Lázár János hétfői budapesti sajtótájékoztatóján elmondta, a 2013 szeptemberében induló feliratkozással a szavazók három voksolásra jelentkeznek majd be: az egyaránt 2014-re eső országgyűlési, európai parlamenti és önkormányzati választásra. Hozzátette, az új választási eljárási törvény – amelyet legkésőbb kedd reggelig a Ház elé terjeszt a Fidesz – részletszabályokat fog tartalmazni arra az esetre, ha egy fiatal a négyéves ciklus alatt tölti be a 18. életévét, vagy ha valaki kiesik a névjegyzékből.
A politikus elmondta: a Fidesz elnöksége hétfő délután tesz pontot a még nyitott kérdésekre, például a jelöltté válás mikéntjére. Ezzel kapcsolatban azt fogja indítványozni, hogy szűnjön meg az ajánlószelvény-gyűjtés. A helyébe lépő eljárásra nemzetközi példák alapján tesznek majd javaslatot – közölte, a lehetséges megoldások között pedig példaként említette néhány száz aláírás összegyűjtését, továbbá, hogy a már parlamenti pártoknak ne kelljen aláírást gyűjteniük a jelöltállításhoz, a kauciót, illetve korábbi országgyűlési képviselők vagy közéleti személyiségek ajánlását. „Sokkal könnyebb lesz jelöltté válni, mint volt az elmúlt 22 esztendőben” – ígérte a politikus, aki szerint a választásokat megelőző 30 napos kampányban a szavazók bölcs döntést tudnak majd hozni. A cél az, hogy a parlament novemberben elfogadja az új választási eljárási törvényt – jelezte az államtitkár.
A tervek szerint a látássérültek Braille-írásos választási segédletet kapnak majd, hogy önállóan tudják leadni szavazatukat, a mozgássérülteket pedig úgy kívánják segíteni, hogy szavazókerületenként legalább egy választókört akadálymentessé tesznek, ami a választói aktivitást is erősíteni fogja, mert eddig csak a mozgóurnás megoldás volt biztosítva az érintetteknek – részletezte Kósa Ádám a választási eljárási törvény várható változásait. A jelnyelven kommunikáló EP-képviselő azt is közölte, hogy bár még nem született döntés róla, de szeretnék, ha a jövőben nem korlátoznák az értelmi sérültek választási jogát. Az alaptörvény azt mondja ki, hogy külön bírósági ítélettel lehet megfosztani szavazati jogától egy értelmi sérültet – emlékeztetett a politikus, aki eltörölné ezt a rendelkezést, szerinte ugyanis az előzetes választási eljárás elegendő ahhoz, hogy minden választópolgár nyilatkozzon, tud-e, illetve akar-e voksolni. Lázár János ezzel kapcsolatban azt mondta, a javaslat komoly törvényhozói mérlegelést igényel.