Fideszes győztes, LMP-s harmadik, jobbikos negyedik Békéscsabán

2013. november 10. 21:17

Bíró Csaba, a Fidesz-KDNP jelöltje nyerte a békéscsabai időközi választást. A független Alföldi Károly megelőzte az LMP-s és a jobbikos indulót.

2013. november 10. 21:17

A Fidesz-KDNP-s Bíró Csaba, a Fidelitas megyei elnöke nyerte a szavazatok 51,38%-ával a békéscsabai időközi önkormányzati választást, amit az 5. választókerület korábbi képviselője, Köles István halála miatt tartottak vasárnap – írja a békés megyei Hír6.hu. A második helyet a független Alföldi Károly szerezte meg a szavazatok 22,22 százalékával, harmadik lett az LMP-s Gál István Elek 13,42, negyedik a jobbikos Gajdos László 12,98 százalékkal. A részvételi arány 19,7 százalékos volt.

Kovács Katalin, aki az MSZP, a DK, az Együtt 2014, a Magyar Liberális Párt és a Párbeszéd Magyarországért közös jelöltjeként indult volna, a PM adminisztrációs hibája miatt nem tudott rajthoz állni.

Összesen 352 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
6qwasyx
2013. november 11. 14:45
Nem unjátok már ezt az idétlen, meddő vitát?
Berecskereki
2013. november 11. 10:36
Előzetesben három lényeges: - Ennek az időközi választásnak 5 hónappal a választások előtt szinte semmi tétje sincs, legfeljebb egy erőfelmérés lehetett volna, ha az MSZP közös jelöltje indul. - Az alacsony részvételi arány %-san mindig a kisebb pártoknak kedvez arányszámítás szempontjából. - A szavazók két fő részből állnak; az egyik az elkötelezettek, a másik a nem elkötelezettek. Mindezek figyelembevételével jogosan feltételezhető, hogy többségében az elkötelezett szavazók vettek részt. Az MSZP kiesésével a korábban rájuk szavazók közül csak az el nem kötelezettek egy része vett részt, akik többségükben valószínűsíthetően az LMP-re szavaztak. Logikailag vizsgálva - figyelembe véve a korábbi váélasztások arányait - a választás eredményét szerintem feltételezhető, hogy amennyiben az MSZP közös jelölt is indul, az LMP az utolsó helyre csúszik, a FIDESZ – MSZP közös jelölt között pedig szoros verseny alakul ki, de így is az Fideszes jelölt győz, kb 10 %-al.
6qwasyx
2013. november 11. 09:48
Habár a következő 1-2 évben szerintem mind globálisan, mind idehaza pozitív növekedési meglepetés jöhet, ám a tények azt mutatják, hogy Magyarország nagyon gyengén teljesít. Nézzük mit mutatnak a számok 2009 vége óta. Kumulált GDP növekedés 2009-2013: Magyarország: +1,7% Lengyelország: +12% (!); Szlovákia: +10,5%; Románia: +4%; Bulgária: +3,5%; Csehország: +2,3%; EU-átlag: +2,4% Na persze, gondolhatnánk, biztos azért vagyunk tök utolsók, mert nálunk sajnos a súlyos előzmények (elmútnyócév, szocik pazarlása, stb.) miatt nagyon meg kellett szorítani a költségvetést, és ez hátráltatta a növekedést. Pedig pont ellenkező a helyzet. Nézzük mekkora elsődleges költségvetési egyenlegjavulást értünk el 2009 óta. Magyarország: +1,2%. Ennyivel javult a költségvetés egyenlege, ez nyilván minél nagyobb szám, annál nagyobb volt a nadrágszíjmeghúzás, annál negatívabban hatott a növekedésre. Nézzük a fenti országokban mennyivel javult az elsődleges egyenleg: Lengyelország: +2,6% ; Szlovákia: +5,5%; Románia: +6,8%(!); Bulgária: +2,4%; Csehország: +3,2%; EU-átlag: +3,4% Tehát - bár Magyarországon jóval kisebb volt a költségvetési megszorítás mint a többi országban - mégis nálunk volt a legkisebb a növekedés. Ez bizony nem túl jó jel, komoly strukturális problémákra utal... Egyetlen olyan indikátort találunk, ami valamiképpen magyarázza ezt a gyászos teljesítményt, ez pedig a hírhedett "deleveraging", a hitelundor, a hitelállomány csökkenése, visszafizetése. Miközben más országokban nem nagyon csökkent, sőt több helyen erősen nőtt is a bankszektor mérlegfőösszege, a folyósított hitelek állománya, itthon brutális zsugorodás történt, ami nyilván nálunk negatívan, máshol pozitívan hatott a növekedésre. Nézzük mennyivel változott a bankok mérlegfőösszege GDP-arányosan 2009 óta: Magyarország: -22%pont Lengyelország: +17%(!)p ; Szlovákia: -3%p; Románia: +0%p; Bulgária: +20%p; Csehország: +16%p; EU-átlag: -3%p Mit mondhatunk el a fentiek alapján? Egyrészt kétségtelen tény, hogy Magyarország rosszabbul teljesít, mint a környező országok nagy része, másrészt ennek nagy része valószínűleg strukturális okokra vezethető vissza. Magyarország a regionális versenyben rosszul áll. Egy kiváló elemző barátom ezzel a mondattal világította meg tegnap a helyzetet:"Viktor, itt nem csak az a baj, hogy a külföldiek a folyamatos ****ás miatt nem nagyon hoznak be tőkét, és nem teremtenek munkahelyet, hanem leginkább az, hogy a magyarok is viszik ki az országból amijük van, tőkemenekítés zajlik, mert attól félnek, hogy valami okos kormányzati húzással egy pillanat alatt elveszik a bizniszüket. Ez a baj". (zárójel 1: egyébként a cseheknél és a bolgároknál is láthatóan komoly problémák vannak a fenti számok alapján, de ettől önmagában még nekünk nem lesz jobb)
medve
2013. november 11. 09:45
Ennél már csak az ellenzéki kommentelők hülyébbek, akik örülnek annak, hogy a Fidesz csak 51 %-ot kapott.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!