A késő római kori, ezüst- és bronzedényekből álló lelet a hetvenes években került elő Fejér megyében, majd csempészet útján, hamis papírokkal került a nemzetközi műkincs-kereskedelembe.
Az MRSZ felhívja a figyelmet, hogy a kincsegyüttes a Magyarországon valaha előkerült legfontosabb leletek közé tartozik. Ismert darabjait 1990-ben árverésre bocsátották, jelenleg egy brit magánszemély a tulajdonosa. Később Horvátország, Magyarország és Libanon és perelt a kincsekért, de nem sikerült megszerezniük, mert a bíróság nem sikerült hitelt érdemlően bizonyítani, hogy a tárgyak honnan származnak.
Az edények brit tulajdonosa viszont azóta a legális műkincspiacon gyakorlatilag nem tudja eladni a kincseket, pedig szeretné – ezt még 2006-ban jelentette be.
Zelnik István műgyűjtő 2012 augusztusában már felajánlotta, hogy megvásárolná az ezüstkincs-együttest és végrendeletében Magyarországra hagyná azt, ha az állam vállalná, hogy ideiglenesen lemond követeléséről és nem kobozza el. L. Simon László akkori kultúráért felelős államtitkár azonban úgy nyilatkozott: Zelnik István ajánlatát a kormányzat komolytalannak tartja, ehelyett abban bíznak, hogy a leletegyüttes az elmúlt években elvégzett jelentős tudományos háttérmunka révén kerülhet vissza Magyarországra.
A Magyar Régész Szövetség elnöke, Lassányi Gábor azt mondta: javaslatukra egyelőre nem érkezett válasz a jegybanktól.