Gyanús földügyekről, törvénytelen bajai választásról, anyaságot tisztelő kormánypárti képviselőkről, a siketek világnapjáról és a meghiúsult E.ON-vizsgálóbizottságról esett szó napirend előtt az ország házában hétfőn.
Lengyel Szilvia (LMP) az állami földhaszonbérleti pályázatokat bíráló felszólalásában kijelentette: „a Fidesz folyton biztosra akar menni, bármit is csináljanak, annak mindig csalás lesz a vége”. Szerinte a földpályázatokon is a törvényesség látszatával próbálják fölhöz juttatni a „csókosokat”. Bírálta a pályázati rendszert, mert szerinte háttérbe szorítja a közösség érdekét, az ökológiai szempontokat, és a lakosság nagy többségét cserben hagyja. A képviselő szerint a földosztás nem alkalmas a fiatalok helyben tartására.
Bitay Márton, a földprogramért felelős államtitkár válaszában elmondta: a hortobágyi, valamint a Kiskunsági Nemzeti Parkban kiosztott földeknél 41 fiatal pályázó több mint 3000 hektárnyi földet nyert, minden harmadik fiatal gazda földöz jutott. Közölte: a pályázati rendszer eredményeként a nyertesek 80 százaléka természetes személy. Hosszasan méltatta a nyerteseket, és beszélt arról is, miért juttatták nagy területekhez az állattartókat, akiknek erre a legeltetés miatt van szükségük.
Vona Gábor (Jobbik) emlékeztetett arra, hogy pártja már 2010-ben meg kívánta határozni a közműcégek árait, a szolgáltatások minőségét, amelyet nemzetbiztonsági kérdésnek tartottak. Azóta is támogatják az állami tulajdon megjelenését a energiaszektorban, valamint a rezsicsökkentést – hangsúlyozta, hozzátéve: az E.ON üzletág megvásárlása kapcsán az emberek és a társadalom érdeke mellett állnak ki, amikor vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezik, és nem az MSZP-vel fognak össze. Szerinte mind az MSZP mind a Fidesz „eltaktikázta magát” ebben a kérdésben, és arra kérdezett rá: a Fidesz miért nem írta alá a létrehozás támogatását?
Fónagy János, a fejlesztési tárca államtitkára szerint a választás közeledte indokolja, hogy a Jobbik keresi a helyét és „próbája magyarázni az elmúlt néhány év bizonyítványát”. A kormány azért vásárolta vissza az E.ON gázüzletágát, mert az elmúlt 15 évben nem volt beleszólása az árakba és a gázellátásba, az ugyanis külföldiek tulajdonában volt – magyarázta.