Nyugati beavatkozásnak tartja Azerbajdzsán az emberi jogi kritikát
Az azeriek kritikusak a nyugati diplomaták véleménye miatt.
Testvérvárosi kapcsolatfelvételről szóló szándéknyilatkozatot írt alá Fülöp Erik (Jobbik), a szabolcs-szatmár-beregi Tiszavasvári és Sadiqov Nizami, az azeri Agdam polgármestere csütörtökön a Tisza-parti kisvárosban.
Az eseményen az azeri város vezetője hangsúlyozta: a települést is magában foglaló, 178 ezer lakosú Agdam megye hetven százaléka az örmények által ellenőrzött Hegyi-Karabah fennhatósága alá tartozik, a fennmaradó harminc százaléknyi területen 90 ezer azeri lakik. Hegyi-Karabah, az Azerbajdzsánba ékelt örmény enklávé hovatartozása miatti konfliktus a mai napig nem jutott nyugvópontra. A többségében örmények lakta terület jelenleg örmény ellenőrzés alatt áll. Az 1990-es években Azerbajdzsán és Örményország mintegy harmincezer ember életét követelő háborút vívott érte, ennek az 1994-ben aláírt tűzszünet vetett véget. A terület sorsának végleges rendezéséről azóta folynak sikertelen tárgyalások.
Agdamnak a harcok kirobbanása előtt ötvenezer lakosa volt, a településre az elmenekült, illetve elűzött lakosság nagy része nem költözött vissza. Fülöp Erik az eseményen azt mondta: a két nép gyökerei közösek, és „a magyarok rokonokként tekintenek Azerbajdzsánra”. A polgármester hangsúlyozta, öröm látni Azerbajdzsán fejlődését. Az örmény fennhatóságra utalva Fülöp Erik kifejtette: „ezt a tragédiát kevés nép értheti meg, a magyarok azonban átérzik ezt, hiszen kilencvenhárom évvel ezelőtt hasonló tragédiát élt meg Magyarország”.
Vilayat Guliyev, az Azerbajdzsáni Köztársaság magyarországi nagykövete örömét fejezte ki, hogy az elmúlt három évben Magyarország és Azerbajdzsán kapcsolatai szorosabbá váltak. A nagykövet szerint ezt a Gyöngyös és a hegyi-karabahi Shusha között májusban aláírt partnervárosi kapcsolatfelvételi szándéknyilatkozat is igazolja. A diplomata azt mondta: „Agdam és Shusa is örmény megszállás alatt van”, ezekkel a városokkal testvérvárosi megállapodást kötni „nagyon nagy bátorság és nagy öröm nekünk”, Vilayat Guliyev megköszönte a gesztust a magyaroknak, illetve a két településnek. A nagykövet utalt arra, hogy Budapest és Baku között hamarosan közvetlen repülőjárat indul, ami tovább erősíti a két ország üzleti kapcsolatát. A megállapodás aláírásakor Gyöngyösi Márton, az Országgyűlés külügyi bizottságának jobbikos alelnöke kijelentette: „meggyőződésünk, hogy ezzel nemcsak egy testvérvárost, hanem egy testvérnemzetet kapunk ajándékba”.