Világrendszerváltás jön, és a siker kulcsa a semlegesség – kínai politológus a Mandinernek
Milliók tájékozódnak az Eric Li által alapított híroldalról; a politológus most elmondta, hogyan lehet Magyarországnak is nagy szerepe a világban.
A korrupció nem országspecifikus jelenség, „számos nemzet számára óriási kihívást jelent” – mondta Rétvári Bence Pekingben. Az államtitkár a határokon átnyúló, „emberi gyengeségekre” visszavezethető magatartásról beszélt, amely ellen egyre nehezebb fellépni.
A korrupció nem országspecifikus jelenség, mindenütt „romboló hatással van a gazdasági növekedésre, a társadalomra, aláássa az állam stabilitását, és számos nemzet számára óriási kihívást jelent” – mondta Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) parlamenti államtitkára kedden Pekingben, egy nemzetközi korrupció-megelőzési konferencián. A magyar politikus a többnapos esemény megnyitó előadójaként a közszféra korrupciótól való megtisztításának fontosságát hangsúlyozta és a magyar korrupcióellenes programot mutatta be.
Az államtitkár a határokon átnyúló, „emberi gyengeségekre” visszavezethető magatartásról beszélt, amely ellen egyre nehezebb fellépni, azért is, mert a bűnelkövetők egyre kifinomultabban, a legmodernebb technikát és technológiát használva igyekeznek a bizonyítékokat eltüntetni.
Rétvári az MTI kérdésére elmondta, Magyarország egyrészt azért kapott meghívót és kiemelt szerepet a konferencián, mert a két ország közötti kapcsolatok egyre szorosabbak, másrészt, mert a magyar gyakorlatot jó példaként tartják számon. A kedden kezdődött több napos eseményen a kelet-közép-európai régió és Ázsia negyvennégy országának szakemberei, diplomatái, a területet állami, kormányzati szinten felügyelő politikusai vesznek részt.
„Magyarország és Kína a korrupció elleni fellépésre vonatkozó kétoldalú megállapodást készít elő, ami további jele a kapcsolatok kiterjedésének” – mondta az államtitkár, s hozzátette, hogy a szakmai megbeszélések első napján több szó esett az adatnyilvánosságról, a nyitottság, az átláthatóság biztosításának szükségességéről. Rétvári megjegyezte, a kínai intézményrendszer az ország és a vele arányosan jelentkező probléma méreteihez illeszkedően „gigantikus”; állami, tartományi hálózat működik, amely még pártszervezeteket is ellenőriz.
A KIM parlamenti államtitkára kedden külön is találkozott a Felügyeleti Minisztérium vezetőjével, Ma Vennel (Ma Wen), akinek tárcája „a hatékony, fegyelmezett, tiszta és becsületes” kormányzati működésért, továbbá a köztisztviselők oktatásáért felelős.
Rétvári Bence a héten felkeresi a kínai Baráti Társaságok Szövetségét, ahol az önkormányzati együttműködésről fog eszmecserét folytatni és a Társadalomtudományi Akadémiába is ellátogat, ahol a két ország, illetve különböző egyetemek, műhelyek közötti tudományos együttműködés lehetőségeiről tárgyal majd.
A kép forrása az Origo.