Béremelést követeltek a pedagógusszakszervezetek

2012. június 03. 16:03

A közszférában a bérek januári, 20 százalékos emelését, valamint a köznevelési és a szakképzési törvény bevezetésének egy évvel való elhalasztását követelték pedagógus szakszervezetek vasárnap, az Emberi Erőforrások Minisztériuma előtt tartott pedagógusnapi demonstráción.

2012. június 03. 16:03
A tüntetők a Jászai Mari térről vonultak az oktatási államtitkárságnak helyet adó minisztérium Szalay utcai épülete elé, tábláikon egyebek között „kontár kormány, mennyei erőforrás mystériuma - alattvalóknak, iskola a határon - ne már!” feliratok voltak olvashatóak.
 
Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke úgy fogalmazott, elfogyott a reményük, a hitük és a pénzük. Az értelmiségi lét helyett a megélhetésükért kell demonstrálniuk. Az érdekvédő kiemelte: a köznevelési és a szakoktatási törvény bevezetése megalapozatlan, mert annak nincsenek meg a jogi feltételei. Hozzátette, cinikus, aki azt mondja, hogy a jelenlegi bérhelyzetet fenn lehet tartani, ugyanakkor attól tartanak, az életpályamodell bevezetéséhez szükséges pénzt a „pedagógustársadalom kannibalizmusa árán” kívánják előteremteni.
 
Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke a demonstráción azt hangsúlyozta, nem hagyják tönkretenni a magyar közoktatást. Mint mondta, „az egyeztetés nélküli törvények súlyosan pedagógus- és gyermekellenesek lettek”. Szerinte, ha nem halasztják el a köznevelési és a szakképzésről szóló törvény bevezetését, azzal „jóvátehetetlen károkat okoznak”. A köznevelési törvény számos pontját „hiányosnak, zavarosnak” nevezte, amely nem szabályozza egyértelműen a közoktatás rendszerét. Megemlítette, hogy az iskolák üzemeltetése az önkormányzatokra hárul, miközben bevételeik egy részét elvonják tőlük. Rámutatott arra is: a közoktatási intézményfenntartás teljesen átalakul, a kormányhivatalok pedig dönthetnek majd az iskolák bezárásáról és a pedagógusok elbocsátásáról, amelybe azonban a szülői munkaközösségeknek nem lesz beleszólásuk. A kormány célja, hogy a gyermeknevelés az állam kezébe kerüljön, hogy „hatalomhoz hű állampolgárokat” neveljenek a pedagógusok - tette hozzá.
 
Somogyi László, az Oktatási Vezetők Szakszervezetének elnöke elmondta, nem tudják, össze kell-e majd vonni osztályokat, illetve a tanárok kötelező óraszáma mennyi lesz, mert ezt a törvény nem szabályozza. Felhívta a figyelmet arra: mivel az iskolaigazgatók nem tudnak felkészülni a jogszabály bevezetésére, ezért azt el kell halasztani. Úgy fogalmazott, nem akarják, hogy a pedagógusok „robotok legyenek”, akiknek végre kell hajtaniuk a „központi agy” által kiadott utasításokat. Annak a véleményének is hangot adott, hogy a pedagógus-életpályamodell bevezetését a költségvetés állapota 2013. szeptember 1-jétől nem teszi majd lehetővé.
 
Tóth József, a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezet elnöke arról beszélt, hogy a törvények bevezetésével nem kerülhető el a létszámleépítés, az átalakítások legnagyobb vesztese pedig a szakképzés lehet, mert kiüresedhetnek a tanműhelyek, a szakképzésben tevékenykedő oktatók pedig más pályát választhatnak. Kételyeit fejezte ki ugyanakkor, hogy a 17 évesen a szakképzésből kikerülő tanulók el tudnak-e majd helyezkedni.
 
Nádori Lívia a szülők, valamint a Hálózat a Tanszabadságért képviseletében a nyilvánosság erejének fontosságát hangsúlyozta, amelynek segítségével a tanárok megmenekülhetnek a „jogfosztástól”.
 
A rendezvény végén Muity Mária, a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezetének titkára felolvasta azt a kormánynak szóló, a követeléseiket tartalmazó petíciót, amelyet az öt szakszervezet képviselői adtak át az oktatási államtitkárság két politikai tanácsadójának, utóbbiak pedig rózsákat nyújtottak át pedagógusnap alkalmából az öt szakszervezeti vezetőnek.
 
