatnay László 1998 és 2002 között volt az Ökotárs elnöke. A szociális szektorra lebonyolított három pályázati körben összesen kilenc értékelő vett részt. „A független értékelők kiválasztásakor nem volt hivatalos kiválasztási folyamat, hanem a szaktudás és az Autonómia Alapítvánnyal való ismeretségük alapján választották ki őket” – vélekedett az Ernst & Young. A cég megállapította, a kilenc értékelő egyike az a Béres Tibor volt, aki munkatársa volt az Autonómiának. Ugyancsak értékelő lehetett Kelemen Ágnes, aki minisztériumi munkája után csatlakozott az Autonómiához. Csongor Anna is egyike volt a kilenc bírálónak, pedig Csongor nem csak az Autonómia igazgatója volt, de még az Ökotárs Felügyelő Bizottságának is volt a tagja. Hab a tortán, hogy Csongor Anna a Menhely Alapítvány igazgatótanácsának is a tagja volt, amely szervezet pályázatot nyújtott be a DemNet-hez támogatásra. Igaz, azt legalább elutasították. Az Ernst & Young szerint a DemNet-hez tartozó területi pályázatok elbírálásában Pálvölgyi Péter, Nizák Péter, Jaksa Brigitta, Erős Barbara, Csanády Dániel is részt vett. Pálvölgyi a DemNet igazgatótanácsának volt az elnöke 2003-tól. Nizák 1998 és 2002 között volt elnöke ugyanennek a testületnek. Jaksa Brigitta a DemNet közpolitikai referense-, Erős Barbara pedig a szervezet munkatársa volt, míg Csanády Dániel 2006-ig tölthette be a DemNet programvezetői tisztségét. Kiderült az is, hogy a Kárpátokhoz tartozó pályázatokról Vartik Melinda és Köles Sándor is döntött. Előbbi a Kárpátok Alapítvány pénzügyi és adminisztrációs vezetője volt, utóbbi pedig 1996 és 2005 között volt a Kárpátok Alapítvány ügyvezető igazgatója. KITÖMTÉK A KORMÁNYELLENES TÜNTETŐKET Mindezek után több mint érdekes, hogy a civilek támogatására szerződött alapítványi konzorcium tavaly és idén már a látszatra sem adott: részben a kormányellenes tüntetések főbb szervezőit igyekezett megerősíteni a norvég pénzből. A Heti Válasz szerint a Krétakör Alapítvány például 119 845 eurónyi támogatást kapott a Humán Platform országos szervezetfejlesztésére. A projektfelelős az a Gulyás Márton, aki a kormányellenes tüntetések egyik vezéralakja, legutóbb például a „Ki az a Lázár János?” című rendezvény moderátora volt. A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) is kapott 107 130 eurónyi norvég pénzt a „Jó gyakorlatok az alapjogok védelmében” című pályázatára. A projektleírás szerint azért fontos a TASZ megerősítése, mert „Magyarország egyre inkább távolodik a demokráciától”. A Liberális Fiatalok Egyesületének is jutott 8130 euró. Az egyesület a Bajnai Gordon-féle Együtt egyik alapító szervezetével, a Millával közösen menedzselt kampány kisfilmet, ebben az „alkotásban” pedig Orbán Viktor karikatúrája jelent meg „elrettentő példaként”. A Norvég Civil Támogatási Alap magyar lebonyolításával megbízott Ökotárs a brüsszeli FMO-nak küldött éves programbeszámolójában egyébként maga leplezi le „függetlenségét”. Ebben ugyanis azt írták, hogy Magyarországon „az általános politikai és gazdasági trendek romlása 2013-ban is folytatódott”. A dokumentumban külön is fájlalják, hogy a Heti Válasz tavaly bírálni merte őket a Soros-kapcsolatok miatt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!