Nyelvvizsga nélkül is jöhet a diploma?

2011. december 08. 19:31

Mentesülhetnek a nyelvvizsga–kötelezettség alól azok a felsőoktatásban 2013-ig végzett hallgatók, akik három év után nyelvvizsga hiányában nem vehetik át diplomájukat – többek között erről döntött a Fidesz oktatási munkacsoportja és az oktatási államtitkárság.

2011. december 08. 19:31

Vannak nyitott kérdések, de több ponton megállapodott a Fidesz oktatási munkacsoportja és az oktatási államtitkárság; ennek alapján kikerül a köznevelési törvényjavaslatból a fejlesztő osztály és pontosan definiálják az egész napos iskola fogalmát is – tudta meg az MTI kormánypárti forrásból. Elkészült és elfogadták azt a módosító javaslatot is, amely az intézmények fenntartásával és működtetésével kapcsolatos szabályokat pontosítja.

Új elemként jelenik meg, hogy azok a gyerekek, akik esetében a tanulmányok megkezdését szakértői bizottság javasolja, még egy évig maradhatnak az óvodában. Ők azok, akik az eredeti elképzelés szerint a fejlesztő osztályokba kerültek volna. Az egész napos iskola ügyében definiálták: ez egy választható oktatási forma, de ezen iskolaszervezési forma esetén – sajátosságaiból adódóan – nincs mód a tanulók foglalkozások alóli felmentésére. A nem ilyen rendszerben működő iskolák, tehát a többség esetében, csak azt írja elő törvény, hogy 16 óráig kell foglalkozásaikat megszervezni, melyek látogatása alól az igazgató adhat felmentést.

Megállapodás született a Híd-programról is, a javaslatban az szerepelne, hogy ilyen program általános iskolában és középiskolában a kormány által meghatározott feltételek szerint szervezhető. A közreműködő intézményeket a kormányhivatalok jelölik ki.

Előreléptek és egyezségre jutottak abban a felek, hogy a tanulónak joga van megválasztania továbbtanulásának irányát, a miniszter pedig oly módon köteles működtetni a középfokú felvételi eljárás rendszerét, hogy a tanuló ezen joga minél teljesebben érvényesülhessen. Ez a változtatás lehetővé teszi a szabad iskolaválasztás tényleges érvényesülését, és rögzíti, hogy ennek feltételeit az államnak kell megteremtenie. Vitatott pont továbbra is az érettségi, amelynek tartalmát illetően közeledtek az álláspontok, de a szövegszerű változatban még nem jutottak egyezségre.

A bizottsági javaslat értelmében az érettségi vizsga tantárgyaiból eltérő szintű követelmények alapján lehetne vizsgát tenni. Az érettségi magasabb követelmények szerint kizárólag központilag, külső vizsgabizottság előtt lenne megszervezhető. A közösségi munka nem az érettségire bocsátás, hanem a bizonyítvány kiadásának feltétele lenne. Emellett, ha a felsőoktatási intézmény úgy rendelkezik, akkor a bizonyítvány megszerzéséhez előírt nyelvvizsga megszerzése alól mentesülnek azok a hallgatók is, akik a záróvizsgától számított 3 éven belül nem mutatták be a nyelvvizsgát igazoló okiratot. Ez azoknál alkalmazható utoljára, akik a 2012/13-as tanévben tesznek záróvizsgát.

Összesen 96 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
m.judy
2011. december 19. 16:02
Ha ezt bevezetik az nagy közfelháborodást fog kelteni a régi hallgatóknál is, mert én is kínlódtam vele államvizsga után 2 évig,sok pénzbe került, de nem adtam fel megcsináltam. Elvileg már nemsokára alapfeltétele lesz a felsőoktatásba bekerüléshez, álljon már meg a menet akkor, mi az hogy a most következő 3 évben végzetteknek meg nem kell. Elárulnám azért nőtt ezeknek a hallgatóknak a száma, mert utóbbi időbe olyan alacsonyak voltak a ponthatárok h 2es 3as tanulókat is felvettek, régen aki bekerült ált. megtudta szerezni érdekes a nyelvvizsgát. Röhej az egész, a kormány azt gondolja ezek után h akik most végezek akkor elmennének próbálkozni, minek??kivárják a 3 évet és vígan átveszik diplomájukat, ha meg intézményfüggő lesz oda nem is fognak felvételizni ahova kell a nyelvvizsga. Én nem azt mondom h annyira kell az a nyelvvizsga, én is meglennék nélküle, de ez így igazságtalanság a a többi diplomással szemben!!Mindenki tudta mikor felvételizett h ez követelmény, vállalta!az a diploma részéhez tartozik, akkor írják majd rá nekik h" light" diploma :)
attila080
2011. december 15. 08:12
M1 Ma reggel adása 2011.12.15 (kb 7:35-óratól Dr.Schmitt Pál beszéde után) ajánlom megtekintésre/visszanézésre...
FAFA
2011. december 14. 15:29
Most úgy gondoltam leírom én is a véleményemet a nyelvvizsgával kapcsolatosan. Támogatom azt az ötletet, hogy a diploma megszerzése ne legyen nyelvvizsgához kötve. Több szempontból sem tartom jó döntésnek, hogy ezt egyáltalán bevezették. Ezek a következők: Először is egyetértek azokkal, akik azt a nézetet vallják, hogy bizonyos szakmákhoz egyáltalán nincs szükség a nyelvvizsgához, de ezt meghatározni eleve diszkriminatív lenne. A negyven éve korhatár, pedig azokkal szemben diszkriminatív, akik mondjuk harminckilenc évesen kezdték meg tanulmányaikat. Köztudott ugyanis, hogy negyven év környékén már sokkal nehezebb, sok esetben pedig szinte lehetetlen letenni a vizsgát, tehát ez a meghúzott határ hátrányosan megkülönböztet. Arról nem is beszélve, hogy aki ebben a korban jár felsőoktatási intézménybe, nagyrészt család és munka mellett teszi, tehát nem hasonlítható egy nappali rendszerben tanuló diák lehetőségeihez. A következő érvem pedig anyagi, igen azok a piszkos anyagiak mindenhol tehát itt is megjelennek. Induljunk ki abból, hogy levelezőn nagyrészt nincs lehetőség államilag támogatott képzésben részt venni. Namármost ezek a boldog emberek, akik ezekkel a feltételekkel mégis szeretnének diplomát szerezni, rengeteg pénz kifizetnek a felsőoktatási intézménynek azért, hogy tanulhassanak, feláldozva szabadidejüket, pihenési lehetőségeiket, nameg forrásaikat. Sok esetben ezért egy tanfolyam elvégzésére már nem marad a családnak kerete, tehát ne mondja senki azt az érvet, hogy ez nem pénzkérdés. Hallottam viszont olyan érvet, hogy az interneten megtalálható lehetőségeket kihasználva önerőből tanfolyam nélkül tanult, hát nekik gratulálok, hogy ennyire ügyesek, nekem ez így önmagában nem volt elég. Azzal sem értek egyet, hogy a mentességet az intézmények hatáskörébe helyezik, ez ugyanis sem az intézménynek sem pedig a hallgatóknak az érdekeit nem szolgálja.
attila080
2011. december 12. 22:03
Azért azt remélem,hogy ha már ezt meglépik/meglépték akkor a komolyabb felsőoktatási intézmények szakjain mérlegelnek és nem fognak miden diplomát így kiadni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!