A petícióban egyebek között követelik, hogy a kormány kezdeményezze a köznevelésről szóló törvény és hozzá kapcsolódóan a szakképzésről szóló törvény bevezetésének egy évvel való elhalasztását, az ehhez szükséges törvénymódosításokat pedig haladéktalanul nyújtsa be az Országgyűlésnek. Szerepel továbbá a dokumentumban, hogy a szakszervezetek közreműködésével a kormány tekintse át a foglalkoztatás szabályait és a pedagógus- életpályamodell rendelkezéseit, utóbbi bevezetése és a közalkalmazotti bértábla emelése pedig ne függjön létszámleépítésektől és munkateher-növekedéstől. Követelik ezenkívül a közszféra egészében a legalább 20 százalékos illetményemelést január 1-jétől.
 
A tüntetést támogatásáról biztosította 24 magyar konföderáció, ágazati szakszervezet, levélben fejezte ki szolidaritását az Európai Szakszervezeti Szövetség pedagógus ágazati bizottsága, valamint további 15 európai pedagógus szakszervezet.
 
Az ország számos településéről érkező tüntetők megtöltötték a minisztérium előtti területet a Szalay utcában, a demonstrálók között ott volt Szanyi Tibor, Kunhalmi Ágnes és Török Zsolt szocialista politikus és Osztolykán Ágnes LMP-s országgyűlési képviselő.

Összesen 47 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Királyvizet Károlyira
2012. június 04. 07:27
ha MINŐSÉGI KIFOGÁS van a tanár munkájával szemben, hol lehet panaszt tenni? pedagógus mikor kerül "MŰHIBÁÉRT" FELJELENTÉSRE?
Kala pál
2012. június 04. 07:06
A román közalkalmazottaktól az IMF "kérésére" 25 százalékot vontak le kedves pedegógusok. A korrepetálásokkal, nyelvórákkal mennyivel gyarapították az államkasszát? Na ebből az összegből követeljék a béremelést!
kuzmics
2012. június 04. 00:09
A PSZ, amelyik most 20%-os béremelést követel, szinte szó nélkül nyelte be a 8%-os nominálbér-csökkentést Bajnai idejében, amit a 13. havi fizetés elvétele jelentett. Pedig akkor csak annyit kellett volna elmagyarázniuk a társadalomnak, hogy a közalkalmazottak esetében nem többletjuttatás volt a 13. havi (mint pl. a nyugdíjasoknál), hanem 1992-től, a közalkalmazotti státusz bevezetésétől kezdődően úgy határozták meg a fizetést, hogy nem 12 részben, hanem 13 részben osztották ki az éves jövedelmet. (Emlékszem, a 168óra göbbelsi újság arról szavaztatta az embereket, hogy jár-e a közalkalmazottaknak 13. havi fizetés.) Az egész PSZ felső vezetése szoci bagázs, a hálózat emberei uralják!
Forsz
2012. június 03. 22:28
Pedagógusok! Na, a 40 év felettieket nem sajnálom, még akkor sem, ha tudom, hogy van közöttük tisztességes hazafias érzelmű is. De ezek döntő hányada mindig, de 1990. óta különösen sok kárt okozott a magyar tudatban, az oktatáspolitikában, és a gyerekek félrenevelése terén. A 40 év fölötti pedagógusok kemény, céltudatos marxista képzést kaptak és ezt a dresszúrát olyan keményen a fejükbe verték, hogy nem is tudnak másként gondolkodni! A nevelésen meglátszik, hogy nem a levegőbe beszélek és nem üres, antipedagógus propagandáról van szó. Ha minden rendben lenne velük, mi okból ekézném őket?! Mára sokat javult a helyzet, de a szellem még ott kísért, miként a szülői munkaközösségekben is. Nézzétek meg a vezetőik érvelését, hivatkozásait: "...nem akarják, hogy a pedagógusok „robotok legyenek”, akiknek végre kell hajtaniuk a „központi agy” által kiadott utasításokat." Hanem mit akarnak? Ellenforradalomnak nevezni 1956-ot?! Mert nekik ne mondja meg senki, hogy mit tanítsanak - igaz? Vagy a másik gyöngyszem: "A kormány célja, hogy a gyermeknevelés az állam kezébe kerüljön, hogy „hatalomhoz hű állampolgárokat” neveljenek a pedagógusok". Ezzel mi a baj, marxistáim? Neveljünk össze-vissza(?) tanítson mindenki mást és ezer-féle képpen; de legfőként neveljünk igazi szabad madarakat, neveljünk engedetlen tömegeket, majd csak sikerül az individualizmus erőltetésével szétzülleszteni ezt a társadalmat. Hülyék!!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!