Egy ország a nyeregben
Azerbajdzsánnak manapság minden téren kijön a lépés: szélsebesen fejlődik, energiaforrásaiért sorbaállnak a Kelet és a Nyugat nagyhatalmai, és térségi konfliktusaiban is nyerésre áll.
Magyarország javíthatná a viszonyát Örményországgal, ha elismerné, hogy 1915-ben népirtás történt – mondta Akopján Nikogosz, az Országos Örmény Önkormányzat elnökhelyettese kedden.
Akopján Nikogosz, az Országos Örmény Önkormányzat elnökhelyettese, aki egyébként Az Örmény Kultúráért Alapítvány elnöke is, úgy látja, hogy az Oszmán Birodalomban 1915-ben elkövetett örmény népirtás hivatalos elismerésével Magyarország gesztust gyakorolhatna. Ez hozzájárulhatna a magyar-örmény viszony rendezéséhez, amely a Magyarországon börtönbüntetését töltő Ramil Safarov azeri katona augusztus 31-i átadása miatt feszültté vált – tette hozzá.
Kedden a News.am örmény hírportálon rövid interjú jelent meg Akopján Nikogosszal, amelynek orosz és angol változatában az olvasható, hogy Magyarország csak az örmény népirtás elismerésével rendezheti viszonyát Örményországgal. Ezt pontosította az MTI-nek Akopján Nikogosz, hozzátéve, az örmény nyelvű hírben arról beszélt, hogy a magyarországi örmények elvárják a népirtás elismerését.
Az Országos Örmény Önkormányzat elnökhelyettese elmondta, hogy ismeretei szerint eddig a világ 49 országa, köztük Lengyelország és Szlovákia is népirtásnak ismerte el a mintegy másfél millió örmény halálát. Ezzel kapcsolatban szólt arról is, hogy 2005-ben, a népirtás 90. évfordulójának évében az Országos Örmény Önkormányzat kezdeményezte, hogy az Országgyűlés ismerje el az örmény genocídium tényét. Az ügyben hatpárti egyetértés körvonalazódott, de – feltehetően Törökország politikai nyomása miatt – nem jött létre.
A News.am írása szerint Martonyi János külügyminiszternek az Országos Örmény Önkormányzat két vezetőjével, Serkisian Szeván Simon elnökkel és Avanesian Alex Artin elnökhelyettessel szeptember 6-án folytatott megbeszélésén felmerült annak lehetősége, hogy a magyarországi örmények küldöttsége Jerevánba utazzon, de ezt az önkormányzat elutasította. Akopján Nikogosz erről elmondta, hogy nem volt jelen a megbeszélésen, az önkormányzat azonban most is készen áll arra, hogy részt vegyen a magyar-örmény viszony rendezésében. Küldöttség indítását tervezték, de csak abban az esetben látják értelmét a jereváni utazásnak, ha a látogatással érdemben hozzájárulhatnak a viszony javításához.
A News.am híradásában az is olvasható, hogy az örmény önkormányzat „igazodik az örmény elnök döntéséhez”. Ezzel összefüggésben Akopján Nikogosz elmondta: az örmény diaszpóra egyetért azzal, hogy Örményország felfüggesztette a diplomáciai kapcsolatait Magyarországgal. „Mást nem is lehetett tenni, annyira megalázó volt az örmények számára a magyar lépés. Bármelyik ország ezt tette volna” – mondta.