Sürgetnek a Boldoghy-ügyben

2011. november 24. 12:53

Az MKP, majd a Híd-Most is sürgeti a szlovák alkotmánybíróságtól az állampolgársági ügyben való döntést.

2011. november 24. 12:53

Berényi József, a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnöke már vasárnap sürgette az alkotmánybírósági döntést. „Fontosnak tartjuk, hogy az alkotmánybíróság minél hamarabb hozza meg a döntését. Hiszen ennek a testületnek a pozitív döntése, az alkotmánynak megfelelő döntése, miszerint az állampolgárság senkitől nem elvehető az állampolgár saját akaratán kívül, az segítene abban, hogy a hatalom arroganciája ne nyerjen egyre nagyobb teret a szlovák politikai térfélen” – jelentette ki Berényi.

Bugár Béla, a Híd magyar-szlovák párt elnöke levélben fordult a szlovák alkotmánybírósághoz, amelyben sürgeti, hogy a testület mihamarabb vizsgálja meg, összhangban van-e az alkotmánnyal a tavaly módosított és sokat vitatott szlovák állampolgársági törvény. „Ez egy érzékeny téma, ráadásul a törvény életbe lépése óta folyamatosan vesztik el szlovák állampolgárságukat azok, akik valamilyen más ország állampolgárságáért folyamodtak. Meggyőződésem, hogy ez a választási kampány során felesleges feszültségkeltéshez vezethet. Ennek elkerülése érdekében a lehető leghamarabb le kellene zárni az ügyet. Ezért sürgetem a mielőbbi alkotmánybírósági döntést” – jelentette ki Bugár.

A Híd szeptemberben nyújtotta be az alkotmánybírósághoz az állampolgársági törvény alkotmányellenességét feltételező beadványt, amelyet 44 koalíciós képviselő támogatott. A beadvány aláírói azt is kérték, hogy tekintettel a probléma súlyára, az alkotmánybíróság soron kívül foglalkozzon a témával. A legfelsőbb bírói testület azonban eddig nem reagált a beadványra.

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
novara
2011. november 24. 15:23
Ha az ember apja-anyja-nagyapja-nagyanyja magyar,akkor ő is az.Ugyanigy van ez,ha horvát,német,amerikai,stb. Lehet ebből politikai kérdést csinálni,mint "derék" tótjaink,románjaink,szerbjeink,a kis-antant teszi,hisz enélkül választást hazájában nem tud nyerni,ill.nemzetállama is egy nagy Kérdőjel!!!!!! Drága győztes hatalmak,a Monarchia feldarabolása után ez igy sikerült,brávó!Csak az a baj,hogy ennek a sz@rlevét mindig a térségben élők isszák meg,és amig e tüske nem lesz kihuzva(nem tudom,hogy!),ez igy is lesz. Lehet ezt magyarázni mindenféle EU-s előirányzatokkal,főleg 1963-ból(sicc!),de a kérdés megértéséhez az mit sem tesz hozzá,inkább félrevisz.
Karvaly
2011. november 24. 13:25
Mikor lesz végre itt is a már beigért szűrés? Egyre pofátlanabbak a trollok újabban.
Rudolf János
2011. november 24. 13:02
A magyar újságírás színvonala pártfüggetlenül ócska. Nem kicsit, nagyon. Bármelyik újságíró kideríthetné, hogy a többes állampolgárság kérdése a nemzetközi jogban nem is olyan egyszerű kérdés és nem igaz az, hogy általánosan elfogadott, a nemzetközi jog védi, meg hasonló szövegek, amikkel politikusok házalnak TV-műsorokban. A többes állampolgárságra Európában nem is olyan régen még mint kifejezetten kerülendő helyzetre tekintettek. A nemzetközi jog, konkrétan az Európa Tanács vonatkozó egyezménye, kifejezetten megengedi, hogy az egyezmény részes államai ex lege (törvényi alapon, nem külön hatósági döntéssel) megfosszák saját állampolgárságuktól azokat, akik önként (vagyis nem pl. születéssel) megszerzik egy másik állam állampolgárságát. Article 7 – Loss of nationality ex lege or at the initiative of a State Party 1. A State Party may not provide in its internal law for the loss of its nationality ex lege or at the initiative of the State Party except in the following cases: 1. voluntary acquisition of another nationality; http://conventions.coe.int/Treaty/en/Treaties/Html/166.htm Az 1963-as strasbourgi egyezmény (szintén európa tanácsi, de nem azonos a fentebb már emlegetett egyezménnyel) kifejezetten az ilyen helyzetek csökkentése érdekében született: http://conventions.coe.int/Treaty/EN/Treaties/Html/043.htm A részes államok (Ausztria, Dánia, Spanyolország, Franciaország, Egyesült-Királyság, Írország, Olaszország, Norvégia, Hollandia stb.) között az érvényesült, hogy egyikük sem engedte állampolgárainak egy másik, az egyezményben részes állam állampolgárságának megszerzését Belgium csak 2008-ban, Franciaország csak 2009-ben lépett vissza ettől a szabályozástól, addig állampolgáraik automatikusan elvesztették a belga, ill francia állampolgárságot, ha mellé pl holland vagy angol állampolgárságot szereztek. De pl. Hollandiában most is az a főszabály, hogy ha egy holland megszerez egy másik állampolgárságot, elveszíti a hollandot (2003-ig ez alól kivételek sem voltak, 2003 óta vannak kivételek) http://www.ind.nl/en/inbedrijf/actueel/Dubbele_nationaliteit_mag_dat.asp A holland külügyminisztérium honlapján információ angolul: http://www.minbuza.nl/en/Services/Consular_Services/Dutch_Nationality/Acquiring_a_different_nationality látható, a kivételek nagyon szűk kőrűek, vagyis még a liberális Hollandia sem nagyon rajong a többes állampolgárságért... Legvégül pedig: ”Minden állam saját joga szerint határozza meg, hogy kik az állampolgárai” Állampolgárságról szóló Európai Egyezmény (1997), 3. cikkely 1. pont http://www.complex.hu/kzldat/t0200003.htm/t0200003.htm
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!