Ipsos: Erősödött a Fidesz és az MSZP

2012. október 18. 13:41

Az Ipsos felmérése szerint a Fidesz idei, míg az MSZP a választások óta a legmagasabb támogatottságát érte el októberben.

2012. október 18. 13:41

Az Ipsos október felmérése szerint a Fidesz idei legjobb eredményét érte el, az MSZP a választások óta a legmagasabb támogatottságát élvezi: a kormánypártok 20 százalékon állnak az összes választó körében, míg a szocilaisták 16 százalékon. A Jobbik ebben a körben 7, az LMP 3, míg a DK 2 százalékon áll.  A biztos pártválasztók körében a Fidesz 41, az MSZP 33 százalékot ér el, a Jobbik 15 százalékon áll, az LMP 6, a DK 4 százalékos. A pártoktól távolságot tartók aránya kicsivel meghaladja az 50 százalékot.

Az elemzés kitér arra: a különböző időközi választások kapcsán gyakran felvetődik a kérdés, hogy milyen területi egységekben lehet szoros a kormánypárt és az ellenzék versengése. Az Ipsos szerint megállapítható, hogy az MSZP a fővárosban folyamatosan tartja a lépést a Fidesszel, sőt az elmúlt fél évben rendszeresen meg is előzi: 25 százalékon áll, a kormánypártnak 22 százaléka van. A megyeszékhelyek kategóriájában a Fidesz-MSZP százalékos arány 17-14, a közepes és kisvárosokban 21-15 százalékot érnek el, míg a falvakban 17 illetve 13 százalékos támogatottsággal rendelkeznek. A cég szerint a kormánypárt veszteségei a parlamenti választások óta leginkább a kis lélekszámú településeken következtek be: amíg összességében nagyjából felére csökkent a támogatottsága (40 százalék körüli értékekről 20 százalékra), addig Budapesten táborának csak egyharmadát veszítette el (2010 májusában 33, most 22 százalék), ezzel szemben a falvakban 48-ról 17 százalékra esett vissza.

Az MSZP a legutóbbi választásokat követően a népesség 10-11 százalékát tudta maga mögé állítani, a mostani adatok azt jelzik, hogy közel másfélszer nagyobb lett a tábora. A felmérések szerint legkevésbé a megyei városok települési kategóriában erősödött – 11-ről 14 százalékra –, leginkább pedig a falvakban (7-ről 13 százalékra). A Fidesz falvakban történő (nagyjából 30 százalékpontos) szavazóveszteségével támadt politikai űrbe leginkább még az MSZP tudott betörni (6 százalékpontnyi bővüléssel), a többi párt nem. Ennek az a következménye, hogy jelenleg a falvakban látványosan magas (68 százalékos) a politikától távolságot tartók aránya. A régiók többségében a Fidesz vezet, legnagyobb mértékben Közép- és Dél-Dunántúlon. Mindkét országrészben 23 százalékon áll a kormányerő, az MSZP 13 illetve 12 százalékon – folytatódik az elemzés. Dél-Alföld az egyetlen vidéki földrajzi egység, ahol a szocialisták pozíciója egyértelműen erősebb, mint a Fideszé: 20 százalékuk van, a kormánypárt 14 százalékos. Észak-Magyarország az a régió, ahol a Fidesz és az MSZP versengésébe a Jobbik is beleszól: 19, 18 illetve 14 százalékos a támogatottságuk.

Bár a regisztrációról számos információ jelent meg az elmúlt egy hónapban, a szavazói magatartásra gyakorolt hatása keveset változott az Ipsos szerint. Szeptemberben a lakosság 54, most 56 százalékának volt valamilyen mértékű választási részvételi hajlandósága. Közülük a múltkor 41 százaléknyian mutattak aktív érdeklődést a regisztráció iránt, ezúttal 43 százaléknyian, tehát a potenciális szavazók egynegyedét lemorzsolja az előzetes feliratkozás intézménye. A kutatás szerint a feltételezhető fővárosi és diplomás szavazók körében alig vannak regisztrációt nem vállalók: előbbiek 65, utóbbiak 76 százaléka menne el voksolni, a nyilvántartásba vételt 64 illetve 73 százalékuk tervezi. Az alacsony iskolázottságúak csoportjában e hónapban is jelentős mérvű az érdektelenség – 44 százalékuk mutat választási, 28 százalékuk feliratkozási hajlandóságot.

Amíg a múlt hónapban az Ipsos nem tapasztalt a jelentkezési tervekben párthovatartozás szerint különbségeket, addig most érzékelt eltéréseket a szándékokban. A Fidesz és az MSZP táborának közel hasonló a parlamenti választáson való részvételi hajlandósága: 86 illetve 84 százalékuk rendelkezik valamilyen mérvű elmeneteli szándékkal. A regisztrációra viszont egyértelműen aktívabbnak mutatkoznak a kormánypártiak, 79 százalékuk vetetné fel magát a szavazóközönség soraiba, az MSZP-seknek 68 százaléka. A potenciális Fidesz szavazóknak tehát egytizede, a szocialisták kéttizede tűnik lemondónak a regisztráció hallatán. A Jobbik lehetséges támogatóit még inkább visszaveti az előzetes feliratkozás intézménye: 89 százalékuk voksolna, 67 százalékuk jelentkezne a szavazói névjegyzékbe, azaz potenciális szavazóik egynegyede lemorzsolódik.

 

Összesen 65 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
leech
2012. október 18. 19:39
A szonda ipsos felmérési eredményeit , a rohadt kommunistacsökevény MSZ/M/P írja ! Egyetlen betüt v. számot sem szabad elhinni neki ! Aki hisz nekik az egy naív hülye , vagy maga is komcsi! Egy szót se , egyetlen kommentet se érnek , mivel hazug állatok , mint az előző ,meg az azt megelőző , vezetésük és haszonélvezőik !
hazug politikusok
2012. október 18. 19:21
Vicc ez az egész ország tényleg ki kell halnia két nemzedéknek hogy ne bolsevik kommunista Fideszre és az MSZP-re szavazzanak és valami fejlődés kezdődjön el Magyarországon is.
Trükkök Százai...
2012. október 18. 17:53
A fidex nyilván az izmozástól erősödik, az óltársak meg attól, hogy tolják alájuk a lovat. Gyúrjatok, vazze!
radical
2012. október 18. 17:26
Nagy kamu ez a szonda ipsos! A Jobbik minimum 20-22%-on áll! Az mszp-t nagyon felülmérik a Jobbikot meg nagyon alul. Ez persze nem véletlen mert tudják ők is hogy a Jobbik erősödik csak ezt nem akarják nyilvánosságra hozni. Sok fideszes már a Jobbikra fog szavazni ezt tudom. Akkor hogy a francba csökken a Jobbik állandóan? Egy nagy kamu ez az egész!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!