Ezért stagnál a magyar gazdaság

2012. július 25. 13:05

Az Index összefoglalta a magyar gazdaság jelenlegi legfontosabb jellemzőit: kritikusan alacsony a beruházási kedv, stagnál a fogyasztás, de legalább jól teljesít az export. Összességében azonban a legtöbb elemző recessziót jósol az idei évre, ami a leggyengébb teljesítmények egyike lehet Kelet-Európában.

2012. július 25. 13:05

Az  Eurostat idei évre vonatkozó előrejelzési térképén csak a magyar növekedés lesz mínuszos előjelű (0,3 százalékos csökkenéssel), a csehek 0 százalékon stagnálnak, miközben a lengyelek növekedése 2,7 százalék lehet.

Az Index elemzése szerint az Orbán-kormány 2010-ben lendületes tervekkel vette át a kormányzást, de az EU nem engedte elszállni a hiányt, az euróválság pedig sokat rontott a nemzetközi gazdasági környezeten. A kormány az egykulcsos adótól várta a növekedés beindulását, de az adókiengedés 500 milliárd forintos rést ütött a költségvetésen, amit egyszeri intézkedésekkel (nyugdíjállamosítás, különadók) próbáltak eltüntetni, miközben a gazdaság sem indult be.

Jelenleg Magyarországon nagyon alacsony a beruházások aránya: a kétezres évek elején a GDP 22-23 százaléka körül volt a mutató, ami tavaly 17 százalék alá esett. A rossz befektetői klímát rontja a külföldi tőkével kapcsolatos, gyakran ellenséges kormányzati retorika, a kiszámíthatatlan jogszabályi környezet. A kormány gazdaságpolitikájának egyik központi eleme sokáig a fogyasztás felpörgetése volt, de ma a fogyasztás is stagnál.

Az export viszont növekedni tudott, sőt, évek óta tartósan több terméket exportálunk, mint amennyit behozunk. Az Index szerint a forint gyengülése nagyon jó az exportáló cégeknek: amit külföldön euróért eladnak, azért itthon átváltáskor több forintot kapnak, ami javítja a nemzetközi versenyhelyzetüket. Ugyanakkor az utóbbi negyedévek adatai szerint az export növekedése is lassult.

Az Index összefoglalta a Magyarországra vonatkozó idei növekedési adatokat: bár a kormány 0,1 százalékos növekedésben bízik idén, az Európai Bizottság mínusz 0,3; a Magyar Nemzeti Bank mínusz 0,8; a Világbank mínusz 0,4; az OECD mínusz 1,5; az EBRD mínusz 1,3 csökkenést jósol 2012-re. A Kopint-Tárki mínusz 1 százalékos; a GKI Gazdaságkutató mínusz 1,5 százalékos; a Századvég Gazdaságkutató mínusz 0,8 százalékos csökkenést jelez előre. Az IMF 0 százalékos stagnálást vár, ami a kormány után a legoptimistább előrejelzés.

Összesen 75 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bunko_jobbos
2012. július 25. 16:05
A gazdaság meg azért stagnál, mert eddig a hiteleket költöttük, most meg fizetjük. Az első rövid távon nyilván növeli a GDP-t, a másik meg csökkenti. Hosszú távon persze megtérül a takarékoskodás, mert 8% kamatot NEM LEHET kigazdálkodni. Aki meg nem látja Magyarországon a pozitív változásokat, az hülyézze nyugodtan Matolcsyt. Azért összefoglalom: -az államadósság Mo.on csökkent legjobban 2012-ben az Euban(Görögország után, de ugye ott leírták a kedves nyugati barátok) -a csatlakozás óta először 3% alá esett a hiány, ezért MEGSZÜNTETIK az ellenünk indított túlzottdeficit-eljárást, -a népesség elkezdett növekedni (1 éves trend), és nem Borsodban, hanem Vas, Zala, Veszprém stb. megyékben -a szoc. segélyeket lecsökkentették -folyamatosan nő a foglalkoztatottak száma -a chipsadó segítségével megemelték az egészségügyben dolgozók fizetését, különösen a rezidensekét -nem jutottunk Görögország sorsára (igen, ez is nagy szó) De ti csak anyázzatok nyugodtan, remélem 14-ben már nem tudjátok úgy át...ni a népet, mint 2002-ben. (Mi lenne itt, ha akkor hagyjátok az Orbán-kormányt dolgozni, 40% államadósság mellett? Ugye, emlékszünk, hogy "mindegy milyen kormány lesz, az ugyanúgy fog kormányozni, csak Orbán arroganciája nélkül" Sajnos, beszoptátok ezt a dumát, de nekem is fizetni kellett. Úgyhogy most köszönöm, nem kérek a jó tanácsaitokból. Mert megérdemlietk... )
füst
2012. július 25. 15:57
Az index szart sem ér, ahogy a fenti elemzés sem. A dolognak két oldala van és természetesen indexék mindig csak egyet, mégpedig az OV -ék számára negatívat mutatják. Pedig mindkét oldal összefügg. Nos. Igen, gyenge a növekedés, alacsony a beruházás (ez az egyik oldal), de párhuzamosan először okés a költségvetési hiány és fenntartható pályán van az államadósság (ez meg a másik oldal). A többi régiós országban azért magasabb a növekedés (és nem is mindenütt szignifikánsan, lásd csehek), mert nagyobb költségvetési expanzióval operálhatnak, azaz nagyobb a költségvetési hiány és alacsonyabb szintű az államadósság. Nálunk ez nem (volt) járható út, hála a ballibbant kormányzásnak.
bunko_jobbos
2012. július 25. 15:51
Az Indexet már régen letiltottam a gépeimről, hogy még véletlenül se nézhessem meg. Undorító, aljas ellenzéki propaganda. Sajnos a fiatalab réteg innen tájékozódik. Ráadásul bulvárigénytelenségű.
Viktus
2012. július 25. 15:42
Orbán: Nem vagyunk könnyű eset De az IMF sem az. A kormányfő a Valutaalapot kérte: mondja meg, mi nem jó nálunk. Kategorikusan semmilyen kérést nem utasítunk el. http://index.hu/gazdasag/magyar/2012/07/25/ekb_imf/
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!