Megérkeztek Magyarországra az EBESZ választási megfigyelői

2014. március 05. 17:51

A missziónak nem a választások eredménye fontos, hanem az, hogy az EBESZ-tagsággal vállalt kötelezettségeknek megfelelően érvényesüljön az egyenlőség, a tisztesség, a pártatlanság és a titoktartás elve – mondta Audrey Glover, a misszió vezetője.

2014. március 05. 17:51

Az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Irodájának (ODIHR) szakértője kiemelte: delegáció feladata a választási folyamat technikai értékelése, a társadalom, a pártok és a kormányzat dolga, hogy miként hasznosítják a munkájukat. Audrey Glover közölte: a Külügyminisztérium meghívására érkeztek Magyarországra, és az időzítés alapján lehetőségük lesz a teljes választási folyamatot nyomon követni.

Emlékeztetett: januárban egy úgynevezett szükségletfelmérő misszió járt Magyarországon, amely felmérte, milyen formában van szükség az EBESZ ODIHR választással kapcsolatos tevékenységére. Tárgyaltak a Külügyminisztérium és a Nemzeti Választási Iroda képviselőivel, és ezek alapján a küldöttség azt javasolta, korlátozott választási megfigyelő missziót küldjenek Magyarországra, alapmunkatársi csoporttal és hosszú távú megfigyelőkkel.

Elmondta: az alap-munkacsoportnak 10 EBESZ-oszág 13 szakértője a tagja, van köztük például jogi, választási, kampányfinanszírozási szakértő, politikai elemző, média-, esélyegyenlőségi, nemzetiségi elemző.

A hét másik felében további tíz hosszú távú megfigyelő csatlakozik az alap-munkacsoporthoz, tíz különböző országból. Az ő megbízatásuk április 14-éig tart, és feladatuk, hogy nyomon kövessék a panaszok és fellebbezések elbírálását. A megfigyelők kétfős nemzetközi csapatokban fognak dolgozni, a választások napján pedig felkeresnek néhány szavazóhelyiséget is, de nem lesz rendszerszerű választási eljárás-megfigyelés.

Audrey Glover kijelentette: munkájukban kiemelt figyelmet fordítanak a módosított jogi keretek végrehajtására, a választás adminisztrációjára, a kormányzati szervek tevékenységére, a kampányra, a nők és a kisebbségek részvételére, a médiára, valamint a panaszok és a fellebbezések kezelésére. Feladatuk a megfigyelés, nem a beavatkozás – magyarázta, hozzátéve: nem választási felügyelők vagy politikusok a delegáció tagja, hanem szakértők. Arról is beszélt, hogy három hét múlva félidős jelentést tesznek közzé az addigi megfigyeléseikről, majd a választást követően sajtótájékoztatón osztják meg a tapasztalataikat. Végleges jelentésüket, amelyben ajánlásokat is megfogalmaznak, a választást követően nyolc héttel adják ki – közölte.

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
vigyor
2014. március 06. 09:27
Helyes. Kapjanak pörit és halászlevet, túrórudit keveset, mert a cukor fura dolgokat művel, és érezzék jól magukat itt nálunk! (Reding asszonyt meg csókoltatjuk:-))))))
Sötétbenbújkálóellenforradalmár
2014. március 05. 21:53
Viktorka! Van rajtuk sapka!
kjkj945
2014. március 05. 18:16
""Mivel a korábbi szabályozás nem tartalmazott erre vonatkozó rendelkezést, ezért is tekinthető fontos újításnak, hogy a 2013-ban elfogadott, hatályos választási eljárásról szóló törvény egyáltalán tisztázza a választások tisztasága felett őrködő nemzetközi megfigyelők státuszát és jogait.1 Az új törvény azonban nem egyszerűen csak deklarálja a jogintézmény létét, hanem szerepét részletesen végig is vezeti a választási eljárás menetén, a magyarországi, a levélben és a külképviseleteken történő szavazás tekintetében is. 2013 előtt valójában semmilyen jogszabály nem rendezte a választási megfigyelők működését, erre a gyakorlat alapján például az EBESZ-el kötött kétoldalú megállapodások alapján került sor. "" A magyar 1993-a törvény is kötelezi őket erre.
Ganaji Bordon
2014. március 05. 18:06
Na, majd ők rám szavaznak! Ölel Benneteket Bordi
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!