A világ legsikeresebb országait követi Magyarország – de a mindenszaristáknak ez se jó
Nevetséges érvekkel támadják a magyar kutatási hálózat átalakítását, amely Nyugat-Európa és Ázsia legjobb modelljeiből merít. Kohán Mátyás írása.
Eddig Laki Jánosnak, Mesterházy Miklósnak, Horváth Pálnak és Ferencz Sándornak mondott fel Boros János, az MTA Filozófiai Kutatóintézetének vezetője. A Népszabadság információi szerint a következő távozó Tamás Gáspár Miklós lehet. Neki nem felmondanak, hanem korából adódóan nyugdíjazhatják majd.
Laki János és Mesterházy Miklós tudományos főmunkatársnak, Horváth Pál tudományos munkatársnak és Ferencz Sándor tudományos segédmunkatársnak mondott fel a közelmúltban Boros János, az MTA Filozófiai Kutatóintézetének vezetője. A Népszabadság szerint a következő távozó Tamás Gáspár Miklós lehet, aki november végén tölti be 62. évét, így nyugdíjba küldhető. Az intézetvezető és Tamás Gáspár Miklós ezen a héten találkozott. A lap szerint a négy elbocsátott munkaügyi pert indít a kirúgásuk miatt, de perel az a tizenöt munkatárs is, akik nem feleltek meg az intézetvezető előzetes minősítésén.
Boros János igazgató a minősítéssel arra volt kíváncsi, hogy az akadémiai intézetben dolgozók mely szakmai folyóiratokban és milyen gyakorisággal publikálnak. Boros azt mondta: „a belső szakmai vizsgálat azért folyik, hogy a munkatársak számára világos legyen, bizonyos minimális követelményeket mindenkinek teljesítenie kell”.
Tamás Gáspár Miklósnak nincs se tudományos fokozata, se nyelvvizsgája, bár négy nyelven folyékonyan beszél, a Népszabadság szerint viszont szakmai felkészültsége megkérdőjelezhetetlen. TGM a lapnak azt mondta: a nyugdíjazást jogszerűnek, de méltánytalannak tartja. Hozzátette: kevés szolgálati ideje miatt nagyon alacsony nyugdíjat kap majd, így nem tudja, miből fog megélni, ezért állást keres. Szerinte ezzel nincs egyedül, hiszen százezrek küzdenek hasonló problémával az országban. Nyugdíjazása hátterében világnézeti elfogultságot sejt, de ezt nem tudja bizonyítani.