Brüsszelben tárgyalt az izraeli államfő

2013. március 06. 21:31

Új lehetőségek nyílnak a tárgyalásokra a Közel-Keleten, miután lezajlott az Egyesült Államokban az elnökválasztás, Izraelben pedig a parlamenti választás – vélekedett szerdán Brüsszelben Simon Peresz izraeli államfő, aki ebben a minőségében most első ízben tesz látogatást az Európai Unió székhelyén.

2013. március 06. 21:31
Peresz szerint az izraeli-palesztin konfliktus élezése kizárólag az általa terroristának bélyegzett Hamásznak és Hezbollahnak áll érdekében, és az EU-nak el kellene ítélnie ezt a két szervezetet. A palesztin Hamász a Gázai övezetet tartja ellenőrzése alatt, a síita Hezbollah pedig libanoni kötődésű.
 
A közel kilencven esztendős izraeli elnök, Herman Van Rompuyjel, az uniós tagországok állam-, illetve kormányfőit tömörítő testületnek, az Európai Tanácsnak az elnökével folytatott megbeszélése után újságíróknak azt mondta: Európa elmúlt évtizedekbeli történelme példát mutat azzal, ahogyan a kontinens túllépett a korábbi konfliktusokon. Megjegyezte, hogy ma sokan bírálják, tökéletlennek minősítik az EU-t, ám a bírálók elfelejtik, milyen volt a korábbi évezred gyűlölködéssel, türelmetlenséggel teli Európája. Reményének adott hangot, hogy eljön az az idő, amikor a Közel-Kelet is olyan békés térség lesz, mint Európa.
 
Herman Van Rompuy – mint azt nyilatkozatában közölte – a Peresszel folytatott megbeszélésén megerősítette azt az uniós álláspontot, hogy törvénytelen a zsidó lakótelepek bővítése az Izrael által megszállt területeken. Peresz azonban visszautasította azt az állítást, hogy a telepépítés ellehetetleníti az úgynevezett kétállami megoldást, vagyis Izrael mellett egy szuverén és életképes palesztin állam létrejöttét. Szerinte a megoldást „a földek újraosztásával” is el lehet érni, és a béke legfőbb akadálya nem a telepépítés, hanem a terrorizmus, amit a Hamász és a Hezbollah képvisel.
 
A Hamászt az EU is terrorista szervezetnek minősíti, ám a Hezbollahot nem. A tavaly júliusban a bulgáriai Burgaszban elkövetett terrortámadás azonban a bolgár hatóságok szerint a Hezbollah szervezethez köthető, és ezzel kapcsolatban az unióra az utóbbi időben nyomás nehezedik annak érdekében, hogy a Hezbollahot is vegye fel a terrorszervezetek listájára.
 
Van Rompuy a megbeszélés után tett nyilatkozatában erre nem tért ki, viszont nyomatékkal szorgalmazta a „közvetlen és érdemi” tárgyalásokat Izrael és a palesztinok között.
 
Simon Peresz kedden és szerdán belga vezetőkkel is találkozott Brüsszelben, csütörtökön pedig José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével, valamint Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkárral folytat megbeszélést.

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
KannibálTatárÚr
2013. március 07. 10:15
"Reményének adott hangot, hogy eljön az az idő, amikor a Közel-Kelet is olyan békés térség lesz, mint Európa." Ha nem lenne Izrael, már nagyon régen békés térség lenne. Mi a megoldás?
Motoguzzi
2013. március 07. 08:27
Kishazánkat pedig a jobbik és vele szövetséges náci szervezetek (csőcselék) miatt Európa és a tengerentúl jelentős része megveti. Kérlek a az információitokat hiteles forásból szerezétek, ne a média szemétjéből. (Lsd. kuric.info, barikád stb.)
1120
2013. március 07. 08:08
Biztos, hogy tárgyalni kell a szószegő, telepes bővítő náci terrorállam első számú közjogi méltóságával? (Vagy lehet, hogy a "felvásárlás" részleteit beszélik meg...?)
Felebarát
2013. március 07. 07:21
sziriával és jó kapcsolatokat ápolnak...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!